kobieta, ból głowy, migrena

 

Ból głowy to jedna z naszych najczęstszych dolegliwości. Nie jest to jednak problem jednorodny: bóle głowy mają różne źródła, przebieg i natężenie. Jakie jest miejsce migreny wśród innych bólów głowy?


Ból towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia i od zawsze człowiek szukał sposobów złagodzenia tego objawu. Już 2500 lat temu najbardziej znany starożytny lekarz grecki Hipokrates zauważył, że „godzina bólu jest równie długa jak dzień przyjemności” i obserwacja ta nie straciła nic ze swej ważności do dziś. Jednocześnie ból jest odczuciem bardzo subiektywnym i dlatego żadnej skargi na ból nie wolno nam, lekarzom, bagatelizować. Szczególnie dotyczy to bólów głowy, które są jednymi z naszych najczęstszych dolegliwości.

Ból głowy może dopadać nas sporadycznie, ale też może pojawiać się często, trwać dłuższy czas i utrudniać wtedy funkcjonowanie w pracy oraz w domu. W przeszłości bóle głowy traktowane były „po macoszemu”, gdyż w większości przypadków nie powodują zagrożenia zdrowia lub życia, a cierpienie, jakie wywołują, nie było kiedyś dla medyków istotnym problemem zdrowotnym. Sytuacja zmieniła się w latach 70. XX w., kiedy to lekarze i naukowcy zaczęli traktować ból głowy jako osobny problem kliniczny – zgodnie zresztą z oczekiwaniami społecznymi. Wiemy bowiem, że ok. 20% ludzi cierpi na przewlekłe bóle głowy, z czego u około połowy występują bóle migrenowe. Tak więc „migrenicy” są wśród nas i szukając przyczyny bólu głowy, lekarz musi brać pod uwagę to rozpoznanie.

Rodzaje występowania bólu głowy

Bóle głowy możemy podzielić na bóle:

  1. samoistne,
  2. objawowe.

Bole głowy samoistne to bóle, dla których nie znajdujemy konkretnej przyczyny chorobowej i leczymy ból jako problem chorobowy. Zaliczamy do nich m.in. migrenę oraz napięciowy ból głowy.

Bóle głowy objawowe to bóle głowy towarzyszące określonej chorobie, np. zapaleniu zatok, nadciśnieniu tętniczemu, urazom głowy, chorobom mózgu, zakażeniom itp. Wówczas podstawową sprawą jest leczenie choroby, której objawem lub jednym z objawów jest ból głowy.

Drugi podział bólów głowy oparty jest na czasie trwania bólu i wyróżniamy tutaj bóle:

  1. ostre,
  2. przewlekłe.


Ból ostry to taki ból, który pojawił się po raz pierwszy w życiu i przed zgłoszeniem się do lekarza trwał kilka godzina lub kilka dni. Ból ten z uwagi na swoje nasilenie lub inne objawy towarzyszące wywołuje niepokój u chorego i chęć poszukiwania szybkiej pomocy lekarskiej.

Ból przewlekły trwa długo – miesiące lub nawet lata. Może mieć charakter stały lub pojawiać się okresowo. Chory jest z tym bólem „oswojony”, nie poszukuje pilnie pomocy lekarskiej, bo dobrze wie, jak ból przebiega. Migrenę możemy więc zaliczyć do grupy bólów głowy przewlekłych.

Bardzo często bóle ostre są bólami objawowymi, mającymi konkretną przyczynę, wymagającymi szybkiej diagnostyki i leczenia tejże przyczyny bólu głowy. A bóle przewlekłe są najczęściej bólami samoistnymi, gdzie głównym problemem jest sam ból i leczymy go wówczas jako problem zdrowotny. Do nich właśnie zaliczamy migrenę.



Autor: lek. med. Ewa Pakuła-Kmieciak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down