Ból hemoroidów to jeden z objawów schorzenia, jakim są żylaki odbytu. Co pomaga na ból hemoroidów i jak skutecznie się go pozbyć?
Ból hemoroidów wewnętrznych
Stopień nasilenia bólu hemoroidów zależy przede wszystkim od etapu, na jakim znajduje się schorzenie. Pierwszemu stadium żylaków odbytu towarzyszy raczej uczucie dyskomfortu, w drugim, obok świądu i pieczenia może pojawić się również lekki ból.
Dolegliwości bólowe przybierają na sile w trzeciej fazie, gdy hemoroidy wypadają z odbytu i nie wracają już do niego samodzielnie. W czwartym etapie ból jest już często nie do zniesienia. Żylaki odbytu w trzeciej i czwartej fazie leczy się zabiegami laserowymi, gumkowaniem metodą Barrona lub operacyjnie. Sam ból można jednak uśmierzyć lekami oraz domowymi sposobami.
Co na ból hemoroidów?
Ból hemoroidów złagodzą różnego rodzaju preparaty apteczne, przede wszystkim czopki i maści na hemoroidy. Dobrze sprawdzą się leki z zawartością działającej znieczulająco lidokainy. Sięgnąć można również po maść z antybiotykiem i cynchokainą, która pomoże zapomnieć o dokuczliwym bólu.
Szukać warto także specyfików z tetrakainą, tribenozydem i chlorowodorkiem amyleiny. Leki na hemoroidy oprócz składników działających typowo przeciwbólowo z reguły zawierają również substancje przeciwzapalne i uszczelniające naczynia krwionośne, dzięki czemu ich działanie jest bardziej wszechstronne.
Jak uśmierzyć ból hemoroidów domowymi sposobami?
W walce z bólem hemoroidów warto wspomóc się także domowymi sposobami. Choć nie przyniosą one tak szybkiej ulgi jak farmaceutyki, ich regularne stosowanie złagodzi dolegliwości bólowe, świąd
i pieczenie, zmniejszy także stan zapalny.
Popularnym domowym sposobem na hemoroidy jest tak zwana nasiadówka, czyli ziołowa kąpiel. Aby ją przygotować, do wanny trzeba wlać wodę do poziomu około 10 cm, przy czym jej temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Następnie należy dodać napar z rumianku, kasztanowca lub kory dębu. W tak przygotowanej ziołowej kąpieli siedzimy 10 minut. Dobrym pomysłem będzie również regularne przemywanie dotkniętych hemoroidami miejsc wacikiem nasączonym ziołowym naparem z rumianku, nagietka, bądź wyciągiem z aloesu.
Czy ból hemoroidów można złagodzić dietą?
Zdecydowanie tak. To dlatego, że jedną z przyczyn powstawania żylaków odbytu są zaparcia, które zmuszają jelita do większej pracy, a co za tym idzie – powodują rozciąganie błony śluzowej w okolicach guzków. Zwiększają one także ból hemoroidów przez konieczność mocniejszego parcia.
Dieta na hemoroidy powinna być zatem bogata w poprawiający perystaltykę jelit błonnik. Znajdziemy go w:
- pełnoziarnistym pieczywie i makaronie,
- płatkach owsianych górskich,
- otrębach,
- świeżych warzywach.
Zaparciom przeciwdziałać będą również kefiry i maślanki oraz odpowiednia ilość płynów -minimum 1,5 l dziennie.
Pić należy przede wszystkim niegazowaną wodę mineralną oraz zioła:
- pokrzywę,
- piołun,
- czarny bez.
Aby zapobiec zaparciom, należy unikać bananów, białego ryżu, kakao i działających wzdymająco roślin strączkowych.
Ból hemoroidów w ciąży
Hemoroidy są jedną z dolegliwości, które mogą pojawić się w przebiegu ciąży – wszystko przez zmiany hormonalne, zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety. Spowalniają one proces trawienia
i wydalania pokarmów. Dodatkowym czynnikiem jest ucisk powiększającej się macicy na jelita i żyły jamy brzusznej.
W większości przypadków hemoroidy powstałe w ten sposób znikają po porodzie, jednak gdy w trakcie ciąży pojawia się związanymi z nimi ból, warto przeciw niemu zadziałać. Dla kobiety ciężarnej najbezpieczniejsze będą domowe sposoby. Jeśli nie przyniosą one oczekiwanych efektów, warto udać się do lekarza, który może przepisać leki odpowiednie do zastosowania przez przyszłe mamy. Zwykle są to maści na bazie ziół.
Poduszka na silny ból hemoroidów
Co pomaga na ból hemoroidów? Często nasila się on podczas siedzenia. Jeśli więc w pracy spędzamy długie godziny przy biurku lub za kółkiem, pomocny może okazać się gadżet, jakim jest poduszka na hemoroidy.
W środku posiada ona duży otwór, który pozwala odciążyć bolesne miejsca – w ten sposób minimalizuje ból hemoroidów pojawiający się wskutek siedzenia. Poduszkę można położyć na każdym rodzaju płaskiego podłoża: na krześle, kanapie czy samochodowym fotelu.
Koszt takiego gadżetu to zwykle od 30 do 50 zł. Cena ta jest uzależniona od producenta, wielkości i materiału, z którego została wykonana poduszka. Zwykle do ich produkcji używa się pianki termoelastycznej o dużej gęstości. Dzięki temu, że właściwie rozkłada ona ciężar naszego ciała, pozwala siedzieć maksymalnie komfortowo.
Autor: Olga Szymkowiak
Czytaj też: