Najlepsza maść na odparzenia to taka, która łagodzi ból, działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Odparzenia bowiem to podrażniona skóra, która na skutek pocenia się i tarcia o siebie lub odzież, prowadzi do przekrwienia, a następnie do obrzęku i sączenia się osocza. Skóra dotknięta odparzeniami jest szczególnie narażona na zakażenia. Przeczytaj czym kierować się przy wyborze maści na odparzenia.

Maść na odparzenia

Maść na odparzenia

Podstawową zasadą w łagodzeniu objawów odparzeń, tak samo u niemowląt, starszych dzieci jak i u dorosłych, jest zapewnienie skórze dostępu do świeżego powietrza, czyli jak największe ograniczenie skórze kontaktu z odzieżą i wilgocią. Ciało i dotknięte odparzeniami obszary należy często i dokładnie myć delikatnymi środkami, czyli takimi, które nie zawierają składników SLS, SLES czy alkoholu. Umytą skórę należy bardzo dokładnie i delikatnie (nie pocierając!) osuszyć i dopiero nanieść na nią maść.

Dobra maść na odparzenia zawiera alantoinę, czyli pochodną mocznika, która powstaje z kwasu moczowego pochodzącego z roślinnych korzeni, chodź aktualnie najczęściej pozyskiwana jest syntetycznie w laboratoriach. Alantoina m.in:

  • łagodzi świąd, pieczenie i stany zapalne skóry, 
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • zmniejsza łuszczenie się skóry,
  • pobudza regenerację skóry,
  • silnie nawilża skórę,
  • łagodzi owrzodzenia skóry,
  • rozjaśnia blizny.

Ze względu na swoje właściwości, alantoina jest składnikiem wielu kremów i maści na trądzik, łuszczycę, egzemę, łupież czy chociażby blizny. Można ją znaleźć także w talkach, zasypkach, pudrach na podrażnienia mechaniczne (na przykład po goleniu) czy słoneczne. Stąd też jej obecność w kosmetykach dedykowanych walce z odparzeniami.

Czytaj także: Grzybica skóry - jakie leki bez recepty na grzybicę skóry?

Maść na odparzenia dla niemowląt i dzieci

Na odparzenia najczęściej narażone są osoby otyłe, których fałdy skórne ocierają się o siebie lub odzież, osoby intensywnie ćwiczące i pocące się na siłowni, osoby obłożnie chore, które większość czasu leżą w łóżku oraz niemowlaki stale przebywające w pieluszce utrudniającej dostęp do świeżego powietrza. Pośladki niemowlaka oraz pachwiny niemalże cały dzień i noc mają styczność z pieluszką, która często jest mokra. W takich warunkach niezwykle łatwo o odparzenia.

Aby łagodzić i unikać powstawania większych odparzeń na skórze niemowląt i dzieci należy często zmieniać pieluszki, myć pupę i wycierać do sucha. Po tej czynności należy posmarować dość grubą warstwę kremu. Jaka jest odpowiednia maść na odparzenia pieluszkowe? Najlepsze okażą się te, które zawierają właśnie alantoinę lub tlenek cynku, który działa bakteriobójczo i dezynfekująco.

Bardzo ważne jest, by stosować maść na odparzenia dla dzieci regularnie oraz możliwie często wietrzyć skórę dotkniętą odparzeniami. Zlekceważone odparzenia mogą prowadzić do powiększenia stanu zapalnego, bolesnych wysięków osocza oraz grzybicy.

Maść różni się od kremu między innymi ty, że nie wchłania się tak szybko i pozostawia na skórze tłusty film. To właśnie ta tłusta warstwa tworzy na skórze ochronny płaszcz, natłuszcza i nawilża skórę dziecka. Jeśli po tygodniu prawidłowej higieny, wietrzenia i regularnego stosowania maści nie nastąpi poprawa należy zmienić stosowany preparat. W przypadku pogłębiającego się odparzenia należy odstawić stosowana maść i zgłosić się do pediatry.

