Żółć w żołądku jest objawem tzw. refluksu dwunastniczo-żołądkowego. Zazwyczaj zaburzenie to występuje po zabiegach operacyjnych żołądka oraz pęcherzyka żółciowego, ale też u palaczy, alkoholików i cukrzyków.

zolc-w-zaladku

Żółć w żołądku

Żółć jest wydzieliną wytwarzaną przez wątrobę, której głównym zadaniem jest udział w procesie trawienia tłuszczów. W prawidłowo działającym układzie trawiennym, żółć trafia do dwunastnicy, stanowiącej pierwszy odcinek jelit, czyli w dół przewodu pokarmowego.

Są jednak sytuacje, gdy żółć jest zarzucana w górę - do żołądka, a nawet do przełyku. Mówimy wówczas o tak zwanym refluksie dwunastniczo-żołądkowym lub jelitowo-żołądkowym. Refluks o niewielkim natężeniu zazwyczaj jest niegroźnym zjawiskiem fizjologicznym. Większe natężenie może wskazywać na refluks patologiczny – zaburzenie, do którego najczęściej dochodzi w wyniku powikłań po operacji usunięcia części żołądka lub wycięcia pęcherzyka żółciowego.

Objawy żółci w żołądku

W większość przypadków żółć w żołądku nie przynosi żadnych niepokojących objawów klinicznych, zwłaszcza w przypadku delikatnego refluksu fizjologicznego. Natomiast zdarza się, że refluks patologiczny, zwłaszcza występując w parze z innymi zaburzeniami i schorzeniami, wywołuje stan zapalny błon śluzowych żołądka, a nawet przełyku. Tak zwane żółciowe zapalenie żołądka zazwyczaj objawia się silnym bólem w nadbrzuszu. Charakterystyczne są też wymioty treścią żółciową, które zazwyczaj nie przynoszą choremu żadnej ulgi.

Do tego należy dodać objawy, takie jak:

Większość objawów żółci w żołądku jest niecharakterystyczna – równie dobrze mogą one stanowić symptomy innych zaburzeń oraz schorzeń. Dla potwierdzenia podejrzeń występowania refluksu z dwunastnicy do żołądka i przełyku, należy się poddać badaniu gastroskopowemu, które pozwoli unaocznić żółć w górnych odcinkach układu trawiennego.  Przeprowadzić powinno się także ocenę stężenia bilirubiny w żołądku.

Przyczyny żółci w żołądku

Refluks fizjologiczny jest zjawiskiem powszechnym i w sposób naturalny pojawia się u wielu osób w okresie międzytrawiennym. Zaobserwowano, że do cofania się żółci do żołądka najczęściej dochodzi pod koniec tzw. drugiej fazy wędrującego kompleksu mioelektrycznego, w związku ze wzrostem ciśnienia w dwunastnicy. W przypadku refluksu fizjologicznego, żołądek szybko jednak zostaje oczyszczony z żółci, dzięki czemu zjawisko to nie ma większych konsekwencji dla zdrowotności. Jeśli jednak mamy do czynienia z refluksem patologicznym, żółć w żołądku zostaje na dłużej, mogąc prowadzić do stanu zapalnego. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, tego typu zaburzenie najczęściej jest efektem zabiegu operacyjnego na żołądku lub pęcherzyku żółciowym. Inne możliwe przyczyny żółci w żołądku, to między innymi:

  • czynnościowa niewydolność odźwiernika, czyli wpustu łączącego żołądek z dwunastnicą, związana z paleniem papierosów, piciem alkoholu, złą dietą,
  • niewydolność odźwiernika o podłożu chorobowym: cukrzyca, choroba wrzodowa, nowotwór.

Jak leczyć żółć w żołądku?

Żółć w żołądku jest dla medycyny zagadnieniem stosunkowo słabo rozpoznanym. Jak dotąd nie opracowano skutecznej i powszechnie uznanej metody leczenia refluksu dwunastniczo-żołądkowego. Leczenie farmakologiczne opiera się niekiedy na lekach prokinetycznych. Są to środki przyspieszające opróżnianie żołądka oraz jelit, a także powodujące zwiększone napięcie dolnego zwieracza przełyku. Często jednak wywołują one niepożądane działanie uboczne, między innymi w obrębie układu krążenia, a także układu nerwowego. Drugą grupą leków stosowanych na refluks z dwunastnicy, są środki wiążące kwasy żółciowe w żołądku. Ocena ich skuteczności jest jednak umiarkowana. Dodatkowo stosuje się rozmaite środki osłaniające i regenerujące błony śluzowe układu pokarmowego, a nawet leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Dieta na żółć w żołądku

W świetle nie do końca zadowalających efektów leczenia farmakologicznego, kluczowa w przypadku zaobserwowania dużych ilości żółci w żołądku, staje się dieta. Jej podstawy, to:

  • eliminacja potraw smażonych i pieczonych. Zakaz stosowania tłuszczy zwierzęcych. Ograniczenie spożycia węglowodanów, w tym przede wszystkim – cukrów prostych,
  • nie palenie papierosów, istotne ograniczenie spożycia alkoholu,
  • lekkostrawność, zbilansowanie i regularność. Osoby, o których stwierdzono obecność żółci w żołądku powinny pamiętać o tym, aby posiłki były niewielkie, za to regularne: 5 razy dziennie, nie rzadziej niż co 2-3 godziny.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Tomasz Wocial, Jak rozpoznawać i leczyć refluks żółci do żołądka i przełyku?, Gastroenterologia Kliniczna 2012, tom 4, nr 4, Via Medica
  • Krzysztof Romański, Zarzucanie treści do żołądka i przełyku: problem u człowieka i zwierząt, Życie Weterynaryjne 2010, 85(2)

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down