Laktator elektryczny

Laktator to urządzenie, które warto zabrać ze sobą już do szpitala na czas porodu. Pomaga w odciąganiu pokarmu matki, a na rynku dostępne są dwie wersje – laktator elektryczny oraz ręczny. Zakupić go można w wielu aptekach oraz sklepach z artykułami dla niemowląt i matek, a jego koszt waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny cechuje się dokładnym odciąganiem mleka, bez nadmiernego uczucia dyskomfortu. Większość urządzeń posiada kilkustopniową regulację rytmu ssania. Zwykle zasilane są bateriami, dlatego łatwo go zabrać ze sobą w podróż czy właśnie do szpitala, nawet jak w pobliżu nie ma źródła zasilania.

Niektóre szpitale udostępniają matkom własne laktatory, jednak warto wcześniej o to zapytać, gdyż niestety nie wszędzie one są, bądź dostępne są tylko w ograniczonej ilości.

Laktatory elektryczne - czym są?

Laktator elektryczny, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie zasilane prądem. Najczęściej można skorzystać z dwóch opcji – używać go bezprzewodowo, za pomocą baterii lub podłączając do prądu z użyciem kabla.

Oczywiście najlepiej karmić dziecko bezpośrednio piersią, jednak niektóre sytuacje wymagają odciągnięcia pokarmu. Można to robić ręcznie, jednak jest to proces długotrwały i bardziej bolesny, niż przy użyciu laktatora elektrycznego.

Zobacz: Laktator ręczny - zalety i wady. Jak używać i który wybrać?

Elektryczny laktator - zalety

Elektryczny laktator to nie tylko wygodne urządzenie, ale przede wszystkim rozwiązanie problemów laktacyjnych. Zaleca się używanie go, np. w przypadku, gdy dziecko nie potrafi ssać piersi. Łatwiej wtedy podać maleństwu odciągnięty pokarm w butelce.

Dodatkowo redukuje ryzyko zastojów mleka, jak również pomaga w karmieniu podczas nadmiaru wytwarzanego pokarmu.

Kolejną zaletą jest możliwość zostawienia odciągniętego mleka w butelce, w sytuacji, w której matka musi wyjść na kilka godzin z mieszkania, ale mimo to chce, by maluszek dostał jej pokarm, a nie mleko modyfikowane.

Kiedy jeszcze warto sięgnąć po laktator elektryczny?

  • gdy brodawka się chowa – zdarzają się sytuacje, najczęściej po dłuższej przerwie bez karmienia, gdy laktator pomoże zmiękczyć brodawkę i ją uwydatnić, co ułatwi maluchowi ssanie,
  • gdy dziecko nie opróżnia całej piersi – niekiedy pokarmu jest zbyt dużo i dziecko nie jest w stanie zjeść wszystkiego, dlatego w takich sytuacjach warto odciągać mleko,
  • kiedy maluch jest chory i ma problemy ze ssaniem – gdy maluszek jest np. przeziębiony i ma zatkany nos, może mieć trudności z prawidłowym ssaniem piersi,
  • gdy jest problem z laktacją – za pomocą laktatora można pobudzić pierś do produkowania pokarmu.

Laktator elektryczny - wady

Wad używania laktatora elektrycznego, tak naprawdę jest bardzo niewiele. Do jednej z nich zaliczyć można fakt, iż nigdy nie zastąpi on piersi matki, dlatego we wszystkich możliwych sytuacjach, najlepiej karmić w sposób naturalny.

Dla niektórych, jego minusem może być wysoka cena, gdyż zdecydowanie tańszy jest laktator ręczny. Dodatkowo, w przypadku zasilania elektrycznego, dyskomfort sprawiać może hałas wytwarzany w czasie jego pracy oraz delikatny ból towarzyszący procesowi odciągania pokarmu.

Sprawdź też: Muszle laktacyjne - czym są? Jak używać i które wybrać?

Dobry laktator elektryczny czy ręczny?

Wiele osób stawia sobie pytanie – laktator elektryczny czy ręczny? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż zarówno jedno, jak i drugie urządzenie ma swoje wady i zalety.

Laktator ręczny jest tańszy oraz nie wytwarza hałasu w czasie odciągania, jednak proces ten jest bardziej mozolny i czasochłonny, a także dla niektórych bardziej bolesny. Warto wybrać go tylko w przypadku rzadkiego używania oraz ograniczonych kosztów, które można na niego przeznaczyć.

Laktator elektryczny szybciej odciąga pokarm w większych ilościach, dlatego warto go wybrać, gdy będzie używany w celu np. pobudzania laktacji czy częstego ściągania nadmiernej ilości wytwarzanego mleka.

Dowiedz się: Inhalator dla dzieci i niemowląt - jaki wybrać?

Jaki laktator elektryczny wybrać?

Dobry laktator elektryczny powinien być stosunkowo cichy w czasie używania, a także nie sprawiać nadmiernego bólu. Ponadto warto, by był wyposażony w kilka trybów odciągania, aby móc go dostosować do indywidualnych preferencji.

Przy wyborze można również zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, jak np.:

  • nakładka masująca,
  • regulacja siły ssania,
  • możliwość uruchomienia jedną ręką,
  • zapamiętywanie wybranych ustawień.

Należy pamiętać, by nie sugerować się jedynie ceną, ale przed dokonaniem zakupu zapoznać się ze wszystkimi oferowanymi opcjami, które są niezwykle istotne w codziennym użytkowaniu urządzenia.

Autor: Katarzyna Pawlik 

Czytaj także: Wkładki laktacyjne - wielorazowe, jednorazowe. Jakie wybrać?

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down