O skórę należy dbać w każdym wieku. Ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Warunkiem doboru odpowiednich środków do pielęgnacji jest uprzednie ustalenie rodzaju skóry.
Wyróżnia się 4 podstawowe:
Skóra normalna – u dorosłych występuje bardzo rzadko, najczęściej posiadają ją dzieci do 12 roku życia. Charakteryzuje się idealnym wyglądem, jest różowa, jędrna, matowa, napięta i nie łuszczy się. Nie są widoczne naczynia krwionośne, zaskórniki ani plamy. Prawidłowo reaguje na warunki atmosferyczne takie jak słońce, mróz i wiatr.
Skóra sucha – charakteryzuje się tym, że jest spierzchnięta, szorstka, widoczne jest złuszczanie naskórka, nie błyszczy się, jest cienka, mogą nawet prześwitywać naczynia krwionośne. Jest mało sprężysta i elastyczna, wręcz twarda w dotyku, w dodatku bardzo wrażliwa, matowa, napięta i ma jasny kolor. Często sami nieświadomie ją wysuszamy poprzez zbyt długie opalanie się, stres, nieodpowiednią pielęgnację, niewłaściwą dietę uboga w tłuszcze roślinne i odchudzanie. Powodem szorstkości skóry są również długie, gorące kąpiele, korzystanie z solarium, a także nadużywanie preparatów nawilżających. Sucha cera starzeje się szybko, nawet około 20 roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół ust, oczu i szyi. W związku z tym wymaga troskliwej pielęgnacji już w młodym wieku.
Skóra tłusta – ma kolor szaro-żółty, jest błyszcząca, słabo ukrwiona i gruba. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych. Jest często blada i pełna zaskórników. Dobrze reaguje na warunki atmosferyczne oraz kosmetyki i mydło, ale jest narażona na problemy takie jak trądzik i wypryski. Na jej zły wygląd negatywnie wpływa stres, zaburzenia hormonalne i układu trawiennego. Dużą jej zaletą jest to, że nie ulega przesuszeniu i dość późno pojawiają się na niej zmarszczki.
Skóra mieszana – to połączenie suchej i tłustej. Najczęściej błyszczy w pasie: czoło-nos-broda, zaś policzki pozostają wysuszone.
Pielęgnacja skóry jest pracochłonna, ponieważ problemy mogą iść w parze. Często wraz z trądzikiem pojawiają się zmarszczki.
Pielęgnacja w wieku 20 lat
Jest to idealny moment na rozpoczęcie pielęgnacji, ponieważ od tego będzie zależał wygląd w wieku dojrzałym, zgodnie z popularnym stwierdzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W wieku 20 lat skóra jest w bardzo dobrym stanie – jest gładka, miękka i jędrna. Przeważnie nie jest trądzikowa, czasami występuje łojotok oraz pierwsze zmarszczki mimiczne. Warto w tym czasie wyrobić sobie nawyki pielęgnacyjne, które w przyszłości zaprocentują zdrowym wyglądem. Podstawowe czynności w pielęgnacji skóry to nawilżanie oraz ochrona. Skóra potrzebuje preparatów, które ją nawilżą i zatrzymają wodę. Kosmetyki powinny również zawierać witaminy i substancje odżywcze, które regenerują skórę. W tym celu warto wybierać kosmetyki z kolagenem i ceramidami. Kolagen zapobiegnie przesuszaniu się skóry, zaś ceramidy zabezpieczają ją przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi i utratą wody. Specjalną opieką należy obdarzyć skórę wokół oczu, która jest szczególnie cienka i wrażliwa. Co wieczór powinno się stosować odpowiednie kremy nawilżające, najlepiej z witaminą A i E oraz wyciągiem z olejków roślinnych, które nie tyle wykazują działanie przeciwzmarszczkowe, co zapobiegają ich pojawieniu się. Od początku należy wyrobić w sobie nawyk przemywania twarzy wodą przegotowaną bez mydła, które dodatkowo wysusza i podrażnia skórę. Drugim fundamentalnym nawykiem niech będzie codzienny demakijaż, który jest podstawą zachowania promiennej i czystej skóry. W tym celu należy stosować odpowiednie do tej czynności kosmetyki, które zazwyczaj występują w postaci mleczka, toniku, pianki lub żelu. Podczas zdejmowania makijażu nie wolno pocierać oka, gdyż kosmetyk może dostać się do środka i spowodować szczypanie.
