Kleszcze to owady, które przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Warto się przed nimi zabezpieczać stosując preparat na kleszcze. Środki te odstraszają pajęczaki dzięki odpowiedniemu zapachowi, który jest dla nich nieprzyjemny. Dostępne są zarówno chemiczne, jak i naturalne preparaty przeciw kleszczom. Jaki preparat na kleszcze wybrać?
Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które zamieszkują nie tylko lasy i gęste trawy, ale również miejskie parki. Przyczepiają się do skóry i zagnieżdżają w niej żywiąc się krwią. Można się przed nimi ustrzec stosując odpowiednie preparaty na kleszcze.
Preparat na kleszcze – czy jest potrzebny?
Kleszcze, choć mają niewielkie rozmiary potrafią wyrządzić dużą szkodę dla organizmu. Przenoszą liczne choroby takie jak:
- boreliozę,
- bartonellozę,
- odkleszczowe zapalenie mózgu,
- dur powrotny,
- tularemię.
Należy pamiętać, że nie każde ugryzienie kleszcza kończy się jedną z wymienionych chorób, jednak warto wiedzieć o możliwych konsekwencjach. Da się im zapobiec stosując preparaty odstraszające kleszcze. Konieczne jest również regularne oglądanie ciała, szczególnie po spacerach wśród drzew, krzewów i traw, aby w razie potrzeby usunąć kleszcza jak najwcześniej.
Zobacz: Jak wyciągnąć kleszcza? Usuwanie kleszcza
Preparat na kleszcze – rodzaje
Na rynku dostępne są różne preparaty odstraszające kleszcze. Preparaty na kleszcze dla ludzi można kupić w aptece bez recepty, drogeriach i supermarketach, natomiast te przeznaczone dla zwierząt - w klinikach weterynaryjnych czy sklepach zoologicznych.
Preparat przeciw kleszczom może mieć następujące formy:
- aerozol,
- krem,
- żel,
- puder,
- krople,
- roll-on,
- kapsułki z witaminą B1,
- plastry,
- opaski.
Preparat przeciw kleszczom może być pochodzenia chemicznego lub naturalnego. Należy pamiętać, że środki przeznaczone dla niemowląt i dzieci powinny składać się z roślinnych składników, jak najbardziej minimalizując obecność tych chemicznych.
Najczęściej wybierany jest preparat na kleszcze w sprayu ze względu na łatwość użytkowania, jednak należy pamiętać, że aerozol szybko odparowuje z powierzchni skóry. Dlatego też lepiej wybierać np. kremy i żele.
Preparat na kleszcze dla ludzi – działanie
Jak działa preparat na kleszcze? Pajęczaki te nie posiadają zmysłu wzroku i słuchu, jednak mają doskonały węch. Preparaty chroniące przed kleszczami opierają się właśnie na nim. Posiadają substancje odpychające i drażniące węch kleszczy.
Preparat przeciw kleszczom dla ludzi może opierać się na działaniu kilku substancji.
- DEET, czyli N,N-Dietylo-m-toluamid. To często wykorzystywany związek chemiczny do walki z kleszczami oraz innymi owadami. Po naniesieniu na skórę zaczyna parować, co blokuje receptory czuciowe owada, jednocześnie go odstraszając. Trzeba jednak pamiętać, że w nadmiarze ta substancja może powodować podrażnienia na skórze oraz dolegliwości ze strony układu nerwowego. Bezwzględnie powinny go unikać kobiety w ciąży oraz niemowlęta do 2 miesiąca życia. Natomiast u dzieci do 12 roku życia tego typu preparaty muszą być stosowane bardzo ostrożnie.
- Ikarydyna wpływa na receptory węchowe owadów, co powoduje, że owad przestaje rozpoznawać człowieka jako obiekt zainteresowania. Jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla organizmu, gdyż w przypadku nadmiaru stosowania może powodować jedynie podrażnienie skóry. Należy jednak pamiętać, że nie wolno stosować jednocześnie ikarydyny oraz DEET, ponieważ tworzy to bardzo szkodliwą mieszankę.
- Insekt Repellent 3535- najbezpieczniejszy środek chemiczny zatwierdzony przez WHO.
Czas działania preparatów na kleszcze zależny jest od użytej substancji i jej stężenia. Dodatkowo warunki pogodowe i aktywność fizyczna również wpływają na trwałość tych środków. Jednak orientacyjny czas to od około 120 do 360 min.
Dowiedz się: Preparat na komary - jaki środek wybrać?
Naturalne preparaty odstraszające kleszcze
Oprócz chemicznych środków można wykorzystać również naturalne sposoby:
- olejki eteryczne – wanilinowy, goździkowy, cytrynowy, miętowy, cedrowy;
- czosnek – zjedzenie potrawy z czosnkiem powoduje nieprzyjemną dla kleszczy zmianę zapachu potu, a w rezultacie ich odstraszenie.
Ponadto obecność odpowiednich kwiatów, ziół czy krzewów w ogrodzie czy na balkonie odstrasza te pajęczaki.
Preparat na kleszcze w ogrodzie
Ogród, szczególnie ten bogaty w liczne krzewy i ozdobne trawy jest doskonałym miejscem dla kleszczy. Jeśli spędzamy w nim dużo czasu, powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę przed tymi pajęczakami.
Pierwszą zasadą jest zapobieganie - najlepiej unikać sadzenia paproci, które są bardzo lubiane przez kleszcze. Ponadto nie powinno się sadzić krzewów zbyt gęsto, aby nie tworzyć zacienionych i wilgotnych miejsc.
Zamiast tego warto posadzić rośliny, które swoim zapachem odstraszają kleszcze. Są to:
Bardzo ważne jest również regularne usuwanie chwastów i niskie koszenie trawnika.
Jeśli jednak to nie wystarczy i nieznośne pajęczaki zadomowią się w ogrodzie na dobre można sięgnąć po opryski na kleszcze. Należy jednak pamiętać, że nie wolno się ich stosować, gdy w ogrodzie uprawiane są warzywa i owoce. Opryskowa mgiełka osiada na nich, co jest szkodliwe dla zdrowia.
W takich sytuacjach można wykorzystać naturalny preparat odstraszający kleszcze, jednak przed jego zastosowaniem trzeba zapoznać się z rekomendacjami producenta i składem oprysku, aby mieć pewność bezpieczeństwa.
Sprawdź: Ukąszenia owadów - co zrobić po ukąszeniu przez owada?
Jaki preparat na kleszcze wybrać?
Najlepszy preparat na kleszcze to naturalny środek, który nie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie stosowanie substancji chemicznych zgodne z zasadami wskazanymi przez producenta znacznie zmniejsza ich szkodliwość.
Kobiety w czasie ciąży, a także niemowlęta powinny bezwzględnie unikać preparatów zawierających DEET, substancja może wpływać na rozwój neurologiczny dziecka oraz powodować podrażnienia skóry. O najlepszy preparat na kleszcze dla dzieci najlepiej zapytać pediatrę.
Jaki jest najskuteczniejszy preparat na kleszcze dla ludzi? Należy dobrać go do własnych potrzeb uwzględniając wiek, rodzaj aktywności fizycznej oraz częstotliwość stosowania preparatu na kleszcze. Częste nakładanie kolejnych warstw specyfiku może powodować podrażnienia skóry, dlatego lepiej wybierać delikatniejsze preparaty.
Czytaj także: Odrobaczanie organizmu - jakie są sposoby na odrobaczenie się? Zioła
Autor: Dominika Rusek