Hipertenjsnolog to lekarz zajmujący się ciśnieniem. Hipertensjologia powstała dopiero kilkanaście lat temu, w związku z narastającym problemem społeczeństwa z nadciśnieniem. Nieleczone problemy z utrzymaniem jego prawidłowego poziomu, mogą prowadzić do poważnych chorób. Wyodrębnienie więc takiej specjalizacji pozwoliło na odpowiednie zajęcie się pacjentem i przyjrzenie się trybowi jego życia, które często przyczynia się do wystąpienia nadciśnienia.

hipertensjolog (1)

Kim jest i co leczy hipertensjolog?

Lekarz hipertensjolog zajmuje się nie tylko leczeniem pierwotnego czy wtórnego nadciśnienia, to także osoba, która bierze pod swoje skrzydła osoby będące w grupie wysokiego ryzyka na zachorowanie na nie.

Do takich osób należą:

  • osoby u których w rodzinie są już chorzy na nadciśnienie, bądź inne choroby wywołujące nadciśnienie wtórne, takie jak choroby serca, nerek czy choroby związane z układem nerwowym,
  • osoby otyłe,
  • osoby starsze,
  • kobiety w ciąży u których występowanie nadciśnienia tętniczego może zagrażać ciąży, wywołując przedwczesny poród czy stan przedrzucawkowy,
  • osoby poddawane silnemu i długotrwałemu stresowi,
  • osoby po przebytych operacjach.

Hipertensjologia w Polsce

W związku z rosnącą liczbą osób z nadciśnieniem, powstała potrzeba wyodrębnienia stosunkowo nowej specjalizacji, jaką jest hipertensjologia. Jako osobna specjalizacja, w Polsce funkcjonuje od 2006 roku. Na wniosek Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, wprowadził ją minister zdrowia.

Hipertensjologiem może zostać lekarz, który ma ukończony drugi stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych czy pediatrii. Zrobienie takiej specjalizacji zajmuje 2 lata. Mimo, iż popyt na coraz większą ilość hipertensjologów w Polsce rośnie, takich specjalistów mamy wciąż za mało. Według danych z 2017 roku, hipertensjologów w naszym kraju było niewiele ponad czterystu.

Nadciśnienie coraz szerszym problemem

Szacuje się, że na nadciśnienie choruje w Polsce ponad 10 milionów ludzi w wieku 17-80 lat. Wskaźnik ten na przestrzeni 10 lat wzrósł o 3%. Siedzący tryb życia, coraz większy kult pracy, długotrwały stres, brak czasu na odpowiednią ilość aktywności fizycznej czy prawidłowe odżywianie, bezpośrednio przyczynia się do powiększającej się liczby chorych.

Leczenie u hipertensjologa

Jak przebiega leczenie u takiego lekarza? Zazwyczaj podobnie jak u lekarza internisty, lecz niejednokrotnie bardziej szczegółowo i kompleksowo. Hipertensjolog przy pierwszej wizycie często prosi o wszystkie badania i pomiary ciśnienia z ostatnich tygodni czy nawet miesięcy. Do analizy nierzadko potrzebuje także badań krwi czy moczu. 

Przewaga hipertensjologa, który specjalizuje się tylko i wyłącznie w leczeniu nieprawidłowego ciśnienia jest to, że oprócz wymagania od pacjenta podstawowych badań, może zlecić mu również wykonanie dodatkowych, które mogą ułatwić diagnozę rodzaju nadciśnienia lub zdiagnozować poważniejszą chorobę.

Do takich badań należą:

  • USG tętnic szyjnych i nerkowych,
  • poziom glukozy czy keratyniny,
  • poziom cholesterolu,
  • EKG i echo serca,
  • badanie dna oka.

Między innymi powyższe badania pozwolą mu potwierdzić lub wykluczyć u pacjenta występowanie nadciśnienia wtórnego, które jest następstwem jakiejś konkretnej choroby, na przykład choroby serca czy nerek. Przy takich kompleksowych badaniach, hipertensjolog może wykryć na przykład niedokrwistość, obkurczenie tętnic nerkowych, obturacyjny bezdech senny czy nadczynność tarczycy.

Jeśli badania nie będą wskazywać na problemy z narządami wewnętrznymi, może podejrzewać u chorego nadciśnienie pierwotne, którego zdiagnozowanie przyczyny nie jest już takie proste. Czynnikami, które zwiększają możliwość zachorowania na nadciśnienie tętnicze są:

Po wykonaniu szeregu badań hipertensjolog dobierze najlepsze dla pacjenta leki na nadciśnienie.

Kto powinien udać się do takiego lekarza?

Odpowiedź jest krótka. Każdy, kto zmaga się z nadciśnieniem i każdy, kto jest w grupie ryzyka zachorowania na nie, czyli osoby między innymi z:

a także kobiety w ciąży. Warto pamiętać, że hipertensjolog to nie tylko specjalista od leczenia, ale również od zapobiegania. Zatem jeśli miewasz wahania poziomu ciśnienia tętniczego, członkowie twojej rodziny mają z nim problemy, prowadzisz niezbyt higieniczny tryb życia (pod kątem psychicznym i fizycznym) możesz i powinieneś odwiedzić hipertensjologa, bo jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Autor: Paulina Morawska

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Paulina Morawska...

Komentarze
chevron-down