Najczęstszą przyczyną występowania bakterii w moczu dziecka są zakażenia układu moczowego. Mogą się one objawiać m.in. pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu, a także nietrzymaniem moczu. U malutkich dzieci często jedynym symptomem jest gorączka. Po ustaleniu jaka bakteria zaatakowała układ moczowy dziecka, leczy się je antybiotykiem skutecznym na dany patogen.

bakterie-w-moczu-u-dziecka

Bakterie w moczu dziecka

Bakterie w moczu dziecka najczęściej dostają się tam przez zakażenie dróg moczowych (dolnych: cewki moczowej, pęcherza moczowego oraz górnych: nerek). Niebezpieczne patogeny wielokrotnie dostają się do wnętrza małego organizmu z zewnątrz. Zwłaszcza u dziewczynek, u których występuje bliskie sąsiedztwo między ujściem cewki moczowej a odbytem, sytuacje te zdarzają się dość często. Rzadziej dochodzi do zainfekowania ustroju bakteriami poprzez krew, czyli z wnętrza organizmu.

Najbardziej rozpowszechnioną bakterią jest Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, która bytuje w układzie pokarmowym i nierzadko z odbytu przedostaje się do systemu moczowego.

Z pewnością zatem obecności bakterii w moczu u dziecka sprzyja niewłaściwa higiena okolic intymnych. Bakterie w moczu u dzieci pojawiają się kiedy maluchom zbyt rzadko zmienia się pieluchę, nie podmywa się ich podczas przewijania lub robi się to niewłaściwie. Starsze dzieci, które już same korzystają z toalety, należy poinstruować jak właściwie podcierać się po oddaniu moczu i stolca (czyli czystym kawałkiem papieru toaletowego od przodu ku tylnej części).

Niekiedy bakteriom łatwiej zainfekować mocz dziecka ze względu na wady wrodzone układu moczowego lub na zaburzenia, na które cierpi mały pacjent (np. refluks pęcherzowo-moczowodowy).

Objawy bakterii w moczu u dziecka

U starszego dziecka występowanie bakterii w moczu objawia się m.in.:

  • bólem i pieczeniem cewki moczowej podczas oddawania moczu,
  • bólem podbrzusza,
  • częstym korzystaniem z ubikacji (takiemu malcowi zdarza się także popuścić),
  • stanem podgorączkowym,
  • wymiotami,
  • biegunką,
  • kolką jelitową,
  • kłopotami z apetytem.

U maleńkiego dziecka, jakim jest noworodek lub niemowlak, często trudno jednoznacznie stwierdzić, że przyczyną danej grupy zachowań są bakterie, które zaatakowały układ moczowy. Z powodu ograniczonej komunikacji ze światem małe dziecko może być bardziej płaczliwe i może pojawić się u niego gorączka, której nie towarzyszy nic więcej (brak jest kataru, kaszlu, itp. symptomów).

Znany jest także medycynie bezobjawowy bakteriomocz, który nie daje szczególnych oznak. Udaje się go rozpoznać dopiero w badaniach moczu.

Jeżeli natomiast dziecko skarży się na ból umiejscowiony w dolnej części pleców, czy z boku tułowia, a ponadto jego mocz staje się mętny i pachnie amoniakiem, do tego dochodzą nudności i wymioty, może to oznaczać, że bakterie zajęły górne drogi moczowe, czyli nerki.

Bakterie w moczu u dziecka - norma

Badaniem, które pozwala wykryć czy w moczu dziecka znajdują się bakterie jest badanie ogólne moczu. Natomiast badanie o nazwie posiew moczu pokazuje jaki rodzaj patogenów kolonizuje układ moczowy dziecka. Przy okazji wykonywania posiewu moczu lekarz często jednocześnie zleca zrobienie tzw. antybiogramu, dzięki któremu wiadomo jakim antybiotykiem można zwalczyć daną bakterię.

Normę przyjmowaną w analizowaniu wyników badań moczu stanowi dopuszczalna ilość bakterii na 1 ml moczu dziecka. Przyjęto, że jeżeli wynik osiąga od 0-130/ul (czyli od 0 do 24 w polu widzenia), jest w normie, wyższa wartość bakterii w moczu może wywołać już zakażenie układu moczowego.

Mocz do badania najlepiej pobrać na czczo do jałowego pojemnika. Należy to wykonać po przebudzeniu, ze środkowego strumienia i po wcześniejszym podmyciu okolic intymnych. Noworodkom i niemowlętom zakłada się specjalne woreczki, przyklejane do skóry wokół ujścia cewki moczowej, do których zlatuje mocz.

Jak leczy bakterie w moczu dziecka?

Podstawą leczenia bakterii w moczu dziecka jest antybiotykoterapia. Z uwagi na fakt, iż najczęściej atakującą układ moczowy bakterią jest pałeczka okrężnicy, z reguły korzysta się z wachlarza antybiotyków, które działają na ten właśnie patogen. Jeżeli jednak do zakażenia dróg moczowych doprowadziła inna bakteria, eliminuje się ją antybiotykiem wskazanym przez antybiogram.

Należy pamiętać, że w czasie przyjmowania antybiotyków oraz do około 2 tygodni po ich odstawieniu należy przyjmować probiotyki osłaniające układ pokarmowy.

Jeżeli u dziecka dochodzi do częstych nawrotów infekcji dróg moczowych, warto wykonać prześwietlenie układu moczowego.

Jak nie dopuścić do pojawienia się bakterii w moczu dziecka?

Bakteriom w moczu u dziecka można zapobiec stosując się do zasad prawidłowej higieny. Polegają one na tym by m.in. starannie oczyszczać, a potem osuszać miejsca intymne po korzystaniu z toalety, systematycznie i dokładnie myć miejsca intymne (rodzice niemowląt muszą to robić przy każdej zmianie pieluszki, a opiekunowie starszych dzieci powinni pomóc pociechom w nauce podmywania) oraz codziennie zmieniać bieliznę (a także za każdym razem kiedy zostanie zmoczona, czy zabrudzona).

Dzieci nie powinny wstrzymywać moczu, powinny natomiast wysikać się do końca. Dziecko powinno dużo pić w ciągu dnia, najlepiej niegazowanej wody, tak żeby na bieżąco oczyszczać swój układ moczowy.

Autor: Olga Tomaszewska

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Tomaszewska...

Komentarze
chevron-down