Zioła na refluks zapewniają działanie osłonowe dla zniszczonych i podrażnionych błon śluzowych żołądka, przełyku oraz dwunastnicy. Większość leczniczych roślin wykorzystywanych pomocniczo w leczeniu tego zaburzenia ma w swoim składzie duże ilości śluzu.

ziola-na-refluks

Zioła na refluks żółciowy i żołądkowo-przełykowy

Refluks jest patologicznym zjawiskiem polegającym na cofaniu się pokarmu w górę przewodu trawiennego.

Wyróżniamy między innymi:

  • refluks żołądkowo-przełykowy, spowodowany niewłaściwą pracą zwieracza przełyku,
  • refluks żółciowy - w tym przypadku istotą zaburzenia jest cofanie się treści pokarmowej z dwunastnicy do żołądka.

W obu przypadkach dochodzi do silnego podrażnienia błon śluzowych. Dlatego obok środków farmakologicznych oraz właściwej diety, osoby na niego cierpiące wspomagająco powinny pić wywary, napary i odwary z roślin leczniczych o działaniu osłaniającym, kojącym i przyspieszającym regenerację. Nie przypadkiem większość ziół na refluks zawiera w swoim składzie tzw. śluz, czyli kisielowatą substancję, która powleka nabłonek poszczególnych elementów układu trawiennego i zapewnia mu ochronę.

Jakie zioła na refluks?

Jednym z popularnych ziół na refluks żołądka jest prawoślaz lekarski – znana i ceniona roślina lecznicza. Najcenniejszy jego surowiec zielarski, czyli korzeń, zawiera w swoim składzie:

  • pektynę,
  • betainę,
  • liczne składniki mineralne,
  • olej,
  • śluz.

I to właśnie śluz, którego zawartość wynosi nawet do 10 procent, stanowi o wyjątkowej skuteczności prawoślazu w łagodzeniu skutków refluksu. Pity w formie wywaru, szczelnie pokrywa ochronną warstwą błonę śluzową przełyku oraz żołądka. Łagodzi w ten sposób skutki podrażnień kwaśną treścią cofającą się w stronę gardła. Prawoślaz lekarski na refluks najlepiej jest kupić w postaci suszu. Przygotowanie do spożycia polega na zalaniu mieszkanki chłodną wodą. Po odstawieniu na kilka godzin, mikstura jest gotowa do picia.

Jak przygotować siemię lniane na refluks?

Na bardzo podobnej zasadzie działa siemię lniane, które również tworzy śluzową barierę ochronną w przewodzie pokarmowym. Siemię lniane to inaczej nasiona lnu. W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością dostępne są w kilku postaciach. Osoby cierpiące na refluks żołądowo-przełykowe zdecydowanie powinny wybierać nasiona w postaci niezmielonej (koszt zakupu 1 kilograma – niecałe 10 złotych). Posłużą one do przygotowania wywaru lub odwaru. Do jego przygotowania potrzebna jest zaledwie jedna łyżka siemienia.

Nasiona wystarczy zalać ciepłą wodą i odstawić, aż napęcznieją. Można jest też zagotować. Siemię lniane pijemy przynajmniej raz dziennie, najlepiej na kilka minut przed pierwszym posiłkiem.

Liść podbiału na refluks żołądka

Kojąco na podrażnioną błonę śluzową przełyku będzie też działać podbiał. To roślina z rodziny astrowatych, której głównym surowcem zielarskim są liście. Z punktu widzenia osób cierpiących na refluks, najistotniejszym składnikiem są zawarte w nim wielocukry, tworzące śluzową substancję. Tak jak w przypadku prawoślazu i nasion lnu, również i w tym przypadku śluz powleka przełyk warstwą ochronną.

Oprócz działania osłonowego, liść podbiału wykazuje też właściwości przeciwzapalne. Podbiał można spożywać jako wywar lub odwar. W pierwszym przypadku zasuszoną mieszankę liści należy zalać gorącą wodą na około 20 minut, w drugim  - po zalaniu wodą zimną, całość trzeba gotować przez 15 minut. Uwaga: podbiał w większych ilościach i przy dłuższym stosowaniu może wykazywać działanie toksyczne, w szczególności niebezpieczne dla wątroby. Tego typu ziół nie powinny pić dzieci.

Regenerujący rumianek ziołem na refluks

Rumianek jest jednym z ziół o najbardziej wszechstronnych właściwościach. Powszechnie stosowany na wszelkie dolegliwości układu trawiennego.

Ma właściwości:

  • przeciwskurczowe,
  • antybakteryjne,
  • przeciwzapalne.

Przyspiesza regenerację podrażnionych błon śluzowych, należy też do tych roślin leczniczych, które wpływają hamująco na wydzielania soków trawiennych. Rumianek możemy pić w postaci gotowej herbatki ( w aptece za 20 saszetek zapłacimy  około 3-4 złotych). Innym rozwiązaniem jest zakup suszonych koszyczków rumianku, starannie wyselekcjonowanych, zbieranych bez ziela (cena ok 15 zł za opakowanie). Służą one do przygotowania leczniczych naparów. Jeśli natomiast nie odpowiada nam smak rumianku, podobne właściwości przy dolegliwościach żołądkowych mają między innymi lukrecja oraz kwiat nagietka.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down