Syrop na kaszel dla dzieci ma do spełnienia dwa zadania, w zależności od charakteru samego kaszlu. Syrop na suchy kaszel dla dzieci powinien tłumić odruch kaszlu, przerywając związane z nim męki. Odmiennie syrop na kaszel mokry u dzieci – zamiast tłumić, ma pobudzać do kaszlu, który spowoduje odrywanie zalegającej wydzieliny.
Typów syropu przeciwkaszlowego dla dzieci nie można mylić, aplikowanie niewłaściwego jedynie pogorszy stan malucha. Pamiętajmy też – syrop na kaszel dla dzieci zawsze podajemy zgodnie z zaleceniami lekarza oraz wytycznymi zawartymi na ulotce. Nie wszystkie syropy na kaszel dla dzieci nadają się dla niemowląt.
Syrop na kaszel dla dzieci - jaki wybrać?
Wybierając syrop na kaszel dla dzieci, przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, jaki charakter ma kaszel u dziecka – suchy czy mokry. Kaszel suchy zazwyczaj występuje jako pierwszy, dopiero po 2-4 dniach przechodząc w kaszel mokry.
Kaszel suchy ma charakter napadowy, uporczywy, męczący, duszący. Tego typu kaszel często nazywany jest bezproduktywnym, ponieważ nie towarzyszy mu odksztuszanie wydzieliny. Sytuacja zmienia się, gdy kaszel zmienia charakter na mokry – ten wiąże się z odksztuszaniem dużych ilości wydzieliny. W związku z powyższym syrop na kaszel suchy i mokry dla dzieci będą się między sobą istotnie różnić, jeśli chodzi o zasady działania i efekt, który ma przynieść ich stosowanie.
Poznaj: Domowe sposoby na wzmocnienie odporności
Syrop na suchy kaszel dla dzieci
Syrop na suchy kaszel dla dzieci ma za zadanie hamować odruch kaszlu, a także nawilżać i regenerować błony śluzowe gardła. Odruch kaszlu blokuje się działając ośrodkowo lub obwodowo. W pierwszym przypadku chodzi o leki działające na ośrodek w mózgu, który odpowiada za kaszel, zaś w przypadku drugim – o leki działające miejscowo, w gardle, krtani, oskrzelach. Do leków ośrodkowych należy między innymi cytrynian butarmiratu, jeśli zaś chodzi o leki obwodowe, wymienić można lewodropropizynę, prawoślaz lekarski, rosiczkę, podbiał, babkę lancetowatą. Wszystkie one są substancjami czynnymi popularnych syropów na suchy kaszel dla dzieci.
Zobacz: Syropy na kaszel suchy
Syrop na suchy kaszel u dzieci - z butamiratem
Syrop na suchy kaszel u dzieci zawierający cytrynian butamiratu powoduje paraliż ośrodka kaszlu w mózgu. Jest to więc już dosyć poważny lek, aczkolwiek uchodzi za dobrze tolerowany przez dzieci, dlatego w bardzo małych dawkach (np. w kroplach) butarmirat może być podawany nawet niemowlakom (po ukończeniu 2 miesiąca życia).
Dzieci od 3 do 6 roku życia mogą przyjmować jedną małą łyżeczkę (5 ml) syropu z butarmiratem co 8 godzin, maksymalnie 3 razy na dobę. Dzieci między 6, a 12 rokiem życia – dziennie do 3 łyżek o wielkości 10 ml. Dzieci powyżej 12 roku życia – do 3 łyżek stołowych (15 ml) na dobę. Jeżeli chodzi o niemowlęta, syrop na suchy kaszel u dzieci zastępowany jest przez krople o podobnym składzie – jeden z producentów zaleca następujące dawkowanie: od 2 miesiąca do 1 roku życia: 10 kropli (2,27 mg), od 1 do 3 roku: 15 kropli (3,4 mg).
Zobacz: Leki na kaszel mokry
Syrop na kaszel suchy i mokry dla dzieci
Syrop na kaszel suchy i mokry dla dzieci oparty na bazie maceratu z wyciągiem z korzenia prawoślazu lekarskiego uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych dla maluchów ze względu na niewielką ilość substancji czynnej oraz innych składników podrażniających.
Prawoślaz lekarski to roślina, które lecznicze właściwości znane są od starożytności i które przez wieki były wykorzystywane w medycynie ludowej. Prawoślaz ma działanie przeciwkaszlowe, łagodzące, osłaniające. Wprawdzie syrop prawoślazowy podaje się głównie na kaszel suchy, może jednak też być zastosowany w przypadku kaszlu mokrego. Mimo iż syrop na kaszel suchy i mokry dla dzieci z prawoślazem lekarskim jest polecany nawet dla małych dzieci, przed jego podaniem należy się skonsultować z lekarzem, co do wyboru konkretnego leku. Niektóre z nich mogą zawierać substancje, które nie są wskazane dla małych dzieci, takie jako etanol, czy benzoesan sodu.
Czytaj też: Syrop na suchy kaszel - jaki wybrać? Dostępne leki
Syrop na kaszel mokry dla dzieci
Syrop na kaszel mokry dla dzieci spełnia zupełnie inne zadania, niż syrop na kaszel suchy. Syrop na kaszel mokry dla dzieci nie hamuje kaszlu, a wręcz przeciwnie – ułatwia odksztuszanie. Kaszel mokry jest reakcją na zaleganie wydzieliny w górnych drogach oddechowych. Kaszląc ułatwiamy jej „odrywanie” i tym samym - oczyszczanie organizmu ze śluzu.
Syrop przeciwkaszlowy dla dzieci
Syrop na kaszel mokry dla dzieci może być oparty o jedną z kilku substancji czynnych, wśród których wymienić można:
- Ambroksol – lek mukolityczny, zwiększający ilość wydzielanego śluzu i zmniejszający jego lepkość. Ułatwia odksztuszanie. Może być przyjmowany już przez roczne dzieci. Ambroksol jest substancją czynną zawartą w wielu popularnych syropach na kaszel mokry dla dzieci.
- Bromheksyna – lek o działaniu mukolitycznym i wyksztuśnym. Rozrzedza wydzielinę w drzewie oskrzelowym. Zwiększa ilość wydzieliny i ułatwia odksztuszanie, jednocześnie tłumiąc kaszel o męczącym charakterze. Zawierający bromhekstynę syrop na kaszel mokry dla dzieci poniżej 2 lat powinien być stosowany w postaci kropli.
- Acetylocysteina – kolejny lek mukolityczny. Oprócz rozrzedzania wydzieliny w drzewie oskrzelowym, ma też działanie przeciwutleniające. Zalecana w chorobach oskrzeli i płuc.
Sprawdź: Inhalator na zatoki, astmę i kaszel – zastosowanie