Spirulina to cenny glon, który może być zarówno suplementem diety, jak i składnikiem kosmetyków stosowanych do pielęgnacji twarzy. Jak działa spirulina? Tabletki spiruliny, tudzież spirulina w proszku dostarczają do organizmu cenne minerały i witaminy, hamują apetyt, zaś na skórę działają odkażająco i utleniająco. Spirulina jest polecana jako suplement diety szczególnie dla wegetarian, jako bogate źródło witaminy B12. Aczkolwiek pojawiły się w ostatnim czasie doniesienia, jakoby spirulina w ogóle miała nie zawierać tej substancji.
Spirulina - co to jest
Spirulina to handlowa nazwa sinic z rzędu Oscillatoriales. Właściwości tego glonu znane są od blisko 200 lat. Spirulina występuje w:
- wodzie morskiej,
- wodzie słodkiej,
- gorących źródłach,
- bagnach,
- a nawet piasku i glebie.
Spirulina najczęściej bytuje w Afryce, ale spotkać ją można w wielu innych zakątkach świata – jako suplement diety karierę robi na przykład spirulina hawajska.
Spirulina - skład
Spirulina jest niezwykle bogata w białko, które stanowi do 70 procent jej zawartości. Zawiera też spirulina magnez, żelazo i beta-karoten który jest źródłem witaminy A. Producenci suplementów diety ze spiruliną przekonują, że witaminy A jest w niej nawet 20 razy więcej niż w marchewce. Ma też spirulina dostarczać ogromnych ilości witamin B1 i B2, a także pewnych dawek witamin C, D, E i K. Sprzeczne doniesienia dotyczą natomiast witaminy B12, czyli kobalamimy.
Zobacz: Suplementy diety na odchudzanie i oczyszczanie
Spirulina - z witaminą B12 czy bez?
Witamina B12 wpływa na układ nerwowy człowieka, pamięć, koncentrację, samopoczucie. Jej brak może prowadzić do poważnych zaburzeń i chorób neurologicznych, psychiatrycznych i hematologicznych, a nawet śmierci. Na niedobory witaminy B12 uskarżają się przede wszystkim wegetarianie i weganie (jej źródłem są różnego rodzaju mięsa i produkty pochodzenia zwierzęcego), dlatego w ich przypadku zachodzi konieczność suplementowania tej substancji.
Z reklam preparatów ze spiruliną wynika, że zawiera ona 2-3 razy więcej witaminy B12 niż wątroba zwierzęca, również prace naukowe wspominają o spirulinie jako bogatym źródle tej substancji.
Jednak z niektórych publikacji promujących dietę wegetariańską płyną ostrzeżenia, jakoby w spirulinie witaminy B12 nie było w ogóle. Autorzy powołując się na wyniki innych badań naukowych, przekonują, że wodorosty nie zawierają tej substancji, ewentualnie zawierają tak zwane analogi, czyli nieaktywne formy – w praktyce utrudniające wchłanianie prawdziwej witaminy.
Spirulina - odchudzanie
Spirulina, ze względu na swojej właściwości, wykorzystywana jest przez przemysł kosmetyczny, a także jako suplement diety, charakteryzujący się bardzo wysoką przyswajalnością na poziomie do 95 procent. Spirulina wspomaga proces odchudzania, dostarczając wielu pożytecznych substancji, przy jednoczesnej niskiej kaloryczności i niewielkiej zawartości tłuszczów. Zawarta w spirulinie fenyloalanina hamuje apetyt, redukuje potrzebę podjadania.
Spirulina - działanie
Oprócz tego spirulina działa detoksykacyjnie między innymi wobec zanieczyszczeń ze środowiska, dymu papierosowego, leków. Działa również osłonowo na błonę śluzową żołądka. Pobudza też układ odpornościowy człowieka.
Spirulina hawajska
Jedną z odmian spiruliny jest spirulina hawajska. Wytwarzana jest - jak sama nazwa wskazuje - na Hawajach, czyli w rejonie świata o ogromnym nasłonecznieniu, co wpływa między innymi na dużą ilość karotenoidów. Producenci spiruliny hawajskiej zapewniają też o wyjątkowej czystości wody w basenach hodowlanych (wypełnionych mieszanką wody słodkiej i słonej, oceanicznej).
Spirulina hawajska charakteryzuje się zawartością białka na poziomie około 60 procent. Zawiera też kilkanaście aminokwasów, beta-karoten, kwasy linolenowy i linolowy, minerały i liczne witaminy, szczególnie z grupy B. Spirulina hawajska wspomaga procesy trawienia, ogranicza apetyt, usprawnia pracę wątroby i nerek, stymuluje układ immunologiczny.
Spirulina tabletki czy spirulina w proszku?
Spirulina jest suplementem diety, który można przyjmować w kilku postaciach. Na rynku dostępna jest między innymi spirulina w tabletkach oraz spirulina w proszku. Spirulina w tabletkach jest bardzo łatwa do spożycia - sprowadza się ono do połknięcia pigułki i popicia wodą.
Wadą spiruliny w tabletkach mogą jednak być problemy z trawieniem, zwłaszcza jeśli suplement zawiera dużo innych składników. Natomiast spirulina w proszku bardzo łatwo się trawi, niestety – dla większości osób może się okazać bardzo niesmaczna.
Maseczka ze spiruliny
Spirulina stosowana jest nie tylko jako suplement diety, ale również do celów kosmetycznych. Maseczka ze spiruliny na twarz wykorzystuje oczyszczające i utleniające działanie tego glonu. Maseczka ze spiruliny:
- pomaga unikać zakażeń,
- odżywia,
- reguluje działanie gruczołów łojowych,
- poprawia wygląd,
- wyrównuje koloryt twarzy.
Maseczka ze spiruliny pomoże wzmocnić naturalną ochronę przed promieniami UV. Maseczkę ze spiruliny można wykonać samodzielnie, mieszając dwie łyżeczki spiruliny w proszku z wodą. Można też kupić ją w aptece.
Zobacz: Maseczki do twarzy
Spirulina - skutki uboczne
Skoro spirulina jest tak cudowną substancją, skąd tyle kontrowersji, które wzbudza jej stosowanie? Nie chodzi jedynie o publikacje kwestionujące zawartość witaminy B12.
Istnieją doniesienia, że w niektórych suplementach znajdują się dawki substancji toksycznych, takich jak glin, ołów, kadm, rtęć. Prawdopodobnie ma to związek z warunkami hodowli glonów do celów przemysłowych. Problem ten dotyczy jednak wielu suplementów diety, nie jest charakterystyczny wyłącznie dla spiruliny.
Przyjmowanie spiruliny zwiększa zapotrzebowanie na wodę. Nie zwiększając ilości przyjmowanych płynów, narażamy się na zaparcia i odwodnienie komórek. W konsekwencji suplement ze spiruliną, który miał wspomagać odchudzanie, może prowadzić nawet do zwiększenie masy ciała.
Przedawkowanie spiruliny może też powodować bóle brzucha, głowy, nudności, swędzenie skóry, gorączkę i zaburzenia snu.
Czytaj też: Amigdalina (witamina B17) działanie, dawkowanie i właściwości