Forskolin to suplement diety wykorzystujący działanie ekstraktu z pokrzywy indyjskiej. Zawarta w pokrzywie substancja, zwana forskoliną, ma działać silnie odchudzająco – tak przynajmniej zapewniają producenci. Czy pokrzywa indyjska i zawierający ją forskolin są cudownymi lekami na otyłość? Jakie ma pokrzywa indyjska właściwości? Czy ma forskolin skutki uboczne? Jak wygląda w przypadku forkskolinu dawkowanie tabletek?
Forskolin – wyciąg z pokrzywy indyjskiej na odchudzanie
Sprzedawane jako preparat odchudzający, tabletki forskolinu zawierają naturalny wyciąg z pokrzywy indyjskiej. Roślina ta rośnie dziko w Indiach, Birmie czy Tajlandii. Surowiec zielarski z pokrzywy indyjskiej pozyskiwany jest głównie z korzeni oraz liści. Od wieków wykorzystywana była ona w medycynie hinduskiej, głównie w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, a także na skurcze żołądka, usprawnienie pracy serca, nadciśnienie, czy astmę. Od pewnego czasu pokrzywa indyjska jest lansowana w dietetyce, jako zioło mające właściwości silnie odchudzające.
Jak reklamują producenci i dystrybutorzy, forskolin, czyli wyciąg z pokrzywy indyjskiej, działa trójtorowo:
- redukuje uczucie głodu,
- podnosi poziom energii,
- odchudza.
Czy faktycznie pokrzywa indyjska ma te cudowne właściwości?
Sprawdź: Babka lancetowata – właściwości. Zastosowanie na kaszel
Pokrzywa indyjska właściwości
Pokrzywa indyjska właściwości leczniczezawdzięcza zawartej w niej substancji o nazwie forskolina – nazwę tę nadano na cześć XVIII-wiecznego fińskiego botanika Petera Forskali.
Największe stężenie forskoliny występuje w korzeniach pokrzywy indyjskiej, dlatego uchodzą one za najcenniejszą część tej rośliny. Na czym polega jej działanie? Cytując jednego z producentów forskolinu, preparatu na odchudzanie z wyciągiem z pokrzywy indyjskiej - „forskolina wpływa na produkcję enzymu cyklazy adenylowej. Jest to enzym, który prowadzi do aktywacji procesów utraty tłuszczu.
Forskolina pomaga w przemianie kwasu adenozynotrójfosforowego (ATP) w Cykliczny Monofosforan Adenozyny(cAMP). To on sprawia, że tłuszcz w komórkach tłuszczowych szybciej się rozpada. Dodatkowo przyśpiesza proces transportu komórek tłuszczowych do mięśni, gdzie zostają spalone.”
Według producentów, mechanizm działania forskoliny pozwala liczyć na efekty rzędu nawet 10 kilogramów miesięcznie. Czy to możliwe? Zobacz, co na ten temat mówią naukowcy.
Zobacz: Pokrzywa zwyczajna - właściwości i działanie soku i herbaty
Forskolin – skutki uboczne
Forskolin reklamowany jest jako suplement diety zawierający same naturalne składniki, a więc w domyśle – całkowicie bezpieczny dla zdrowia, którego stosować nie powinny jedynie kobiety w ciąży i dzieci. Faktycznie – nie ma badań, które mówiłyby nam coś o poważniejszych skutkach ubocznych zażywania ekstraktu z pokrzywy indyjskiej. Interesujący jest jednak przegląd badań dotyczących skuteczności forskoliny w procesach odchudzania.
Choć były one prowadzone w podobny sposób, to znaczy części badanych podawano przez pewien okres forskolinę, a części placebo, wyniki są zgoła odmienne. Podczas, gdy jedne zespoły badawcze zaobserwowały zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej i spadek masy ciała u osób otrzymujących forskalinę, w innych ośrodkach takiego związku przyczynowo-skutkowego nie stwierdzono.
Czytaj też: Jałowiec (pospolity) - zastosowanie. Jak wygląda?
Forskolin – dawkowanie
Zazwyczaj w jednej kapsułce preparatów z wyciągiem z pokrzywy indyjskiej znajduje się 400 mg substancji czynnej, czyli forskoliny. Producenci zalecają stosowanie 1 albo 2 tabletek dziennie i absolutne nie przekraczanie tej granicy. Tabletki połykać powinno się przed posiłkami, popijając dużą ilością wody. Aby nie zawierzać swojego zdrowia jedynie ulotkom opracowanym przez producentów tego suplementu diety, warto przed skorzystaniem, z któregoś z preparatów z wyciągiem z pokrzywy indyjskiej, zasięgnąć rady lekarza lub dietetyka.
Zobacz: Suplementy i witaminy na odchudzanie oraz oczyszczanie
Pokrzywa indyjska – właściwości obniżające ciśnienie
Tak jak wspomnieliśmy, pokrzywa indyjska właściwości lecznicze objawiła kulturom Dalekiego i Środkowego Wschodu już dawno. Jednym z powszechniejszych zastosowań pokrzywy indyjskiej są schorzenia dotykające serce i układ krążenia. Prowadzone od trzech dekad badania w różnych zakątkach świata potwierdzają w naukowy sposób, iż fatycznie ma wyciąg z pokrzywy indyjskiej zdolność istotnego obniżania ciśnienia tętniczego.
Czytaj także: Ostropest – dawkowanie, stosowanie i właściwości