Wkładki urologiczne to produkt niezbędny osobom, które mają problemy z nietrzymaniem moczu. Jak wybrać prawidłowe wkładki urologiczne męskie, a na co zwracać uwagę w przypadku wkładek urologicznych dla kobiet?

wkladki-urologiczne

Wkładki urologiczne

Wkładki urologiczne stosuje się przede wszystkim w przypadku nietrzymania moczu. Ich zadaniem jest wchłanianie moczu wydalanego w niekontrolowany sposób przez pacjenta. Dzięki temu bielizna pozostaje sucha, a osoba stosująca wkładki dodatkowo nie odczuwa nieprzyjemnego uczucia wilgoci. W specjalistycznych sklepach oraz aptekach znajdziemy duży wybór wkładek urologicznych. Posiadają one różne stopnie chłonności, a także funkcje dodatkowe, takie jak redukcja przykrego zapachu. Ze względu na anatomię, wyróżniamy osobne wkładki urologiczne dla mężczyzn oraz dla kobiet.

Wkładki urologiczne dla mężczyzn

Męskie wkładki urologiczne posiadają kształt, dzięki któremu idealnie dopasowują się do męskiej bielizny. Są one dostępne w kilku (zazwyczaj czterech) stopniach chłonności. Odpowiedni dla siebie należy wybrać w zależności od ilości nietrzymanego moczu. Kupując wkładki urologiczne dla mężczyzn warto również zwrócić uwagę na kilka innych parametrów. Po pierwsze – ich skład. Sprawdźmy czy wkładki zostały wykonane z przyjaznych skórze materiałów, czy nie szeleszczą oraz zapewnią nam komfort i dyskrecję. Zwróćmy również uwagę na kształt – czy jest on anatomiczny, dzięki czemu wkładka będzie wygodna w użyciu. Popatrzmy również na sposób mocowania jej do bielizny.

Zobacz też: Leki na nietrzymanie moczu – ziołowe, wkładki, podpaski

Wkładki urologiczne dla kobiet

Panie borykające się z nietrzymaniem moczu zdecydowanie nie powinny stosować zwykłych wkładek higienicznych czy podpasek zamiast specjalnych wkładek urologicznych. Przeznaczenie tych produktów, a co za tym idzie ich skład i wykonanie jest zupełnie inne, dlatego podpaski nigdy nie zapewnią odpowiedniego poczucia bezpieczeństwa i komfortu w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Ważne jest, by wkładki urologiczne dla kobiet były wykonane z chłonnego, ale przy tym oddychającego i delikatnego tworzywa, które nie spowoduje podrażnienia czy alergii. Dobrze też, jeśli będą niwelować brzydki zapach moczu. Podobnie jak w przypadku męskich wkładek urologicznych, tu również ważna jest kwestia mocowania ich do bielizny – jeśli będzie ono pewne, nie powstanie ryzyko przesunięcia się czy wręcz wypadnięcia wkładki w czasie ruchu. Wkładki urologiczne często stosują także kobiety w okresie połogu, gdy macica oczyszcza się i w wyniku tego procesu następuje krwawienie. Z myślą o młodych mamach producenci stworzyli specjalne wkładki dla kobiet tuż po ciąży.

Czytaj też: Zioła moczopędne - jakie leki moczopędne wybrać?

Anatomiczne wkładki urologiczne – jakie wybrać?

Wkładki na nietrzymanie moczu to dobre rozwiązanie jeśli mamy do czynienia z lekkim lub średnim nasileniem tego problemu. Im bardziej chłonne wkładki wybierzemy, tym rzadziej będziemy musieli je zmieniać, należy jednak pamiętać, że ich regularne zmienianie jest gwarancją ich odpowiedniego działania oraz utrzymania higieny. Najlepiej robić to po każdym przypadku niekontrolowanego oddania moczu. Podczas wymiany wkładki warto podmyć okolice krocza, jeśli jednak nie jest to możliwe, dobrze jest mieć przy sobie specjalne nawilżane chusteczki do intymnych miejsc.

Jaka jest cena wkładek urologicznych? To już zależy od producenta oraz rodzaju wkładki, jednak zazwyczaj opakowanie 15 sztuk kosztuje od 12 do 17 zł. Warto wiedzieć, że za zakup środków chłonnych przy nietrzymaniu moczu można uzyskać 70 lub 100% zwrotu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Szczegółowych informacji udzieli nam lekarz pierwszego kontaktu lub urolog posiadający kontrakt z NFZ.

Wkładki urologiczne czy bielizna chłonna?

Oprócz wkładek urologicznych na rynku znajdziemy także specjalną bieliznę chłonną dla mężczyzn i kobiet. Po produkty te warto sięgnąć szczególnie w sytuacji, gdy lekki bądź średni poziom chłonności wkładek nie jest wystarczający, bielizna posiada bowiem większą chłonność. Bielizna tego typu to również dobre rozwiązanie dla chorych, którzy nie są w 100% samodzielni lub przez większą czasu przebywają w pozycji leżącej. Wybierając bieliznę chłonną sprawdźmy czy odpowiednio dopasowuje się ona do kształtu ciała, czy posiada specjalnie skonstruowane brzegi zapewniające ochronę przed przeciekaniem oraz czy jest wykonana z oddychającego materiału. Dobrze, jeśli dodatkowo będzie neutralizować nieprzyjemny zapach, a jej zakładanie i zdejmowanie nie będzie stanowiło kłopotu.

Sprawdź: Podpaski - wielorazowe, dla mężczyzn, ekologiczne

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down