Choroba brudnych rąk

Hartowanie się oraz łykanie suplementów wzmacniających układ odpornościowy nie pomogą ustrzec się przed grypą czy inną chorobą wirusową, jeśli nie myjemy rąk odpowiednio często i dokładnie.

Rzadko myślimy o chorobotwórczych drobnoustrojach, które nosimy na dłoniach. Tymczasem może ich być nawet od 40 tysięcy do 5 milionów na centymetrze kwadratowym skóry. W tym około 200 wirusów przeziębienia i grypy. Ale też:

  • wirusy opryszczki,
  • żółtaczki pokarmowej,
  • jaja glisty ludzkiej,
  • jaja owsików,
  • jaja tasiemca.

Brudne ręce przenoszą bakterie fekalne, rotawirusy i norowirusy, odpowiedzialne za biegunki, patogenne Escherichia coli.

Bywa, że wkładanie palców do ust kończy się zakażeniem gronkowcem złocistym. Co więcej, choroby brudnych rąk, jak określa się infekcje wynikające z zarażenia zarazkami, które nosimy na dłoniach, kiedyś zarezerwowane dla dzieci, stały się powszechne wśród dorosłych. Czy sami jesteśmy sobie winni?

Sprawdź produkty z kategorii: Pielęgnacja dłoni i stóp - żele antybakteryjne, kremy do rąk i stóp

Polacy nie myją rąk i przenoszą zarazki

Mimo że ręce codziennie dotykają wielu rzeczy, na których aż roi się od bakterii, co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu. Z badania społecznego pracowni IQS-Quant Group wynika też, że aż sześćdziesięciu na stu z nas nie korzysta z wody i mydła po wyjściu z toalety.

Problem polega na tym, że ci, którzy rąk nie myją, szkodzą nie tylko sobie, ale przenoszą bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty na innych. Na przykład podczas dotykania tych samych przedmiotów: klamek drzwi, poręczy, jedzenia czy w czasie witania się. Potem wystarczy np. włożyć rękę do buzi, dotknąć jedzonej właśnie kanapki, potrzeć zarażoną dłonią oczy, by zarazki dostały się w głąb organizmu. Jest o czym mówić!

Czytaj też: Płyn do dezynfekcji rąk i ran - czym odkazić? Środki

Choroby brudnych rąk są coraz powszechniejsze

Lekarze alarmują – od początku roku tylko do końca sierpnia zanotowano w Polsce ponad 1200 przypadków zapalenia wątroby typu A. Dla porównania: w całym 2016 roku było ich 26. Co najmniej co 20 Polak jest zarażony lamblią, czyli pasożytem przenoszonym na rękach. Epidemiolodzy twierdzą, że niemycie rąk przyczynia się również do rosnącej z roku na rok o kilkanaście procent liczby zachorowań na grypę i przeziębienie.

Jak uniknąć chorób brudnych rąk?

Sposób jest banalny – wystarczy myć ręce. Ciepła woda i mydło usuwają ponad 90 proc. zanieczyszczeń ze skóry rąk. Koniecznie trzeba myć dłonie:

  • po powrocie do domu;
  • po skorzystaniu z toalety;
  • po tym, jak zakrywamy dłońmi nos i usta w czasie kaszlu i kichania;
  • po użyciu chusteczki, wydmuchaniu nosa, kichaniu, kaszlu;
  • po zabawie z domowym pupilem;
  • po dotykaniu przedmiotów należących do zwierzęcia lub czyszczeniu jego kuwety;
  • po dotykaniu pieniędzy;
  • po wyjściu z przychodni, szpitala, autobusu, tramwaju, pociągu, samolotu, taksówki;
  • po wyniesieniu śmieci;
  • po zmianie dziecku pieluszki;
  • po obróbce niegotowanego mięsa, ryb oraz jajek;
  • przed dotykaniem produktów spożywczych,
  • przed jedzeniem i przygotowywaniem posiłków;
  • przed karmieniem dziecka;
  • przed zmianą soczewek kontaktowych.

Sprawdź też: Jak wzmocnić paznokcie? Tabletki i witaminy na paznokcie

Jak prawidłowo myć ręce?

Nie wystarczy przepłukać dłoni. Ważny jest również sposób, w jaki to robimy. Aby zminimalizować ryzyko zakażeń jelitowych, grypy, przeziębienia, wirusowego zapalenie spojówek, anginy paciorkowcowej, salmonellozy, gronkowcowego zatrucia pokarmowego, wkładajmy ręce pod bieżącą wodę, której temperatura wynosi co najmniej 38 stopni Celsjusza. Wtedy łatwo usuniemy z rąk tłuszcz i większość chorobotwórczych drobnoustrojów.

Namydlamy ręce mydłem, mocno pocieramy je przez przynajmniej 20 sekund, aby uzyskać pianę. Większość Polaków przyznaje, że myje ręce... zaledwie pięć sekund. Najlepiej używać mydła w płynie, gdyż dociera do wszystkich zakątków dłoni. Dokładnie myjemy wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie dłoni, przestrzenie między palcami, kciuk, okolice paznokci. Dłonie należy umyć co najmniej powyżej kostek. Bardzo ważne jest staranne osuszenie rąk po ich umyciu. Drobnoustroje łatwiej przylegają̨ do rąk wilgotnych niż̇ suchych.

Naukowcy z University of Bradford w Wielkiej Brytanii wykazali, że lepiej wycierać ręce papierowym ręcznikiem niż bawełnianym. Na tkaninach gromadzi się mnóstwo chorobotwórczych bakterii, które potrafią przetrwać w takich warunkach nawet kilka miesięcy. W podróży, gdy nie mamy dostępu do wody i mydła, możemy stosować żele antybakteryjne do użycia bez wody oraz chusteczki antybakteryjne. Ponadto jeśli kupujemy surowe produkty na targu, koniecznie powinniśmy je myć ciepłą wodą albo sparzyć przed spożyciem na surowo, a najlepiej przyrządzać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, bo wtedy po kilku minutach giną wszelkie mikroby. Regularnie czyśćmy dezynfekującą chusteczką swój telefon.

Autor: Marzena Maciejczyk 

Czytaj też: Grzybica paznokci - leczenie. Preparat, leki, maść

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down