Biegunka to dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzyć dzień, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Biegunka w podróży, zwłaszcza do krajów egzotycznych, jest w stanie zniszczyć wymarzone wakacje. Biegunka u dziecka może się skończyć groźnym dla zdrowia odwodnieniem. Jakie ma biegunka przyczyny? Czym się różni przewlekła biegunka od ostrej biegunki? Co jeść w przypadku rozwolnienia? 

Biegunka

Biegunka - co to jest?

Biegunka to stan, w którym człowiek wypróżnia się zbyt często lub ilość oddawanego stolca jest zwiększona, a jego konsystencja jest płynna. Światowa Organizacja Zdrowia określiła co oznacza zbyt częste oddawanie stolca - to więcej niż 3 wypróżnienia na dobę lub wydalenie w ciągu dnia stolców o łącznej masie ponad 200 gramów. Biegunka może przybrać postać przewlekłej biegunki oraz ostrej. Przewlekła biegunka utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, natomiast ostra biegunka trwa do dwóch tygodni.

Sprawdź też: Lek na biegunkę - co na biegunkę u dziecka i dorosłego?

Biegunka - przyczyny

Biegunkę może wywołać wiele czynników. Najczęstsze przyczyny biegunki to zakażenie wirusowe lub zakażenie bakteryjne. Biegunka często ma podłoże nerwowe, wywołuje ją nadmierny stres. To jednak nie wszystko, wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe objawiają się biegunką. Rozwolnienie jest także efektem niewłaściwej diety, nadmiaru lub niedoboru pewnych produktów w diecie lub nieodpowiedniego mieszania ze sobą produktów spożywczych. Nie można także zapominać o biegunce podróżnych. Dotyka ona osoby podróżujące do krajów egzotycznych. 

Rozwolnienie wywołuje w tym przypadku zjedzenie lokalnych produktów lub wypicie skażonej wody. Można także wymienić biegunkę po antybiotyku oraz biegunkę po alkoholu. Kuracja antybiotykowa często narusza naturalną florę bakteryjną jelit co wywołuje rozwolnienie. Alkohol natomiast działa toksycznie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Podrażniona śluzówka sprawia, że perystaltyka żołądka i jelit przyspiesza, a efektem jest biegunka.

Biegunka jest zazwyczaj niegroźną dla zdrowia dolegliwością, która ustępuje samoistnie. Zdarza się jednak, że towarzyszą jej bóle brzucha, osłabienie organizmu oraz gorączka. Jeśli dolegliwości towarzyszące są silne, może to wskazywać na ostrą biegunkę. Biegunka może także przybrać postać przewlekłą. Obie postaci biegunki mogą doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, zwłaszcza poniżej 5. roku życia.

Sprawdź: Problemy z trawieniem - objawy, leki i domowe sposoby

Biegunka u dziecka

Biegunka stanowi drugą, po zapaleniu płuc, przyczynę umieralności dzieci poniżej piątego roku życia. Biegunka u niemowlaka lub starszego dziecka szybko doprowadza do odwodnienia, które może skończyć się śmiercią. Ból brzucha i biegunka u noworodka są trudne do opanowania, ponieważ małym dzieciom nie wolno podawać leków.

Biegunkę u niemowlaka leczy się przede wszystkim wodą, ale także płynami glukozowo-elektrolitowymi. Biegunkę u dziecka można także leczyć probiotykami, które pomogą przywrócić naturalną florę bakteryjną jelit. Należy jednak pamiętać, że przed podaniem dziecku jakichkolwiek leków na biegunkę, powinno się zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Zobacz: Nadmierne gazy – przyczyny. Co na częste gazy?

Biegunka - co jeść? 

Wymioty i biegunka nie dość, że prowadzą do odwodnienia i zaburzają gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, to jeszcze odbierają apetyt. Jeszcze do niedawna wiele osób uważało, że najlepsza metoda na biegunkę to dieta głodowa. Obecnie takie przekonanie odchodzi do lamusa.

Dieta w biegunce powinna składać się z takich produktów jak kisiel, budyń, kleik, biszkopty, biały ryż, pszenne pieczywo, banany, gotowana marchewka, gotowane jabłko. Produkty niewskazane przy biegunce to surowe owoce i warzywa, szczególnie jabłka i śliwki, płatki owsiane, mleko, śmietana, kefir, maślanka oraz tłuste wędliny i podroby. Nie powinno się także pić kawy, herbaty, napojów gazowanych oraz alkoholu.

 Czytaj także: Niestrawność – leki i sposoby na niestrawność żołądka

Biegunka - leczenie

Wśród leków na biegunkę dostępnych w aptekach można znaleźć leki adsorpcyjne, czyli takie, które wiążą ze sobą różne substancje. Popularnym lekiem adsorpcyjnym jest węgiel leczniczy. Stosuje się także leki z diosmektytem. Ponadto można wyróżnić leki zawierające loperamid oraz difenoksylat, które działają na receptory opioidowe w jelitach.

Kolejnym typem leków na biegunkę są leki antybakteryjne, zawierające na przykład nifuroksazyd. Leczenie biegunki powinno zależeć przede wszystkim od przyczyny i postaci rozwolnienia. W przypadku przewlekłej biegunki, czyli utrzymującej się ponad dwa tygodnie, należy udać się lekarza, żeby wykluczyć choroby jelit, które mogą dawać objawy w postaci biegunki. Do takich chorób zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, zespół jelita drażliwego oraz raka jelita

Czytaj też: Skurcze żołądka - przyczyny, co robić? Co na skurcze?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down