Twarz jest uznawana za wizytówkę człowieka, zatem należy dbać o jej promienny, zdrowy i świeży wygląd. Aby zapewnić skórze twarzy właściwe oczyszczenie i odpowiednią pielęgnację warto sięgnąć po dobre kosmetyki, takie jak żel do mycia twarzy, oleje oraz po … zdrową dietę.
Jak oczyszczać skórę twarzy?
Oczyszczanie skóry twarzy powinno stanowić naturalną czynność, wykonywaną dwa razy dziennie: zaraz po przebudzeniu oraz tuż przed pójściem spać. Warto zatem uczynić z tego zdrowy rytuał, podobny do szczotkowania zębów.
Czyszczenie skóry twarzy polega na umyciu twarzy przeznaczonym do tego preparatem, może to być żel do mycia twarzy, tonik, czy olejek do demakijażu, którego pozostałości powinno się jednak zmyć np. wspomnianym żelem.
Koniecznym zabiegiem podczas wieczornego oczyszczania twarzy jest usunięcie makijażu. Można do tej czynności użyć kosmetyku do demakijażu na bazie oleju, który dobrze wchłania zabrudzenia. Warto przy tym pamiętać, że skórę wokół oczu należy traktować nad wyraz delikatnie, bez pocierania i szorowania. Następnie preparat olejowy należy zmyć, najlepiej żelem do mycia twarzy.
Nawet rano, kiedy twarz nie jest umalowana, należy ją potraktować właściwym środkiem, ponieważ gruczoły łojowe i potowe nie śpią, a skórze należy się umycie i odświeżenie.
Sprawdź też: Konturowanie twarzy - porady dla początkujących
Rodzaje kosmetyków do mycia twarzy
Na rynku kosmetycznym i aptecznym występuje mnóstwo produktów przeznaczonych do mycia twarzy. Można wśród nich znaleźć m.in.:
- żel do mycia twarzy – nie zawiera mydła, a oczyszcza skórę twarzy pozostawiając ją wolną od pryszczy i zaskórników, zatem świetnie sprawdzi się przede wszystkim u posiadaczy skóry trądzikowej;
- płyn micelarny – dzięki zawartości miceli walczy z zanieczyszczeniami skóry w łagodny lecz konsekwentny sposób;
- mleczko do mycia twarzy – pielęgnuje i koi skórę ale także usuwa z niej zabrudzenia;
- pianka do mycia twarzy – delikatnie radzi sobie ze zmywaniem brudu, potu oraz pozostałości po makijażu;
- oliwka do mycia twarzy – dzięki zawartości oleju świetnie rozprawia się z zabrudzeniami, jednak po jej zastosowaniu powinno się przemyć twarz innym kosmetykiem, by usunąć olej;
- płyn dwufazowy – klasyczne „2 w 1”, składa się z warstwy wodnej i olejowej, które po potrząśnięciu buteleczką mieszają się ze sobą stanowiąc skuteczne remedium na brudną skórę twarzy;
- nawilżane chusteczki do demakijażu – wersja demakijażu dogodna dla osób przebywających w podróży oraz w innych sytuacjach, w których użycie innego środka do oczyszczania skóry twarzy nie jest możliwe lub mało wygodne; chusteczki te są nasączone środkami czyszczącymi, które usuwają brud z twarzy.
Sprawdź: Płyn micelarny - płyn, żel, tonik. Co wybrać?
Żel do mycia twarzy – jaki powinien być?
Dobry żel do mycia twarzy powinien być skorelowany z typem skóry. Zatem zanim nastąpi wybór konkretnego preparatu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: „jaki mam rodzaj skóry?”. Dla każdego typu skóry: suchej, tłustej, czy mieszanej znajdzie się odpowiedni kosmetyk.
Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest przeznaczenie preparatu. Delikatny żel do mycia twarzy będzie łagodził skórę, a oczyszczający żel do mycia twarzy będzie miał zupełnie inną rolę – wywabianie i usuwanie krost.
Ten pierwszy powinien być jak najbardziej naturalny, warto by w jego składzie znalazły się m.in. gliceryna, pantenol, czy aloes. Natomiast osoby, które mają problem z tłustą cerą, walczą z trądzikiem i zaskórnikami, powinny wybrać dobry żel do mycia twarzy trądzikowej.
Żel powinien odznaczać się dobrym składem, a zatem zawierać komponenty. takie jak ekstrakty z roślin i ziół. Im więcej w jego składzie naturalnych elementów, tym lepiej.
Żel ma czyścić skórę ale także ją nawilżać oraz odżywiać. Powinien być lekki i delikatny dla skóry, by nie podrażniał naskórka, a go rozpieszczał.
Naturalny żel do mycia twarzy
Naturalny żel do mycia twarzy można przygotować samodzielnie w zaciszu własnej kuchni. Taki preparat nie zawiera konserwantów, za to wyróżnia się obfitością witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Aby przygotować nawilżający żel do mycia twarzy, który przy okazji będzie ją regenerował, należy ok 50 g nasion lnu zalać wodą destylowaną i odstawić na godzinę. Potem trzeba zagotować siemię i pozwolić by gotowało się jeszcze przez około 10 minut. Dalej należy odcedzić żel i dodać do niego 2 łyżki oleju lnianego. Po wymieszaniu składników, trzeba poczekać aż ostygnie i dopiero wówczas przełożyć gotowy produkt do pojemniczka. Ważne jest aby przechowywać go w lodówce, nie dłużej niż przez okres 2 tygodni. Po tym czasie preparat nie będzie nadawał się do użytku.
Jak go stosować? Wystarczy na zwilżoną twarz nałożyć zrobiony przez siebie żel, wmasować go delikatnie w skórę, a potem spłukać wodą (może być np. przegotowana, czy mineralna). Taki zabieg warto powtarzać raz-dwa razy dziennie.
Czytaj też: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości
Pielęgnacja skóry twarzy
Co jeszcze poza stosowaniem kosmetyków, takich jak choćby najlepszy żel do mycia twarzy można zrobić, by zapewnić skórze piękny, zdrowy wygląd?
Jeść zdrowe produkty. Szczególnie cenne dla wyglądu skóry twarzy są witaminy A, E, C, z grupy B, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Regularne spożywanie produktów zawierających powyższe składniki odżywcze zapewni skórze młody, estetyczny wygląd, pobudzenie do odradzania się nowego naskórka, wzmocnienie naczynek krwionośnych oraz ochronę przed trądzikiem.
Wymienione drogocenne elementy diety znajdziemy m.in. w: marchewce, suszonych i świeżych owocach, olejach roślinnych, orzechach, nasionach słonecznika, roślinach strączkowych oraz otrębach pszennych.
Czytaj także: Tonik do twarzy - jak wybrać najlepszy tonik do twarzy?