Pantenol

Pantenol leczy oparzenia, odparzenia i podrażnienia skóry, działa kojąco na rany, poza tym wykazuje duże właściwości nawilżające i nawadniające. Pantenol występuje w wielu lekach (takich jak: krem na oparzenia, czy maść na oparzenia) ale też pantenol pojawia się w kosmetyce pod postacią szamponów do włosów, mleczek do opalania czy pianek do golenia.

Co to jest pentanol?

Pantenol to substancja, która występuje w dwóch postaciach: D i L. D pantenol, którego określa się jako prowitaminę B5, jest bardzo dobrze wchłaniany przez skórę, włosy oraz płytkę paznokcia zamieniając się w kwas pantotenowy.

Pantenol stanowi zatem doskonały składnik preparatów na oparzenia skórne (oczywiście nie na oparzenia trzeciego stopnia), gdyż przyspiesza gojenie ran po oparzeniach, działa kojąco i nawilżająco.

Poza tym pantenol można również znaleźć w kosmetykach wzmacniających włosy oraz paznokcie, a także w środkach łagodzących podrażnienia i pobudzających proces regeneracji skóry.

Zobacz także: Krem do tatuażu - jaka maść na tatuaż jest dobra? Leki

Pantenol oparzenia

Najczęściej jednak pantenol stosuje się na oparzenia. A dokładnie na dwa rodzaje oparzeń: I i II stopnia.

Oparzenia I stopnia charakteryzują się zarumienieniem skóry i ewentualnie obrzękiem i dotyczą samego naskórka. Na tę postać oparzeń, wywołanych np. ekspozycją na słońce, dotknięciem gorącego garnka czy żelazka, bądź polaniem się za gorącą wodą, świetnie nadaje się środek z pantenolem.

Oparzenia II stopnia dotyczą natomiast sytuacji, gdy poparzenie zajęło oprócz naskórka także skórę właściwą. Występuje wówczas zaczerwienienie i pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym w środku (nie należy przekłuwać tych pęcherzy, płyn sam się wchłonie). Pantenol na oparzenia tego typu wydaje się najbardziej odpowiedni, ponieważ:

  • szybko zregeneruje skórę,
  • nawilży ją (bo skóra po poparzeniach ma skłonności do wysuszania się),
  • złagodzi ból,
  • zmniejszy lub zredukuje zaczerwienienie i obrzęk (ewentualnie: pęcherze).

Pantenol - lek

Środek na oparzenia może występować w kilku odmianach, jako:

  • krem z pantenolem,
  • maść z pantenolem,
  • pantenol w spreju (aerozol),
  • pantenol w żelu.

Pantenol w kremie

Krem z pentanolem można stosować, by przynieść ulgę skórze po oparzeniach słonecznych (także po długotrwałej ekspozycji na słońce), po oparzeniach termicznych, po wystąpieniu otarć, ran i odmrożeń kilka razy dziennie.

Maści z pantenolem używa się przede wszystkim do redukcji skutków poparzeń oraz odparzeń skóry (np. odpieluszkowe odparzenie skóry u niemowlaków), a także do natłuszczenia i nawodnienia suchych rejonów ciała (jak np. kolana, łokcie).

Pantenol w piance aplikuje się na ranę z odległości ok 15 cm (przed użyciem należy wstrząsnąć pojemnikiem) kilka razy na dzień. Oprócz działania kojącego, regenerującego i nawilżającego, aerozol można stosować profilaktycznie, np. przed opalaniem się na silnym słońcu, ponieważ skóra nie traci tyle wody, nie wysusza się tak szybko oraz nie poddaje się promieniom UVA.

Sprawdź też: Sucha skóra - jak ją pielęgnować?

Pantenol w kosmetyce

Pantenol ma wysoką pozycję także w branży kosmetycznej. Pantenol w kosmetyce wykorzystywany jest do:

  • nawilżania i uelastyczniania skóry,
  • wzmacniania włosów,
  • poprawiania stanu paznokci.

Co daje pantenol skórze? Głównie nawadnia ją, zmiękcza, uelastycznia. Poza tym tworzy na skórze ochronny film, który stanowi barierę lipidową naskórka. Co ważne, pantenol wykazuje działanie antybakteryjne, a po stosowaniu kosmetyków z tą substancją nie powstają zaskórniki. Ponadto pantenol konserwuje czyli sprawia, że skóra dłużej zachowuje młody, sprężysty wygląd.

Pantenol stosowany na włosy wzmacnia ich strukturę, dzięki czemu fryzura objętościowo powiększa się. Poza tym nawilża włosy i zapewnia im naturalny połysk. Pantenol dodany do preparatów na włosy ułatwia ich rozczesywanie. Dzięki niemu włosy nie niszczą się i nie rozdwajają, ponieważ pantenol produkuje osłonę, która zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami.

Pantenol zapewnia poprawę stanu paznokci. Płytka paznokciowa po używaniu kosmetyku z pantenolem staje się mocna, a paznokieć szybciej rośnie.

Pantenol najczęściej pojawia się w kremach do opalania i po opalaniu, w produktach używanych po goleniu, w szamponach, odżywkach i maskach do włosów oraz w odżywkach do paznokci. 

Zobacz też: Domowe spa – zabiegi upiększająco-odprężające

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down