Migotanie przedsionków leczyć naturalnie można za pomocą specjalnie dostosowanej diety a także właściwie skalkulowanej dawki aktywności fizycznej. To prozdrowotny mix, który pozwoli kontrolować wagę ciała oraz zapobiegać nadciśnieniu, miażdżycy czy cukrzycy – głównym przyczynom migotania przedsionków.

domowy-sposob-na-migotanie-przedsionkow

Czy migotanie przedsionków można leczyć naturalnie?

Migotanie przedsionków to rodzaj arytmii serca - wyjątkowo niebezpiecznej. Migotanie przedsionków może być bezpośrednią przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu lub ciężkiej niewydolności serca. Leczenie tego zaburzenia metodami konwencjonalnymi opiera się na środkach farmakologicznych (leki antyarytmiczne oraz kontrolujące częstotliwość rytmu komór serca) a także zabiegach inwazyjnych.

W drugim z wymienionych przypadków kardiochirurgia ma do zaproponowania zabiegi kardiowersji elektrycznej lub ablacji serca (elektrokoagulacji). Metody te nie zawsze jednak przynoszą oczekiwane skutki. Dlatego w przypadku migotania przedsionków medycyna nie wzbrania się przed sięganiem po bardziej naturalne metody leczenia, czy też profilaktyki.

Metody naturalnego leczenia migotania przedsionków

Naturalne leczenie migotania przedsionków to de facto zestaw zasad dotyczących zdrowego żywienia a także model życia oparty na wyważonej, regularnej aktywności fizycznej. Zalecenia te stosowane są przede wszystkim dla utrzymania w ryzach postępu innych schorzeń, których konsekwencją jest migotanie przedsionków, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, choroba wieńcowa, wady serca, cukrzyca, otyłość. Warto wiedzieć, ze większość z nich stanowi zespół naczyń połączonych, gdzie określone części składowe wpływają na siebie nawzajem. Podstawowe metody leczenia naturalnego migotania przedsionków to przede wszystkim:

  • właściwa dawka aktywności fizycznej, adekwatna do możliwości danego organizmu;
  • stosowanie odpowiedniej diety, chroniącej przed rozwojem chorób serca prowadzących do migotania przedsionków;
  • utrzymywanie właściwej masy ciała.

Migotanie przedsionków – leczenie naturalne poprzez ruch

Migotanie przedsionków, wraz z towarzyszącymi mu objawami (ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, lęk), może skutecznie zniechęcać do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nawet jednak cierpiąc na napady tego typu arytmii, ruszać się należy. Aktywny tryb życia jest także zalecany w ramach profilaktyki, po to by do migotania przedsionków nie dopuścić. W kwestii ruchu najważniejsze są dwa wnioski:

  • regularny wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, o niewielkim lub średnim natężeniu, zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Zarówno w sposób bezpośredni, jak też i pośrednio – obniżając prawdopodobieństwo wystąpienia lub łagodząc objawy nadciśnienia, miażdżycy czy otyłości. Wymagana minimalna dawka aktywności fizycznej: 3 razy w tygodniu po 30 minut. Wystarczy spacer, niespieszny trucht, jazda na rowerze, a nawet praca w ogrodzie. Niezwykle polecany jest w tym kontekście tzw. nordic walking, czyli chodzenie z kijkami;
  • intensywny wysiłek fizyczny, na granicy możliwości organizmu danej osoby, ma działanie przeciwne – jest czynnikiem, który w krótko-, jak też i w długofalowej perspektywie może doprowadzić do migotania przedsionków. Zastrzeżenie to powinny mieć na uwadze przede wszystkim osoby uprawiające sport wyczynowo.

Naturalne leczenie migotania przedsionków - dieta

Migotaniu przedsionków oraz towarzyszącym mu schorzeniom zapobiega się też za pomocą stosownej diety, która powinna być bogata w tłuszcze roślinne, owoce i warzywa, a także chude mięsa, wędliny, ryby i nabiał. Produkty pożądane to:

  • chude mięso (cielęcina, kurczak, indyk), chude wędliny (polędwica), nietłuste ryby (dorsz, szczupak, pstrąg);
  • chude mleko, chude sery, kefir, miękka margaryna;
  • pieczywo pełnoziarniste, ciemne, razowe, żytnie;
  • wszystkie rodzaje kasz, w tym gryczana i pęczak;
  • większość warzyw w postaci surowej lub gotowanej, w tym między innymi pomidory, sałata, kalafior, kapusta, ogórki, pietruszka, szczypiorek;
  • owoce, w tym między innymi cytrusy, a także truskawki i jagody;
  • woda mineralna.

Natomiast do produktów niewskazanych lub zabronionych należą te, które zawierają duże ilości tłuszczów zwierzęcych, cholesterolu, łatwo przyswajalnych węglowodanów, soli, kofeiny, w tym między innymi:

  • tłuste mięsa (wieprzowina, wołowina i baranina) i wędliny (kiełbasa, pasztet, baleron);
  • tłuste mleko, tłuste sery białe, śmietana, twarda margaryna;
  • pieczywo pszenne;
  • sery żółte, topione;
  • czekolady, ciastka, ciasta;
  • fast foody: frytki, hamburgery, hot dogi, chipsy;
  • sól, pieprz, cukier, musztarda, majonez, bulion;
  • kawa, mocna herbata, napoje gazowane, alkohol, papierosy.

Migotanie przedsionków: leczenie naturalne – utrzymanie wagi

Zarówno aktywność, jak i właściwa dieta, są czynnikami, które pozwalają kontrolować poziom masy ciała. Naukowo udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że osoby po podwyższonym indeksie BMI (stosunek wagi do wzrostu), są w większym stopniu narażone na wystąpienie migotania przedsionków. I bezpośrednio i pośrednio. Pamiętać należy, że otyłość stanowi jeden z czynników ryzyka w przypadku dolegliwości takich, jak miażdżyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie czy cukrzyca.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Dieta przy chorobach serca, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, www.su.krakow.pl
  • Dieta w cukrzycy typu 1 – Szpital Uniwersytecki w Krakowie, www.su.krakow.pl/dietetyczny-plan-na-zdrowie
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down