Akupunktura jest jedną z najstarszych metod leczenia. Szacuje się, że akupunkturę stosowano już ponad 5 tysięcy lat temu. W Chinach oraz innych krajach Dalekiego Wschodu jest powszechnie stosowana do dzisiaj w leczeniu wielu dolegliwości. W Europie właściwości lecznicze akupunktury są od lat poddawane w wątpliwość. Niemniej w ostatnich latach Światowa Organizacja Zdrowia opracowała listę chorób, które skutecznie leczy akupunktura, co sprawiło, że na akupunkturę oraz jej współczesną wersję - elektroakupunkturę, patrzy się nieco przychylniej. Co to jest akupunktura? Na co pomaga? Jakie może mieć akumunktura skutki uboczne?

Akupunktura

Akupunktura

Akupunktura stanowi jedną z najstarszych metod leczenia człowieka. Wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i polega na nakłuwaniu ciała cienkimi igłami. Szacuje się, że akupunkturę zaczęto stosować ponad 5 tysięcy lat temu, jednak pierwsze zapisy na temat tej metody leczenia można znaleźć w Huangdi Neijing - podręczniku medycyny chińskiej, który powstał za czasów panowania dynastii Han, czyli w I w p.n.e.

Czemu służy nakłuwanie ciała igłami? Według tradycyjnej medycyny chińskiej w ciele człowieka krąży energia witalna nazywana energią Qi (czi). Jeśli wspomniana energia przepływa przez ciało, a konkretnie przez kanały energetyczne nazywane meridianami, w sposób równomierny, to człowiek jest zdrowy. Utrudniony przepływ energii Qi skutkuje chorobami, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Akupunktura, czyli nakłuwanie igłami odpowiednich punktów znajdujących się w meridianach, niweluje zatory energii Qi i zapewnia równowagę psychosomatyczną. Innymi słowy przywraca człowieka do zdrowia.

Elektroakupunktura

Elektroakupunktura to współczesna technika akupunktury. Elektroakupunktura polega na tym samym co tradycyjna akupunktura, z tą jedynie różnicą, że igły umieszczane w punktach akupunkturowych na ciele są podłączone do urządzenia, które emituje impulsy elektryczne. Elektroakupunktura w założeniu ma być bardziej skuteczna, gdyż impulsy elektryczne stymulują większą powierzchnię ciała aniżeli igła, przez co zapewniają lepszy przepływ energii Qi.

Czytaj też: Igła – igła do pobierania krwi, igła lekarska. Rozmiary

Akupunktura - na co pomaga?

W medycynie chińskiej bardzo szerokie zastosowanie ma akupunktura. Co leczy? Stosuje się ją w leczeniu ponad 200 chorób. W krajach Europy Zachodniej lekarze podchodzą do tej metody leczenia sceptycznie. Co należy podkreślić, właściwości lecznicze akupunktury nie zostały potwierdzone naukowo. Jednak w ostatnich latach Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę chorób, które z powodzeniem mogą być leczone za pomocą akupunktury. Na liście znalazły się:

  • alergie,
  • choroby układu oddechowego i pokarmowego,
  • schorzenia neurologiczne,
  • choroby oczu
  • oraz niektóre problemy ginekologiczne.

 

Warto zaznaczyć, że medycyna zachodnia poleca akupunkturę jako metodę wspomagającą leczenie farmakologiczne. Zwłaszcza w stanach bólowych, z którymi nie radzą sobie leki. Akupunktura w krajach zachodnich jest szczególnie polecana na migrenowe bóle głowy, bóle kręgosłupa oraz choroby stawów. Istnieją takie schorzenia, jak na przykład neuralgie, gdzie akupunktura okazuje się w wielu przypadkach jedyną skuteczną metodą leczenia. Ponadto akupunktura jest na Zachodzie popularną metodą leczenia uzależnień.

Akupunktura - skutki uboczne

Akupunktura to zabieg całkowicie bezbolesny. Igły stosowane w akupunkturze są bowiem bardzo cienkie, co sprawia, że tkanki w ciele nie zostają przerwane i nie dochodzi do krwawienia. W czasie zabiegu można jedynie odczuwać szczypanie, a po jego zakończeniu mogą pojawić się siniaki i podrażnienie skóry. Co bardzo ważne, akupunktura powinna być wykonywana tylko jednorazowymi i sterylnymi igłami z uwagi na ryzyko wystąpienia zakażenia.

Należy jednak pamiętać, że akupunktura nie jest przeznaczona dla każdego. Osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi, gruźlicę i choroby skóry nie powinny być poddawane akupunkturze. Zabieg jest także niewskazany dla osób wyniszczonych chorobą oraz z rozrusznikiem serca. Zdaniem niektórych osób akupunktura nie powinna być stosowana u osób z chorobami nowotworowymi z uwagi na możliwość wystąpienia przerzutów. Z drugiej jednak strony akupunktura pomaga pacjentom nowotworowym pozbyć się silnego bólu odpornego na leczenie farmakologiczne.

Czytaj też: Oliwka do masażu - antycellulitowa, krocza, jaka oliwka

Akupunktura stopy

Akupunktura polega na wbijaniu igieł w miejsca na ciele nazywane punktami akupunktury. Punkty na ciele człowieka są ściśle określone i wymagają dużej wiedzy od osoby wykonującej akupunkturę. Według medycyny chińskiej na ciele człowieka znajduje się 361 takich punktów. Istnieją także punkty, których nie wolno nakłuwać, gdyż może to zaburzyć przepływ energii Qi. Najwięcej punktów akupunkturowych znajduje się na stopach. Jest ich około 60 i są połączone z najważniejszymi organami ludzkiego ciała, dlatego niektórzy akupunkturzyści ograniczają się do wykonywania zabiegu tylko na stopach.

Akupunktura ucha

Ostatnio modna stała się także akupunktura ucha nazywana aurikuloterapią. Aurikuloterapia rozwinęła się w XX wieku za sprawą francuskiego lekarza Paula Nogiera. Podstawą tej techniki akupunktury jest twierdzenie, że wszystkie meridiany łączą się ze sobą właśnie w uchu. W aurikuloterapii wykorzystuje się zarówno tradycyjne igły stosowane w akupunkturze, jak i tzw. igły intradermalne lub uszne igły permanentne.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też: Stawianie baniek - jak stawiać bańki lekarskie?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down