10-miesięczne dziecko wkracza w nowy etap rozwoju. Nierzadko w sensie dosłownym – na własnych nogach. Wtedy właśnie wiele maluchów podejmuje pierwsze próby wstawania, a nawet chodzenia. Mając 10 miesięcy, niemowlę zaczyna też jeść wieloskładnikowe obiady. Może także po raz pierwszy powiedzieć „mama”.

10-miesieczne-dziecko

Co może jeść 10-miesięczne dziecko?

10 miesięczne dziecko, jeśli tylko jest taka możliwość, wciąż powinno być karmione mlekiem matki, albo modyfikowanym (Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że dla zrównoważonego rozwoju pokarm ten powinien stanowić element diety przynajmniej do końca 2. roku życia). Jednak w tym wieku, w dziennym jadłospisie powinny znajdować się już także inne produkty. Pamiętajmy, że menu rozszerzamy od 6. miesiąca życia, na wstępie podając niewielkie ilości kaszki zawierającej gluten, potem włączając do menu warzywa i owoce.

Początkowo dziecko spożywa wyłącznie posiłki jednoskładnikowe. Jednak w wieku 10 miesięcy jego układ trawienny jest już gotowy na większe wyzwania. Wtedy właśnie bardzo wiele maluchów po raz pierwszy spożywa prawdziwy, dwudaniowy obiad, składający się z zupy (zazwyczaj jarzynowej) i lekkiego drugiego dania (mielone, gotowane pulpety z ziemniakami lub kluskami, starte warzywa). Maluch zaczyna lepiej radzić sobie z żuciem, dlatego pokarmy mogą mieć coraz bardziej stałą postać. Tym samym do zestawu śniadaniowego, obok zupy mlecznej, można włączyć pierwsze kanapki (np. z dżemem). Inne potrawy, które mogą trafić do jadłospisu, to m.in.

  • kasza jaglana,
  • kasza pęczak,
  • chude ryby.

Co ważne, w tym waśnie okresie przestajemy  miksować warzywa, wystarczy, że będą starte. Pamiętajmy dodatkowo, że porcje muszą być odpowiednio małe. A także o tym, że dziecko dwudaniowy obiad może spożywać partiami, po kawałku, co zajmie mu nawet 2-3 godziny.

Co potrafi 10 miesięczne dziecko?

W wieku 10 miesięcy różnice w tempie rozwoju dzieci widać od razu. Są niemowlęta, które na tym etapie potrafią już względnie samodzielnie stać (z podparciem), a nawet stawiają pierwsze kroki. Nie należy się jedna martwić, jeśli nasze dziecko jeszcze się nie pionizuje. Wiele 10-miesięcznych maluchów wciąż jest na etapie raczkowania. To umiejętność, którą dziecko powinno zdobyć około 6-7 miesiąca życia i od tego czasu udoskonalić do perfekcji.

Mając 10 miesięcy, dziecko doskonali też stabilne siedzenie na pupie. Ma coraz pewniejszy chwyt (potrafi już np. utrzymać lekki kubek, albo wziąć do ręki i poturlać piłeczkę). Staje się zdecydowanie mniej płaczliwe, bardziej pogodne. Jego emocje ulegają różnicowaniu. Rośnie więź z najbliższymi, już nie tylko mamą, ale wszystkimi osobami znajdującymi się stale w jego pobliżu. Z wolna też jego aparat mowy przygotowuje się do wypowiadania pierwszych słów. 10-miesięczne niemowlę zazwyczaj jest w tzw. fazie echolalii – powtarza i doskonali znane już sobie sylaby, zaczyna je łączyć w większe ciągi, po raz pierwszy nadaje im sens. Możliwe, że właśnie w tym wieku po raz pierwszy świadomie zawoła mamę.

Ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko?

W pierwszym roku życia rozwój fizyczny niemowlęcia postępuje w bardzo szybkim tempie. O ile jednak do końca 3. miesiąca maluch przybiera na wadze nawet 31 gramów na dobę, o tyle już w miesiącu dziesiątym przyrost jest już kilkukrotnie niższy – około 9 gramów w ciągu 24 godzin.

Waga malucha wynosi teraz około 8-10 kg w przypadku chłopców i mniej więcej 1 kilogram mniej, jeśli chodzi o dziewczynki. Oznacza to, że masa dziecka wzrosła mniej więcej 2,5 krotnie, jeśli za punkt odniesienia przyjąć dzień urodzin. 

Ile powinno spać 10-miesięczne dziecko?

10 miesięczne dziecko śpi coraz mniej, coraz bardziej regularnie, coraz bardziej samodzielnie. Potrafi przespać całą noc. Jego usypianie nie przysparza już tylu problemów. Doskonale także odnajduje się w rytmie dobowym, wyraźnie odróżniając noc, jako porę spania oraz dzień, służący zabawie i innym atrakcjom.

Ogółem w ciągu doby maluch na sen przeznacza 12 do 14 godzin (czyli o około 8 godzin mniej, niż w okresie noworodkowym). Z tego około 80 procent przypada na porę nocną. W dzień wystarczający staje się pojedynczy odpoczynek w wymiarze 1,5 do 3 godzin, zazwyczaj we wczesnych godzinach popołudniowych.

Zabawy dla 10-miesięcznego dziecka

W wieku 10 miesięcy maluch staje się nie tylko coraz bardziej sprawny fizycznie, ale też intelektualnie. Zaczyna samodzielnie łączyć fakty, wyciągać wnioski, a nawet przewidywać wydarzenia. Radość sprawia mu rzucanie, upuszczanie, turlanie przedmiotami. Interesując są wszystkie elementy, które można wcisnąć, przecisnąć, wyciągnąć. Zwłaszcza, jeśli czynność ta wywołuje określoną interakcję – dźwięk, zapalenie się lampki albo chociaż uśmiech rodzica.

Pamiętajmy, że zabawy w tym wielu powinny służyć nie tylko rozrywce, ale też rozwojowi i gruntowaniu świeżo nabytych kompetencji. Warto stymulować niemowlę do wskazywania przedmiotów, których nazwy wymawiamy. Można też próbować uzyskać od dziecka odpowiedź na pytanie: a kto to jest (najłatwiej o odpowiedź będzie, jeśli wskażemy na mamę – dziecko już na etapie gaworzenia uczy się artykułować i powtarzać sylabę „ma”). Pamiętajmy, że maluch zaczyna wstawać. Zabawy z każdym dniem będą więc stawać się coraz bardziej mobilne, a przez to nie tylko ciekawsze, ale i bardziej niebezpieczne.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też: 

Źródła:

  • Agnieszka Pawełko, Rozwój psychofizyczny dziecka od urodzenia do 3 lat, http://www.szpitalpediatryczny.pl, Szpital Pediatryczny w Bielsku Białej
  • Magdalena Czub, Rozwój dziecka Wczesne dzieciństwo, Warszawa 2014, Instytut Badań Edukacyjnych
  • Standardy Rozwoju Fizycznego Dzieci w wieku 0-5 lat, Instytut Matki i Dziecka, www.imid.med.pl

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down