Maść propolisowa

Maść propolisowa jest doskonałym przykładem na to, jak człowiek może czerpać z najlepszych rozwiązań wymyślonych przez przyrodę. Maść propolisowa wytwarzana jest z propolisu, naturalnego kitu stosowanego przez pszczoły do ochrony uli przed bakteriami i grzybami. Dlatego maść propolisowa zastosowanie znajduje w przypadku zakażeń bakteryjnych, grzybicy i wrzodów. Zaleca się też używanie maści propolisowej na trądzik. Zobaczmy więc, czym jest maść propolisowa, jak zrobić maść propolisową samodzielnie, czy można także stosować maść propolisową na hemoroidy?

 

Maść propolisowa

Maść propolisowa to inaczej kit pszczeli. Nazwa „propolis” wywodzi się bezpośrednio z języka antycznej Grecji – słowo to oznaczało przedmurze miasta. Obecnie może być ona rozumiana jako… przedmurze ula. Propolis jest bowiem lepką substancją o charakterze żywicznym, której pszczoły używają do uszczelniania ula, nie tylko w sensie dosłownym, fizycznym. Przede wszystkim mamy tu na myśli wykształconą w procesie ewolucji zdolność do ochrony własnego gniazda przez zarazkami z zewnątrz – bakteriami, grzybami, pleśniami i innymi. Pszczoły po unieszkodliwieniu intruzów oblepiają „intruzów” propolisem, tworząc coś w rodzaju kokonu, dzięki któremu niepożądane substancje nie mają szans rozplenić się w ulu.

Propolis wytwarzają same pszczoły, przetwarzając substancje pokrywające pąki drzew. Z czasem tę niezwykłą aktywność pszczół nauczył się wykorzystywać do swoich celów człowiek, zbierając propolis i wytwarzając z niego maść propolisową oraz inne medykamenty.

Zobacz: Pokrzywa zwyczajna - właściwości i działanie soku i herbaty

Maść propolisowa – zastosowanie i właściwości

Maść propolisowa zawiera w sobie kilkaset substancji, z których wiele ma lecznicze właściwości. Znajdziemy w składzie maści propolisowej:

  • witaminy,
  • flawonoidy,
  • estry,
  • alkohole,
  • aldehydy,
  • sterole,
  • terpeny,
  • kwasy tłuszczowe i aromatyczne.

Dzięki nim maść propolisowa ma działanie:

  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwpasożytnicze,

a są doniesienia, wedle których również antynowotworowe. Oprócz maści propolisowej, kit pszczeli dostępny jest też w formie wyciągów, kropli, tabletek, a nawet jako składnik past do zębów, czy szminek.

Zobacz: Maść nagietkowa - zastosowanie na żylaki i trądzik

Maść propolisowa – jak zrobić?

Jak zrobić maść propolisową? Przepis jest bardzo prosty. Do wytworzenia maści propolisowej potrzebować będziemy propolis oraz wazelinę. Propolis w czystej postaci kupimy bezpośrednio w pasiekach lub w sklepach z wyrobami pszczelarskimi.

W pierwszej kolejności w niewielkim naczyniu mieszamy ze sobą wazelinę z propolisem w proporcji zależnej od tego, jakie zamierzamy osiągnąć stężenie substancji czynnej (od 5 do 50 procent). Następnie naczynie to wstawiamy do większego garnka z gorącą wodą, fundując naszej mieszance tak zwaną kąpiel wodną. Na koniec miksturę przecedzamy przez sito albo gazę i odstawiamy do wystygnięcia. Maść propolisowa jest gotowa.

Oczywiście maść propolisową można kupić w aptece, koszt opakowania waha się zazwyczaj od około 15 do 30 złotych, czasem zdarzają się specyfiki droższe, nawet do 100 złotych.

Zobacz: Miód, propolis i mleczko pszczele

Maść propolisowa – trądzik

Dlaczego jest zalecana maść propolisowa na trądzik? Jedną (choć nie jedyną) z przyczyn trądziku są bakterie, a tak jak powiedzieliśmy, maść propolisowa ma silne właściwości przeciwbakteryjne. Poza tym maść propolisowa osusza skórę. Maść propolisową aplikujemy bezpośrednio, punktowo na wypryski. Pamiętajmy, że środek ten może pobrudzić ubranie bądź pościel. Trzeba też wiedzieć, że maść propolisowa będzie skuteczna tylko w przypadku niektórych rodzajów trądziku.

Sprawdź: Mięta – właściwości lecznicze i zastosowanie

Maść propolisowa na hemoroidy, maść propolisowa na grzybicę

Oczywiście trądzik to nie jedyne zastosowanie maści propolisowej. Może być używana maść propolisowa na hemoroidy, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne. Maść propolisowa zastosowanie znajduje teżw leczeniu lub wspomaganiu leczenia wielu poważnych dolegliwości, między innymi:

  • grzybicy,
  • wrzodów,
  • czyraków,
  • trudno gojących się ran.

 

Maść propolisowa 7 – zastosowanie

Maść propolisowa dostępna jest na rynku w różnych stężeniach – chodzi o zawartość czystego propolisu. Nabyć można maść propolisową 7, 10, 20, 30 a nawet 50 procent. Maść propolisowa 7 zastosowanie znajduje między innymi przy pielęgnacji uszkodzonego naskórka, przyspieszając proces jego regeneracji; maść propolisową o tak niewielkim stężeniu stosuje się na trądzik.

Maść propolisowa z większą zawartością propolisu będzie mieć mocniejsze działanie przeciwbakteryjne czy przeciwgrzybicze, ale też występować będzie przy jej użyciu większe ryzyko reakcji alergicznych.

Czytaj też: Miłorząb japoński - właściwości, działanie i przeciwwskazania

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down