Biegunka u dziecka to znacznie groźniejszy dla zdrowia stan niż biegunka u osoby dorosłej. Biegunka u dziecka może bowiem doprowadzić do skrajnego odwodnienia. Rozwolnienie u małego dziecka może skończyć się nawet śmiercią.
Biegunka i wymioty u dziecka są dodatkowo trudne do opanowania, ponieważ dzieciom, zwłaszcza noworodkom, nie wolno podawać większości leków na biegunkę. Zatem jak zatrzymać biegunkę u dziecka? Jaki lek na biegunkę dla dzieci jest bezpieczny?
Czytaj również: Co na ból żołądka? Domowe sposoby i leki pomagające
Biegunka u dziecka - dlaczego jest groźna?
Biegunka to najprościej rzecz ujmując zbyt częsta defekacja lub wydalanie zwiększonej ilości stolca o płynnej lub półpłynnej konsystencji. Według definicji podanej przez Światową Organizację Zdrowia, biegunka to stan, w którym osoba oddaje stolec częściej niż trzy razy na dobę lub wydala w ciągu jednego dnia stolce, których masa przekracza 200 gramów.
Biegunka u dziecka, podobnie jak u osoby dorosłej, może być wywołana przez zakażenie wirusowe, zakażenie bakteryjne, zatrucie pokarmowe, nietolerancję lub alergię pokarmową, a także przez stres. Jednak biegunka u dziecka jest znacznie trudniejsza do powstrzymania oraz znacznie groźniejsza w skutkach. Biegunka i wymioty u dziecka mogą bardzo szybko doprowadzić do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. Biegunka u dziecka jest drugą po zapaleniu płuc przyczyną zgonów dzieci poniżej piątego roku życia. Jeśli wystąpi biegunka u dziecka, trzeba ją jak najszybciej powstrzymać. Co na biegunkę u dziecka będzie skuteczne?
Zobacz: Niestrawność – leki i sposoby na niestrawność żołądka
Lek na biegunkę dla dzieci
Jak zatrzymać biegunkę u dziecka? W większości przypadków nie pomoże lek na biegunkę dla dzieci. Dzieciom, zwłaszcza noworodkom i niemowlętom, tego typu leków nie wolno podawać! Podanie dziecku leku na biegunkę to ostateczność, więc decyzję o jego podaniu może podjąć tylko lekarz pediatra, po wcześniejszym ustaleniu przyczyny rozwolnienia. W wielu przypadkach pediatra ordynuje lek na biegunkę u dziecka tylko w sytuacjach zagrożenia życia.
Pośród leków na biegunkę dla dzieci dostępnych w aptekach należy wymienić loperamid. To lek na biegunkę dla dzieci powyżej 6. roku życia. Na biegunkę u rocznego dziecka i starszego, lekarze niekiedy ordynują węgiel leczniczy. Węgiel wiąże ze sobą bakterie i toksyny zalegające w jelitach, a następnie jest wraz z nimi wydalany z organizmu. Węgiel ma jednak swoje minusy - wiąże ze sobą nie tylko szkodliwe substancje, ale także te pożyteczne. Może więc doprowadzić do niedoboru witamin w organizmie.
Co na biegunkę u dziecka poniżej roku? Jeśli biegunka jest dokuczliwa pediatrzy przepisują nifuroksazyd, ale tego leku na biegunkę dla dzieci nie można podawać noworodkom poniżej pierwszego miesiąca życia. Zalecanymi przez lekarzy lekami na biegunkę dla dzieci są także probiotyki, które pomagają przywrócić naturalną florę bakteryjną w jelitach dziecka.
Bez względu na rodzaj leku na biegunkę u dziecka, nie powinno się próbować powstrzymać biegunki u dziecka lekami bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Zobacz także: Zatrucie pokarmowe w ciąży - czy szkodzi dziecku?
Biegunka u dziecka - domowe sposoby
Pamiętajmy, że leki na biegunkę dla dziecka to ostateczność. Jeżeli więc u dziecka wystąpiła biegunka, należy próbować powstrzymać ją domowymi sposobami. Jakie są domowe sposoby na biegunkę u dziecka? W czasie biegunki u dziecka bardzo szybko dochodzi do odwodnienia organizmu. Odwodnienie u dziecka łatwo rozpoznać po suchych wargach, języku i błonie śluzowej jamy ustnej. Również skóra traci swoją sprężystość. Dziecko w czasie biegunki trzeba odpowiednio nawadniać.
Generalnie na biegunkę u dziecka najlepsza jest niegazowana woda źródlana. Na biegunkę dla dzieci warto także kupić w aptece płyny nawadniające, które pomogą utrzymać gospodarkę wodno-elektrolitową na odpowiednim poziomie oraz wyrównają poziom glukozy we krwi dziecka.
Sprawdź: Skurcze żołądka - przyczyny, co robić? Co na skurcze?
Biegunka u dziecka - dieta
Kolejnym domowym sposobem na biegunkę u dziecka jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Na biegunkę u dzieci stosuje się lekkostrawną dietę. Dobrze jest dać dziecku do jedzenia kisiel, budyń, kleik, biszkopty, gotowane jabłuszko, gotowaną marchewkę, banany, ewentualnie pszenne pieczywo lub biały ryż. Za naturalny lek na biegunkę dla dzieci uchodzą też jagody.
Produkty zabronione w czasie biegunki u dziecka to pokarmy zawierające błonnik. Do takich produktów zalicza się surowe warzywa i owoce, suszone owoce, płatki owsiane, pieczywo razowe, mleko, śmietanę. Jeżeli chodzi o nawadnianie, najlepsza jest niegazowana woda źródlana. Dziecku nie powinno się podawać soków, herbaty, napojów gazowanych.
Czytaj też: Problemy z trawieniem - objawy, leki i domowe sposoby