Siarka organiczna stanowi remedium na słabe włosy i paznokcie. Właściwości siarki organicznej pozwalają z jej pomocą zadbać o kondycję starzejącej się skóry, zmniejszyć dolegliwości bólowe i stany zapalne stawów, a nawet zapewnić ochronę wątrobie. Zobacz, jak dawkować siarkę organiczną w proszku i w tabletkach, sprawdź, czy substancja ta ma istotne skutki uboczne.
Siarka organiczna
Siarka organiczna jest naturalnie występującym związkiem siarki, znanym też pod innymi nazwami, w tym przede wszystkim jako Metylosulfonylometan (w skrócie MSM). Dawniej wykorzystywana głównie w przemyśle chemicznym, od połowy XX wieku intensywnie badana pod kątem właściwości biologicznych i oddziaływania na organizm ludzki.
Cel: znalezienie zastosowań terapeutycznych oraz wykrycie ewentualnych skutków ubocznych. Testy laboratoryjne potwierdziły jej właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz regeneracyjne. Dlatego dziś siarka organiczna stanowi składnik popularnych suplementów diety, które stosować można w postaci tabletek lub proszku. Poznajmy zatem bliżej właściwości siarki organicznej, jej zastosowanie, sposoby aplikacji, dawkowanie oraz skutki uboczne.
Właściwości siarki organicznej
Siarka organiczna to potoczna nazwa związku chemicznego o wzorze C2H6O2S. Tak zwany Metylosulfonylometan uchodzi za łatwo przyswajalną formę siarki, jednego z kluczowych pierwiastków dla funkcjonowania organizmu ludzkiego.
Właściwości siarki organicznej pozwalają znaleźć szerokie zastosowania lecznicze:
- poprawa kondycji włosów, paznokci i skóry,
- działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe w dolegliwościach stawowych,
- oczyszczanie organizmu z toksyn,
- ochrona wątroby,
- poprawa trawienia i krążenia,
- zwiększenie odporności.
Siarka organiczna stanowi jeden z głównych składników kolagenu, głównego białka tkanki łącznej, należącego do podstawowych komponentów m.in. ścięgien i skóry. Wchodzi też w skład keratyny, białka służącego do budowy skóry, włosów i paznokci. Siarka organiczna hamuje procesy zapalne w organizmie oraz zmniejsza dolegliwości bólowe. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że może łagodzić efekty uszkodzenia wątroby, między innymi lekami takim jak paracetamol (M. Chinifroush, Effect of Methylsulfonylmethane).
Siarka organiczna w proszku
Siarka organiczna występuje w pokarmie, który dostarczamy do organizmu w codziennej diecie. Związek ten znajduje się między innymi w takich produktach spożywczych, jak:
- krowie mleko,
- herbata,
- produkty zbożowe,
- warzywa i owoce.
Jednocześnie jednak uważa się, że znaczne ilości siarki znajdującej się w pożywieniu nigdy nie docierają do komórek ludzkiego organizmu, jest ona bowiem niszczona w procesie przetwarzania żywności (gotowania, pasteryzacji, zamrażania). Stąd rosnąca popularność suplementów diety zawierających MSM.
Dostępne są w dwóch formach, jako:
- siarka organiczna w proszku,
- tabletki z siarką organiczną.
Tabletki z siarką organiczną
Tabletki z siarką organiczną zawierają określone dawki – zazwyczaj w przedziale 0,4 – 1 gramów (400-1000 mg). Jeśli więc stosowane są zgodnie z zaleceniami producenta (1 kapsułka dziennie), ich spożycie nie powoduje naruszenia, uznanej za bezpieczną, granicy 4 g dziennie. Sprzedawane są w opakowaniach o różnej wielkości, w cenie od kilkunastu do nawet 60-70 zł. Przyjąć jednak można, że przeciętny koszt za około 100 kapsułek mieści się w granicach 15-20 zł. Opakowania droższe zawierają 250 do 400 porcji. Jeśli chodzi natomiast o siarkę organiczną w proszku, przeznaczona jest ona do picia po zmieszaniu z wodą lub sokiem. Opakowanie 1000 gramów kupić można za około 25-35 złotych.
Dawkowanie siarki organicznej
Jak powinno wyglądać dawkowanie siarki organicznej? Źródła naukowe zazwyczaj podają, że bezpieczny dla ogółu populacji próg wynosi około 4 gramy na dobę (M. Butawan i inni: Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement). Uważa się, że istnieje wówczas ryzyko niewielkich najwyżej skutków ubocznych. Producenci najczęściej zalecają rozpoczęcie kuracji siarką organiczną od małych dawek rzędu 0,2 do 1,0 grama, a następnie stopniowe ich zwiększanie. W skrajnych przypadkach dopuszcza się chwilowe osiągnięcie pułapu 10-15 g na dobę, po to by jednak później ograniczyć spożycie do 1-5 g. Zaleca się przed rozpoczęciem suplementacji zasięgnięcie konsultacji lekarskiej.
Skutki uboczne siarki organicznej
Jak podaje Joanna Wojsiat, dotąd nie stwierdzono występowania poważniejszych skutków ubocznych siarki organicznej, jeśli jest ona stosowana w granicach określonych przez naukowców oraz zawartych w ulotkach informacyjnych produktów. Jedyną dolegliwością, która pojawia się u niewielkiego odsetka osób przyjmujących MSM jest „lekki dyskomfort jelitowy”. Uważa się, że śmiertelną dawką siarki organicznej jest pułap 1,5 kilograma, a więc 1500 razy więcej, niż mieści się w jednej przeciętnej kapsułce MSM. Osiągnięcie takiego poziomu w praktyce jest trudne do osiągnięcia, tym bardziej, że siarka organiczna jest na bieżąco wykorzystywana przez komórki organizmu, a jej nadmiar zostaje wydalony z moczem w ciągu najwyżej 96 godzin.
Autor: Piotr Brzózka
Czytaj też:
- Maść ichtiolowa – skład, działanie, zastosowanie
- Jak wzmocnić paznokcie? Tabletki i witaminy na paznokcie
- Witamina D dla zdrowia i urody
- Biotyna na włosy - efekty, działanie i właściwości
Źródła:
- Joanna Wojsiat, Kliniczne aspekty stosowania siarki organicznej (MSM), Biotechnologia.pl, 12.09.2018
- Matthew Butawan 1 , Rodney L. Benjamin 2 and Richard J. Bloomer, Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement, Nutrients 2017, 9
- Mahdi Chinifroush, Effect of Methylsulfonylmethane, Iranian Journal of Basic Medical Sciences
- Tomasz Woźniak, Terapia siarką MSM i inne naturalne środki eliminujące ból, stany zapalne i choroby przewlekłe, Wydanie I, Białystok 2018, wydawnictwo Vital