Żyworódka

Żyworódka (inaczej kalanchoe), którą każdy może wyhodować w doniczce, jest rośliną o uznanych właściwościach leczniczych. Maść z żyworódki oraz sok z żyworódki stosujemy na rany, oparzenia, owrzodzenia, odleżyny, a także łupież, łojotok czy wypadanie włosów. Skuteczna jest żyworódka na zatoki, stosuje się żyworódkę na hemoroidy. Żyworódka zastosowanie znajduje też w leczeniu wielu innych dolegliwości.

Żyworódka – nazwa, pochodzenie, uprawy

Żyworódka pierzasta jest gatunkiem rośliny z rodziny gruboszowatych. Znana jest też pod łacińską nazwą Kalanchoe. Żyworodka wywodzi się z Madagaskaru, obecnie rośnie dziko głównie w Azji, Australii, na wyspach Oceanu Spokojnego i Ameryce Środkowej. W innych częściach świata, w tym Polsce, bywa uprawiana jako roślina doniczkowa. Cechą charakterystyczną żyworódki są jej liście o ząbkowanych krawędziach. Żyworódka jako roślina uprawna, doniczkowa, nie ma zbyt wielu wymagań, nie za bardzo lubi wodę, wystarczy jej więc podlewanie 1 raz tygodniu; latem można doniczkę z żyworódką wystawić na balkon.

Żyworódka właściwości

Żyworódka właściwości lecznicze zawdzięcza bogactwu składników w niej zwartych. Należą do nich między innymi:

  • flawonoidy,
  • garbniki,
  • kwasy tłuszczowe,
  • kwasy fenolowe,
  • polisacharydy,
  • magnes,
  • wapń,
  • potas,
  • krzem,
  • miedź,
  • mangan,
  • cynk.

Żyworódka uchodzi za bogate źródło witaminy C. W szczególności w substancje te bogate są liście żyworódki.

Żyworódka zastosowanie

Ma żyworódka właściwości wirusobójcze, bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Ze względu na powyższe, znajduje żyworódka zastosowanie w walce z wieloma dolegliwościami. Żyworódka działa przede wszystkim niszcząco na gronkowca, paciorkowca, pałeczki czerwonki wywołujące dezynterię a także niektóre pierwotniaki i pleśnie. Jest pomocna w walce z grzybicą paznokci.

Żyworódka zastosowanie ma też w leczeniu ran i oparzeń, ułatwia i przyspiesza regenerację naskórka, łagodzi podrażnienia. Działa przeciwzapalnie i oczyszczająco, przez co może być stosowana na przykład do walki z trądzikiem i innymi zmianami skórnymi. Można stosować żyworódkę na przykład na łojotok, łupież i wypadanie włosów. Żyworódka działa na skórę również wybielająco, likwidując przebarwienia, zaczerwienienia, blizny a nawet rozjaśniając piegi. Wśród rozlicznych zastosowań i właściwości żyworódki wymienić można jeszcze:

  • regulowanie poziomu cukru we krwi i całego układu krążenia,
  • działanie przeciwbólowe (na przykład w chorobach stawów),
  • uspokajające,
  • poprawiające odporność organizmu.

Można stosować żyworódkę na zatoki, używana jest także na hemoroidy.

Czytaj także: Miłorząb japoński - właściwości, działanie i przeciwwskazania

Maść z żyworódki

Żyworódkę można w celach leczniczych stosować w postaci maści lub soku. Maść z żyworódki to środek leczniczy na wszelkiego rodzaju zmiany i problemy skórne, takie jak trądzik, czy łojotok. Maść z żyworódki pomaga też w regeneracji skóry zranionej, a także na pękanie i rogowacenie naskórka oraz grzybicę. Co ważne – po zaaplikowaniu na skórę maści z żyworódki, posmarowane miejsce osłaniamy gazą, bandażem, ewentualnie skarpetkami czy rękawiczkami (np. w przypadku grzybicy paznokci).

Maść z żyworódki można nabyć w aptece (cena waha się w granicach od kilkunastu do około 30 złotych), można ją też zrobić samodzielnie, na przykład poprzez podgrzanie w garnku liści żyworódki z wazeliną lub innym tłuszczem.

Czytaj też: Maść z żyworódki - zastosowanie. Na trądzik i łuszczycę

Sok z żyworódki – żyworódka na hemoroidy i inne schorzenia

Sok z żyworódki jest stosowany na trądzik, łupież, wrzody, oparzenia, rany, a nawet zapalenia spojówek czy zgagę. Miejsca zranione przemywamy gazikiem nasączonym sokiem z żyworódki, podobnie traktujemy oparzenia, odleżyny, owrzodzenia, a także miejsca po ukąszeniu insektów. Sok z żyworódki będzie pobudzać regenerację zniszczonych tkanek, a także łagodzić ból, pieczenie i swędzenie. Można sok z żyworódki wcierać w skronie licząc na zmniejszenie bólu głowy, można też w ten sposób łagodzić dolegliwości reumatyczne.

Często stosowana jest żyworódka na hemoroidy. Gaziki mocno nasączone sokiem należy przykładać w odpowiednie miejsca, wyciskając je przy tym mocno.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku maści z żyworódki pamiętajmy, że sok z żyworódki nie jest lekarstwem jako takim, dlatego do jego właściwości podchodźmy z pewną rezerwą.

Żyworódka – zastosowania wewnętrzne

Żyworódkę można stosować nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie, zarówno pod postacią soku, jak i używając całych liści. Sok z żyworódki można na przykład zakraplać do nosa działając w ten sposób na objawy kataru. Dobrze działa żyworódka na zatoki. Ciekawym zastosowaniem żyworódki jest żucie jej liści w przypadku bolesnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej – mówimy tu między innymi o anginie, czy bólu zęba. Żyworódka działa znieczulająco, dając przy okazji efekt lekkiego drętwienia, podobny do środków znieczulających stosowanych np. w stomatologii.

Sok z żyworódki pijemy też (20-30 kropli), by wspomagać leczenie tak poważnych schorzeń, jak cukrzyca, zapalenie płuc czy choroby serca.

 

Sprawdź: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down