Prawie 90 procent dzieci w wieku wczesnoszkolnym ma próchnicę. Choroba stopniowo uszkadza zęby, doprowadzając do ich całkowitego wyniszczenia. Jak zapobiegać rozwojowi próchnicy? Stomatolodzy zalecają zabieg lakowania zębów u dzieci. Sprawdź, czym jest, kiedy je wykonać oraz ile kosztuje.

lakowanie-zebow

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie zębów jest zabiegiem stomatologicznym wykonywanym w celu zapobiegania próchnicy – bakteryjnej choroby zakaźnej, która jest powszechna u dzieci w wieku szkolnym. Za próchnicę odpowiedzialne są bakterie bytujące w jamie ustnej. Drobnoustroje wytwarzają kwasy, które uszkadzają szkliwo, zębinę, a w konsekwencji głębsze powierzchnie zębów, doprowadzając do ich całkowitego wyniszczenia.

Pożywką dla bakterii zasiedlających jamę ustną jest przede wszystkim cukier, dlatego choroba jest powszechna wśród dzieci. Szacuje się, że prawie 90 procent 7-latków ma próchnicę. Żeby nie dopuścić do rozwoju choroby, zaleca się lakowanie zębów u dzieci. Zabieg polega na wypełnianiu bruzd, tworzących się naturalnie na powierzchni zębów, w których gromadzą się i namnażają bakterie.

Czy warto wykonywać lakowanie zębów u dzieci?

Bruzdy, które w sposób naturalny tworzą się na zębach trzonowych i przedtrzonowych, są tak małych rozmiarów, że nie dociera do nich szczoteczka do zębów. W czasie szczotkowania zębów bruzdy są pomijane. Z czasem w szczelinach zębowych tworzy się osad zbudowany z resztek pożywienia oraz substancji zawartych w ślinie.

W takim środowisku gromadzą się i namnażają baterie, które doprowadzają do rozwoju próchnicy. Lakowanie zębów u dzieci zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej, a co za tym idzie skutecznie chroni zęby przed chorobą próchnicową. Szacuje się, że zabieg ogranicza rozwój próchnicy nawet o 85 procent.

Jak wygląda lakowanie zębów u dzieci?

Lakowanie polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym preparatem uszczelniającym o płynnej konsystencji, nazywanym lakiem.

W stomatologii wyróżnia się następujące laki:

  • żywice,
  • cementy szklano-jonomerowe,
  • laki kompozytowe.

Zabieg przeprowadza się na zdrowych zębach. Najpierw zęby czyści się specjalnym wiertłem typu szczoteczka. Następnie są suszone i pokrywane kwasem ortofosforowym, czyli tzw. wytrawiaczem. Kolejny etap to nakładanie laku. Na koniec preparat jest utwardzany za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a lak utrzymuje się na zębach przez kilka lat.

Lakowanie zębów u dzieci – kiedy je przeprowadzić?

Stomatolodzy zalecają, by lakowanie zębów u dzieci przeprowadzić tuż po wyrżnięciu się pierwszych stałych zębów trzonowych, zanim dojdzie do demineralizacji bruzd. Zabieg najczęściej wykonuje się u dzieci w wieku 6-8 lat. Uszczelnianie bruzd zębowych zwykle przeprowadza się etapami. Najpierw uszczelnia się pierwsze stałe zęby trzonowe, czyli szóstki, kiedy dziecko ma 6-8 lat. Następnie drugie trzonowce u dzieci 11-13-letnich. Warto wiedzieć, że lakowanie zębów u dzieci można przeprowadzić na zębach mlecznych – już u 2-3 letnich dzieci.

Ile kosztuje lakowanie zębów u dzieci?

Lakowanie zębów w prywatnym gabinecie stomatologicznym jest stosunkowo kosztowne. Cena za przeprowadzenie zabiegu na jednym zębie waha się od 30 do 60 złotych. Biorąc pod uwagę, że wykonuje się je za zębach trzonowych i przedtrzonowych, to uszczelnienie bruzd na wszystkich zębach (przy pełnym uzębieniu) może przekroczyć tysiąc złotych. Tyle muszą zapłacić osoby dorosłe. W przypadku dzieci jest ono refundowanie przez NFZ.

Lakowanie zębów u dzieci na NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje koszty zabiegu, ale pod pewnymi warunkami. Co więcej, od stycznia 2018 roku zmieniły się zasady refundacji. Według nowych przepisów, refundowany jest jeden zabieg lakowania „szóstek” dla dzieci do 8 lat oraz „siódemek” do ukończenia przez dziecko 14. roku życia. Wcześniej NFZ refundował jedynie 1 zabieg lakowania „szóstek”.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Emil Korporowicz, Paweł Jasiński: Wskazania do uszczelniania bruzd i zagłębień anatomicznych zębów w świetle współczesnej literatury, Nowa Stomatologia 4/2013
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down