Syrop wykrztuśny

Gdy męczy nas mokry kaszel lub drapanie w gardle, w pierwszej kolejności sięgamy po leki z domowej apteczki. Na rynku dostępna jest szeroka gama syropów i innych specyfików, dlatego warto dowiedzieć się, które z nich naprawdę są skuteczne.

Syrop na kaszel

Popularne syropy na kaszel nie tylko przynoszą nam ulgę i uwalniają od męczących dolegliwości, ale przede wszystkim chronią nasz organizm przed groźnymi powikłaniami. Ich działanie i skuteczność zależą od rodzaju kaszlu, któremu mają przeciwdziałać. Zanim więc sięgniemy po kolejny syrop przeciwkaszlowy, zwróćmy uwagę na to, z jakim kaszlem tak naprawdę się zmagamy.

Wyróżniamy 2 rodzaje kaszlu:

  • kaszel suchy, który charakteryzuje się brakiem wykrztuszania – na ten rodzaj kaszlu pomoże syrop na kaszel suchy, który rozrzedzi śluzową wydzielinę;
  • kaszel wykrztuśny (mokry, wilgotny) to kaszel produktywny, któremu towarzyszy śluz i wykrztuszanie – wtedy należy wybrać syrop wykrztuśny, który pomoże usunąć zalęgająca flegmę.


Kaszel wykrztuśny
bardzo często towarzyszy przeziębieniu i poważniejszym infekcjom. Potrafi być nie tylko wyjątkowo uciążliwy, ale i niebezpieczny, bowiem wydzielina, która spływa do gardła i dolnych dróg oddechowych może doprowadzić do zapalenia oskrzeli, a nawet płuc.

Czytaj też: Zioła i rośliny na przeziębienie jakie wybrać

Leki wykrztuśne

Najlepszym ratunkiem w kaszlu wykrztuśnym są oczywiście leki wykrztuśne, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę. W sklepach i aptekach kupimy nie tylko popularne syropy na kaszel mokry, ale też inne środki lecznicze, na przykład owoc anyżu, korzeń lukrecji, herbatki ziołowe, tabletki, czy proszki do sporządzania roztworów do picia.

Syrop wykrztuśny

Syrop wykrztuśny to najpopularniejszy lek, który przyniesie nam ulgę w kaszlu mokrym. Ma działanie rozpuszczające i tym samym usuwa zalegającą wydzielinę (flegmę) z gardła. Kaszlu mokrego w żaden sposób nie należy hamować. Syropy wykrztuśne mają za zadanie wręcz nasilić kaszel i tym samym przyspieszyć usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych. Najbardziej popularnymi syropami wykrztuśnymi są takie, które upłynniają wydzielinę oskrzeli przez zmianę jej składu chemicznego, a nie tylko poprzez wpływ na jej konsystencję i gęstość. W tej grupie wyróżniamy produkty takie jak:

  • syropy z ambroksolem, np. Flavamed, Mucosolvan,
  • syropy z bromheksyną, np. Flegamina, Bisolvon,
  • syropy z karbocysteiną, np. Pectodrill.

Działanie wykrztuśne mają także syropy ziołowe, na bazie takich surowców jak:

  • tymianek pospolity, np. Pectosol,
  • bluszcz pospolity, np. Hedelix,
  • pierwiosnek lekarski, np. Herbapect.

Zobacz: Syropy na kaszel mokry

Syrop wykrztuśny w ciąży

Leków i syropów wykrztuśnych dostępnych bez recepty nie powinny stosować kobiety w ciąży i kobiety karmiące. Przyszłym mamom lekarze (po wcześniejszej konsultacji) często polecają bezpieczniejsze dla płodu syropy homeopatyczne. Te jednak mają swoich zwolenników i przeciwników. Dlatego, w leczeniu mokrego kaszlu najlepiej w pierwszej kolejności spróbować domowych sposobów, takich jak na przykład:

  • syropy z cebuli, kopru włoskiego czy owocu anyżu,
  • herbatka z miodem lub sokiem malinowym – działają rozgrzewająco i wykrztuśnie. Ważne, by uważać z ilością soku malinowego w ostatnich miesiącach ciąży, bo nadmierna jego ilość może wywoływać skurcze,
  • preparaty naturalne z miodem i propolisem.

W nocy, gdy kaszel jest szczególnie uciążliwy, warto też położyć sobie pod głowę więcej poduszek. Za to w dzień należy zadbać o obieg świeżego powietrza w domu.

Syrop wykrztuśny dla niemowląt

Niemowlę, które kaszle, bezwzględnie musi osłuchać lekarz. Syropy wykrztuśne na mokry kaszel podaje się dzieciom dopiero powyżej roku życia (u młodszych mogą powodować biegunki). Alternatywą dla leczenia kaszlu u niemowlaków mogą być domowe sposoby, takie jak na przykład delikatne inhalacje z pary wodnej.

Syrop wykrztuśny dla dzieci

U dzieci do 3. roku życia jakikolwiek syrop powinien zalecić pediatra. Skutecznymi preparatami na kaszel mokry dla dzieci są z pewnością syropy przeciwkaszlowe. Wybierając syrop dla najmłodszych, warto przede wszystkim sięgnąć po taki, który w zestawie ma specjalny aplikator, ułatwiający dawkowanie leku.

Zobacz też: Przeziębienie u dziecka – jak postępować

Tabletki wykrztuśne

W aptekach można znaleźć nie tylko syropy, ale także tabletki wykrztuśne oraz proszki do przyrządzania roztworów do picia. Są to między innymi preparaty z acetylocysteiną, które możemy kupić w formie tabletek musujących lub granulatu w saszetkach.

Sprawdź: Syrop na suchy kaszel - jaki wybrać? Dostępne leki 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Ewa Więckiewicz...

Komentarze
chevron-down