Dla trzydziestolatków
Po 30 roku życia skóra nie podlega już szybkiej regeneracji, jest delikatniejsza i mniej elastyczna. Pojawiają się na niej zmarszczki na czole i wokół oczu oraz mogą pojawić się rozszerzone naczynka. Skóra nie ma już promienistego wyglądu, staje się bardziej matowa, zaczerwieniona a nawet przesuszona. Zmniejsza się w niej poziom kolagenu, który odpowiada za odpowiedni poziom wilgoci w skórze. Trzydziestolatki powinny kontynuować zabiegi nawilżające skórę. Kosmetyki muszą nie tylko dostarczać jej wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze. Na dzień należy stosować kremy z filtrami, które będą wiązać wodę w skórze i zapobiegać odparowywaniu. Preparaty te powinny zawierać takie dodatki jak np. mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy czy kwasy owocowe. Rano i wieczorem należy używać krem pod oczy i na szyję. Na noc można stosować preparaty natłuszczające, kremy tłuste i półtłuste zawierające ceramidy, kwasy tłuszczowe najlepiej zawarte w olejach roślinnych. Dwa razy w tygodniu można stosować maseczki odżywcze na twarz, szyję i dekolt. Dobre mogą okazać się również peelingi, które pozwolą usunąć zrogowaciałe komórki naskórka oraz oczyszczają skórę i przywracają jej zdrowy i promienny wygląd. Zdecydowanie w tym przedziale wiekowym należy ograniczyć do minimum korzystanie z promieni słonecznych, które mogą poskutkować trwałymi przebarwieniami na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach.
Czterdzieści lat minęło…
Z wiekiem następuje zmiana struktury włókien kolagenowych i elastynowych. Uzewnętrznia się to utratą jędrności i sprężystości, pogłębieniem zmarszczek oraz spowolnieniem regeneracji komórek. Skóra traci swoją naturalną odporność, zmarszczki zaczynają przybywać i z czasem pogarsza się krążenie skórne. Ok. 50- tego roku życia, w okresie menopauzy, zaczynają się największe zmiany. Procesu starzenia się niestety nie da się zatrzymać, ale używając odpowiednich preparatów można go nieco opóźnić. Skóra dojrzała potrzebuje kosmetyków liftingujących i silnie regenerujących. Substancje aktywne, zawarte w preparatach, powinny przede wszystkim głęboko i długotrwale nawilżać, odżywiać i energizować skórę, zwiększać produkcję kolagenu oraz chronić przed wolnymi rodnikami. Mają mieć również za zadanie wygładzić, rozjaśnić oraz odświeżyć wygląd skóry. Kosmetyki powinny zawierać witaminę E, C i A, beta karoten, koenzym Q10, które w głównej mierze będą się przyczyniać do produkcji kolagenu. Preparaty posiadające kwas retinowy zadziałają rozjaśniająco i wygładzająco.
Zadbaj o ręce
Stosuj maseczki rozjaśniające do rąk, zmieniające barwę skóry i przebarwienia. Warto posłużyć się zwykłym kremem odżywczym, a następnie nałożyć na 15 minut jednorazowe rękawiczki z folii.
Proste triki pielęgnacyjne
- Stosuj krem przeciw rozstępom do codziennej pielęgnacji biustu
(skóra stanie się bardziej elastyczna i łatwiej zniesie wszelkie zmiany wagi). - Demakijaż – nie wolno o nim zapominać!
- Kremując twarz, kremuj także i szyję (nawet tym samym preparatem).
RED ELKA