Każdy kolejny miesiąc życia dziecka to nowe umiejętności. Czym charakteryzuje się rozwój 9-miesięcznego dziecka? Po czym poznać, że przebiega on prawidłowo? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

9-miesieczne-dziecko

Co może jeść 9-miesięczne dziecko?

Dieta 9-miesięcznego dziecka nie różni się specjalnie od jadłospisu z poprzedniego miesiąca. Cały czas, stopniowo wprowadzamy do niego nowe warzywa i owoce, gatunki ryb czy chudego mięsa.

Rezygnujemy z gładkich, zmiksowanych papek na rzecz potraw z kawałeczkami kluseczek czy ryżu. Dziecku można podawać także pokrojone miękkie gotowane warzywa czy kukurydziane chrupki. Żucie pokarmów stymuluje rozwój aparatu mowy, pozwala również trenować gryzienie pierwszymi mleczakami. Istotną zmianą jest to, że maluszek powinien być już na tyle sprawny, aby podjąć próby samodzielnego jedzenia posiłków. Posadźmy go w foteliku do karmienia i dajmy łyżeczkę. Z początku część pokarmu z pewnością będzie lądować na stole, rozszerzanie diety będzie jednak dla dziecka większą przyjemnością.

Co potrafi 9-miesięczne dziecko?

Dziecko kończące 9 miesięcy zwykle potrafi już raczkować i staje się coraz bardziej ruchliwe. Z reguły zaczyna ono wspinać się przy meblach i samodzielnie przy nich stać. Nie zakładajmy mu jednak bucików – podczas raczkowania czy próbach wstawania, stópki mają okazję przygotować się do stanięcia na nóżki i chodzenia.

9-miesięczne dziecko zaczyna interesować się każdą znajdującą się w jego otoczeniu rzeczą, dlatego tak ważne jest, aby w zasięgu jego rączek nie znalazły się niepowołane przedmioty. Warto pamiętać, że maluszek może być już w tym czasie na tyle sprytny, aby „sposobem” pozyskać pożądane rzeczy, na przykład przez przyciągnięcie do siebie koca.

Rozwój 9-miesięcznego dziecka

U 9-miesięcznych dzieci pojawiają się pierwsze oznaki myślenia dedukcyjnego. Widać także, że maluszek rozumie niektóre słowa, bowiem szuka on wzrokiem przedmiotu, o którym mówimy.

Wspierać rozwój 9-miesięcznego dziecka można na wiele sposobów. Jednym z nich jest zabawa w „akuku”, podczas której zakrywamy głowę maluszka pieluszką lub chusteczką i pozwalamy, by sam ją z siebie ściągnął – uczy go to świadomości własnego ciała. Dziecku warto dawać do zabawy przedmioty wydające dźwięk, dzięki czemu będziemy rozwijać jego zmysł słuchu. Przez to, że raczkujący bobas staje się bardziej mobilny, może on stracić zainteresowanie jedzeniem na rzecz wszelkich otaczających go rzeczy. Pamiętajmy jednak, że 9-miesięczne dziecko powinno zjadać od 4 do 5 posiłków dziennie.

Ile powinno ważyć 9 miesięczne dziecko?

Określenie jednej prawidłowej wagi 9-miesięcznego dziecka jest niemożliwe, ponieważ każde niemowlę posiada inną wagę urodzeniową. Istnieją jednak normy, dzięki którym łatwo można sprawdzić, czy w kolejnych miesiącach maluszek prawidłowo przybiera na wadze. Zgodnie z nimi noworodek przez pierwsze 4 miesiące swojego życia powinien przybierać od 140 do 230 gramów tygodniowo, między 4 a 6 miesiącem – 90-120 gramów, a w wieku 6-12 miesięcy – od 50 do 80 gramów na tydzień. Im starsze dziecko, tym przyrost wagi jest wolniejszy. To, czy nasz maluszek w wieku 9. miesięcy posiada prawidłową wagę, można sprawdzić również na siatce centylowej.

W Internecie znajdziemy bardzo proste w obsłudze siatki online. Wystarczy podać wagę i wzrost dziecka, by powstał specjalny wykres pokazujący czy rozwija się ono prawidłowo. Warto wiedzieć, że waga dziecka jest odbiciem stanu jego zdrowia, dlatego jeśli zauważymy, że nasz maluch zbyt wolno przybiera na wadze, powinniśmy skonsultować się z pediatrą.

Co powinno umieć 9-miesięczne dziecko?

Maluszek po ukończeniu 9. miesiąca życia powinien:

  • pewnie siedzieć,
  • samodzielnie przechodzić z pozycji siedzącej do pozycji na czworaka,
  • chwytać drobne przedmioty i nimi manipulować,
  • dużo gaworzyć, przy czym niektóre sylaby wypowiadać świadomie, jako mające znaczenie,
  • reagować na swoje imię,
  • rozumieć proste polecenia,
  • szukać wzrokiem nazwanego przedmiotu.

Ile śpi 9-miesięczne dziecko?

Potrzeba snu to kwestia indywidualna, przyjęło się jednak, że dziecko w 9. miesiącu życia śpi około 11 godzin w nocy, a w ciągu dnia odbywa dwie drzemki, przy czym ich optymalna łączna długość to mniej więcej 3 godziny.

Jeśli dziecko śpi dwie godziny krócej, ale jest wypoczęte, nie ma się czym przejmować – to znak, że ilość przespanych przez niego godzin jest wystarczająca. Maluszkowi można natomiast pomóc w budowaniu własnego rytmu dobowego – wystarczy kąpać go i usypiać o tej samej lub podobnej porze.

Dlaczego 9-miesięczne dziecko wymusza coś płaczem?

W wieku około 9. miesięcy maluszek zaczyna powoli pojmować fakt, że jest oddzielną jednostką. To również czas okazywania jego emocji – gdy na coś się nie zgadza, kręci główką, a gdy słyszy ulubioną piosenkę – radośnie rusza się zgodnie z jej rytmem. Gdy maluch będzie czegoś chciał i tego nie dostanie, może się rozpłakać. Ciężko mówić tu jednak o „wymuszaniu” czegoś – płacz to bowiem narzędzie komunikacji dla dziecka, które jeszcze nie potrafi mówić. Złość czy rozczarowanie u 9-miesięcznego maluszka zawsze będzie okazywane płaczem. Co robić w takiej sytuacji?

Jeśli maluch domaga się czegoś, czego nie można dostać, bo np. istnieje ryzyko, że zrobi sobie tym krzywdę – nigdy nie ulegajmy. Raz podany widelec poskutkuje tym, że dziecko za każdym razem będzie starać się o niego poprzez płacz. Postarajmy się uspokoić dziecko, jednocześnie tłumacząc mu, że nie może dostać tego, czego chce, bo mogłoby mu to zaszkodzić. W zamian zaproponujmy mu np. jego ulubioną zabawkę. Na przyszłość postarajmy się też usunąć określone przedmioty z pola widzenia dziecka. I pamiętajmy – to tylko etap, który niebawem się zakończy.

Zobacz także:

Autor: Olga Szymkowiak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down