Podpaski

Podpaski różnią się od siebie nie tylko rozmiarem i kształtem, ale także przeznaczeniem. Mamy do wyboru jednorazowe, wielorazowe i ekologiczne, a nawet podpaski dla mężczyzn.

Podpaski

Podpaski pomagają kobietom utrzymać higienę osobistą w czasie menstruacji.Najczęściej wykonane są z miękkiej, ściśniętej bawełny, otoczonej warstwą celulozy lub porowatej folii, dzięki czemu dobrze wchłaniają wydalaną krew i pozwalają czuć się komfortowo podczas okresu.

Podpaski - rodzaje

Podpaski, zwłaszcza te jednorazowe, możemy kupić niemal na każdym kroku – w aptece, drogerii, markecie, a nawet w pobliskim kiosku. Dostępne są w przeróżnych rozmiarach, mają także zróżnicowany stopień chłonności. Poza jednorazowymi, w sklepach możemy spotkać również:

  • podpaski wielorazowe,
  • podpaski po porodzie,
  • podpaski dla mężczyzn,
  • podpaski ekologiczne.

Zobacz: Podpaski, tampony, wkładki

Podpaski jednorazowe

Podpaski jednorazowe są dyskretne i łatwe w użyciu. Możemy kupić je w wielu rozmiarach oraz wersjach – podpaski na dzień, podpaski na noc, czy podpaski na bardziej i mniej obfite krwawienie. Stosunkowo niedawno pojawiły się także podpaski perfumowane, które nie tylko ładnie pachną, ale i neutralizują bakterie. Wiele zwolenniczek mają też podpaski ze skrzydełkami, które chronią bieliznę przed zabrudzeniem i lepiej się trzymają.

Czytaj też: Tampony - tampony z aplikatorem, na noc. Aplikacja

Podpaski wielorazowe

Podpaski wielorazowe są nieco mniej popularne niż te tradycyjne. Uszyte są z certyfikowanej bawełny organicznej. Wymienia się je tak często, jak tradycyjne podpaski, ale każdorazowo, po użyciu, można wyprać je w pralce. Producenci zapewniają, że 20 sztuk będzie nam służyć około 5-6 lat.

Podpaski po porodzie

Podpaski po porodzie to tak naprawdę specjalne podkłady przeznaczone dla kobiet w połogu. Wykonane sąz bawełny, przy czym nie posiadają foliowej warstwy ochronnej ani kleju. Dzięki temu są delikatniejsze dla skóry, bardziej przewiewne i chłonne. Młode mamy stosują je ze względu na wydzielanie w okresie poporodowym tzw. odchodów połogowych. Ich używanie pomaga zapobiegać stanom zapalnym i infekcjom połogowym.

Podpaski dla mężczyzn

Podpaski dla mężczyzn (inaczej wkładki urologiczne dla mężczyzn) wyposażone są w bardzo chłonny absorbent. Przeznaczone są dla panów z wyższą niż średnia inkontynencją, czyli skłonnością do nietrzymania moczu. Producenci starają się, aby zapewnić mężczyznom nie tylko wysoki poziom ochrony, ale i dyskrecji. Dlatego coraz częściej męskie podpaski projektowane są zgodnie z anatomią męskiego ciała, a dodatkowo posiadają systemy zabezpieczające przed przeciekaniem, gromadzące wilgoć, jak również pochłaniające nieprzyjemne zapachy.

Porównaj: Leki na nietrzymanie moczu – ziołowe, wkładki, podpaski

Podpaski ekologiczne

Ekologiczne podpaski w większym stopniu niż podpaski tradycyjne pozwalają skórze oddychać, a więc zapobiegają różnego rodzaju infekcjom i odparzeniom. Wykonane są z certyfikowanej, organicznej bawełny. Nie mają w swoim składzie żadnych substancji chemicznych, chloru, dioksyn, ani uczulających składników zapachowych i barwników. Kobiety cenią je za delikatność i miękkość, a także za skuteczną ochronę przed podrażnieniami.

Jak założyć podpaskę?

Zakładanie podpaski jest bardzo proste. Jeżeli Twoja podpaska nie ma skrzydełek, to wystarczy, że po odpakowaniu zdejmiesz pasek ochronny, który znajduje się na spodzie podpaski i przykleisz ją do bielizny. Dzięki tej spodniej warstwie kleju podpaska nie będzie się przesuwać. Jeśli używasz podpasek ze skrzydełkami, przymocuj podpaskę do bielizny w ten sam sposób, a następnie odklej pasek zabezpieczający z bocznych skrzydełek, wywiń je na zewnątrz bielizny i tam przyklej. Prawidłowo założona podpaska ze skrzydełkami nie powinna się przemieszczać.

Po kilku godzinach, gdy będziesz chciała usunąć podpaskę, w pierwszej kolejności odklej skrzydełka od bielizny, a następnie oderwij całą podpaskę. Przed wyrzuceniem zawiń ją w papier. Pamiętaj, by wyrzucić ją do kosza, a nie do toalety. Podpaski mogą zapchać sedes i stać się przyczyną poważnej awarii. Staraj się po każdej wymianie przemyć okolice intymne, na przykład chusteczką do higieny intymnej.

Zobacz również: Produkty do higieny intymnej 

Tampony czy podpaski

Trzeba przyznać, że używanie podpasek wiąże się z pewnymi ograniczeniami i niedogodnościami. Niestety, nie zawsze możemy liczyć na to, że podpaska będzie wystarczająco dyskretna i niewidoczna, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na większy rozmiar. W pewnych sytuacjach, takich jak wyjście na plażę, czy trening, podpaska, w przeciwieństwie do tamponu, nie zdaje egzaminu. U niektórych kobiet zdarza się również, że podpaska drażni delikatną skórę okolic intymnych. Warto wtedy sięgnąć po tampon i sprawdzić, w jaki sposób zareaguje na to nasz organizm. 

Zobacz: Podkłady poporodowe - majtki i podpaski poporodowe


share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down