Bandaż samoprzylepny to rodzaj bandaża elastycznego, który świetnie sprawdza się przy obtłuczeniach, zwichnięciach i kontuzjach. Dzięki strukturze materiału, trzyma się stabilnie na ciele bez użycia spinek, dlatego warto go mieć w swojej apteczce.
Bandaż samoprzylepny - co to jest?
Bandaż samoprzylepny to nic innego, jak bandaż elastyczny jednak z tą różnicą, że do jego zamocowania nie są potrzebne żadne spinki, klipsy, agrafki ani nic tego rodzaju. Dzięki temu sprawdza się w nagłych sytuacjach, takich jak wypadki i kontuzje.
Jest wykonany z przewiewnego materiału, składającego się głównie z bawełny. Struktura tego materiału powoduje, że bandaż samoprzylepny owijany warstwami wokół uszkodzonego miejsca, "zazębia" się ze sobą i dzięki temu stabilnie trzyma się na miejscu. Nie zawiera przy tym żadnych substancji klejących.
Bandaż samoprzylepny to bandaż elastyczny, który trzyma się stabilnie wokół opatrzonego miejsca, bez stosowania dodatkowych spinek. Jest to możliwe, dzięki specjalnej strukturze materiału, z jakiego jest wykonany. Nie zawiera kleju.
Zobacz: Bandaż elastyczny Codoban
Bandaż samoprzylepny - zastosowanie
Bandaż samoprzylepny jest stosowany przede wszystkim do stabilizacji i usztywnienia ruchliwych części ciała (stawów), czyli takich miejsc jak kolano, czy łokieć. Ten rodzaj bandaża przydaje się najczęściej w przypadkach kontuzji, np. zwichnięcia stawu skokowego, urazu kolana, skręcenia nadgarstka i wszelkich innych dolegliwościach związanych z naderwaniem lub przeciążeniem stawów.
Bandaż samoprzylepny może się także przydać podczas opatrywania ran otwartych, skaleczeń czy obtarć jako podtrzymanie opatrunku. Owinięty wokół jałowej gazy przyłożonej do rany, daje pewność, że opatrunek się nie zsunie, będzie trzymał się przy skórze, a jednocześnie zapewni swobodę ruchów.
Bandaż elastyczny samoprzylepny świetnie sprawdza się do usztywnienia i stabilizacji różnego rodzaju kontuzji związanych ze stawami, np. w przypadku:
- Przeciążenia lub skręcenia nadgarstka.
- Zwichnięcia nogi.
- Skręcenia nogi w kostce.
- Zerwania stawu skokowego.
- Skręcenia nadgarstka.
- Naciągnięcia lub zerwania więzadeł.
- Różnego rodzaju kontuzji kolana - do czasu konsultacji lekarskiej.
Przeczytaj także: Ścięgno Achillesa – bolączka biegaczy
Bandaż samoprzylepny kolorowy
Producenci oferujący bandaże elastyczne wprowadzili na rynek kolorowe wersje, z myślą o dzieciach ale także po to, aby opatrzone miejsce było lepiej widoczne. Jest to niezwykle ważne m.in. podczas meczów i wszelkich rozgrywek. Wyobraźmy sobie, że podczas meczu piłki nożnej jeden z zawodników uszkodził łokieć.
Dzięki dobrze widocznemu opatrunkowi usztywniającemu (wykonanemu z bandaża elastycznego samoprzylepnego), wraca do gry i ma pewność, że pozostali zawodnicy widzą uszkodzone miejsce i będą bardziej uważać.
Bandaż samoprzylepny kolorowy łagodzi także strach dziecka, które doznało obrażeń, a to ułatwia opatrzenie uszkodzonego miejsca. Dziecko można też łatwiej zająć rozmową na temat ładnego koloru, który np. przypomina barwę ulubionej postaci z kreskówki, a to z kolei odwróci uwagę małego pacjenta od bólu i trochę go uspokoi. Dzieje się tak dzięki temu, że żywe kolory są kojarzone z bajkami, a więc z czymś miłym, ciekawym i niegroźnym. Z kolei biel może odstraszyć przypominając dziecku szpital.
Bandaż samoprzylepny kolorowy, zalety:
- Łagodzi strach dziecka, może je też trochę uspokoić i odciągnąć uwagę od bólu.
- Sprawia, że uszkodzone miejsce jest lepiej widoczne, co jest ważne np. podczas meczu.
To może Cię zainteresować: Sezon narciarski bez kontuzji
Bandaż samoprzylepny - właściwości
Bandaż elastyczny samoprzylegający jest bezpieczny jeśli chodzi o skład materiału oraz swoje właściwości. Dzięki temu, że materiał jest rozciągliwy, bandaż, nie krępuje ruchów i nie zaburza pracy układu krwionośnego tzn. nie jest zbyt sztywny i nie przylega na tyle mocno do skóry, żeby odciąć lub ograniczyć dopływ krwi.
Jego zaletą jest także skład materiału - dzięki przewadze bawełny, bandaż samoprzylepny jest przewiewny, dzięki czemu skóra oddycha, co jest ważne przy długotrwałym opatrunku. Brak konieczności stosowania dodatkowych spinek to jedna z kluczowych zalet tego rozwiązania. Warto dodać, że bandaż trzyma się stabilnie wokół opatrzonego miejsca bez użycia jakichkolwiek substancji klejących. Nie ma więc mowy o występowaniu uczulenia lub bolesnego przyklejenie do skóry i włosów.
Najważniejsze właściwości bandaża samoprzylepnego:
- Elastyczność - rozciągliwość do 100% umożliwia opatrywanie we wszystkich kierunkach i swobodne poruszanie się.
- Delikatny, przewiewny materiał umożliwia skórze oddychanie i prawidłową wymianę ciepła oraz wilgoci.
- Nie zawiera kleju, nie przyczepia się do skóry, ani włosów i nie wywołuje reakcji alergicznych.
- Nie zsuwa się, a do utrzymania nie potrzeba żadnych spinek.
- Można go kupić w różnych kolorach.
Autor: Urszula Karpińska
Warto wiedzieć: Łokieć golfisty – przyczyny, objawy i leczenie