Czytaj także: Płyn do kąpieli - jaki płyn do kąpieli wybrać dla dziecka?

Maść na odparzenia na stopach

Odparzenia na stopach powstają w taki sam sposób i na skutek tych samych czynników. Spocona, mokra i przegrzana skóra stopy bez dostępu do powietrza ociera się o skarpetkę i but powodując bolesne podrażnienie, któremu często towarzyszy obrzęk. Odparzenia na stopach potrafią być naprawdę bolesne, dlatego tutaj znowu, obowiązuje zasada jak najczęstszego wietrzenia stóp i zdejmowania skarpetek lub rajstop drażniących skórę. Najlepsza maść na odparzenia stóp również powinna zawierać łagodzącą alantoinę lub dezynfekujący tlenek cynku.

Nieleczone odparzenia stóp mogą prowadzić do bolesnych odcisków a nawet grzybicy. Aby pozbyć się odparzeń na stopach należy po przyjściu do domu ściągnąć buty i skarpetki, umyć dokładnie stopy i tak samo dokładnie je osuszyć. Po domu najlepiej poruszać się w przewiewnych klapkach lub kapciach. Dobrym sposobem będzie wsmarowanie tłustej maści z alantoiną lub tlenkiem cynku w stopy na noc i założenie specjalnych luźnych foliowych skarpetek (co uchroni pościel przed zabrudzeniem i wytarciem w nią całego leku).

Aby uniknąć odparzeń na stopach w przyszłości warto zadbać przede wszystkim o luźniejsze obuwie oraz zapobiegać nadmiernemu poceniu się stóp. Pomocne w tym mogą okazać się specjalne antyperspiranty w sprayu lub w formie żelu, które dodatkowo działają antybakteryjnie i łagodzą podrażnienia.

Kolejną pomocną sprawą jest prysznic, gdzie na przemian polewamy się zimną i ciepłą wodą, kończąc płukanie zimną. Należy unikać gorącej, która rozszerza naczynia krwionośne oraz stymuluje pocenie się skóry. Domowym sposobem na odparzenia i odciski stóp może być moczenie stóp w naparze z mięty, szałwi lub kory dębowej. Zioła (najlepiej w całych liściach) zalać w garnku należy wrzątkiem i przykryć pokrywką, poczekać do zaparzenia się. Następnie odstawić w chłodne miejsce, by napar odpowiednio przestygł. Przelać napar do miski i moczyć w niej stopy przez co najmniej kilkanaście minut. Po wyjęciu stopy dokładnie umyć delikatnym środkiem myjącym, osuszyć i wmasować maść na odparzenia.

Czytaj także: Maść na uczulenie – maść na uczulenie skóry bez recepty

Maść na odparzenia okolic intymnych

Odparzenia okolic intymnych zdarzają się często niemowlakom stale noszącym pieluszkę, osobom otyłym ale także dorosłym podczas ciepłych dni, kiedy to ich skóra się poci a bielizna nie jest wystarczająco luźna a ubiór przewiewny. Łagodzenie objawów odparzeń wygląda bardzo podobnie jak sposób na odparzenia u dzieci i niemowląt czy odparzenia stóp.

Tutaj jednak higiena jest niezwykle ważna, bowiem okolice intymne są o wiele bardziej wrażliwe i narażone na bakteryjne zakażenia niż na przykład stopy. Należy często myć się odpowiednimi środkami do higieny intymnej na przykład zawierającymi kwas mlekowy działający nawilżająco i łagodząco na stany zapalne. Odparzenia w miejscach intymnych zazwyczaj występują na pachwinach, dlatego ważne jest by zmiany te smarować maścią na odparzenia a także unikać noszenia ciasnej bielizny ze sztucznych materiałów, a na noc ubierać luźną i czystą piżamę.

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down