E-recepta to nowoczesne rozwiązanie, które ma uprościć życie pacjentom i lekarzom. Elektroniczne recepty ograniczą ilość wizyt w przychodni a także zmniejszą ryzyko wydania niewłaściwego leku w aptece. Kiedy elektroniczna recepta stanie się w Polsce standardem? Co powinien wiedzieć pacjent w związku z jej wdrożeniem?
Elektroniczne recepty obowiązkowo będą wystawiane w każdym gabinecie lekarskim począwszy od 1 stycznia 2020 roku. Pilotażowo jednak, w pierwszych placówkach medycznych w Skierniewicach i Siedlcach, program został wprowadzony już wiosną 2018 roku. W najbliższych zaś miesiącach e-recepta stopniowo będzie wdrażana w kolejnych miastach.
Czym jest E recepta?
E-recepta jest wygodnym rozwiązaniem mającym na celu zwiększenie wydajności systemu leczenia, skrócenie kolejek do lekarzy, zmniejszenie liczby błędów wynikających z nieczytelnego pisma odręcznego, braku pieczątki i innych uchybień formalnych. Rozwiązanie to umożliwia wypisywanie recept bez konieczności osobistego stawiennictwa pacjenta w gabinecie lekarskim, a jedynie na podstawie konsultacji telefonicznej lub mailowej. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych, dla których jedynym powodem wizyty u lekarza jest otrzymanie kolejnego dokumentu uprawniającego do wykupu leków.
Szacuje się, że wprowadzenie elektronicznych recept pomoże lekarzowi oszczędzić przeciętnie kilkadziesiąt minut dziennie. W jeszcze większym wymiarze oszczędność czasu odczuwalna będzie zauważalna po stronie pacjenta. Przewiduje się też, że wypisywanie recept w postaci elektronicznej w istotny sposób zmniejszy ilość pomyłek przy wydawaniu leków.
Jakie korzyści dają recepty elektroniczne?
- Możliwość wystawienia recepty bez osobistego kontaktu z pacjentem, co wprost przekłada się na oszczędność czasu lekarza i pacjenta.
- Czytelność recept i brak uchybień formalnych – ograniczenie do minimum pomyłek przy wydawaniu leków oraz sytuacji skutkujących odmową wydania leku.
- Możliwość kupna tylko części przepisanych leków w danej aptece bez konieczności proszenia o odpis, a tym samym – możliwość realizacji e-recepty w kilku aptekach.
- Niemożność zgubienia lub zniszczenia recepty elektronicznej.
- Możliwość wglądu lekarza w historię leczenia pacjenta – pełniejszy monitoring skuteczności stosowanej terapii lekowej oraz zabezpieczenie przed przepisywaniem leków wchodzących ze sobą w niepożądane reakcje.
- Czytelność informacji o dawkowaniu leku dostępnych na bieżąco za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.
- Możliwość kontrolowania przez lekarza oraz uprawnione osoby z rodziny, czy pacjent wykupił przepisane leki.
Czytaj też: Leki na receptę przez Internet - jak kupować leki online
Jak kupić lek z e-receptą?
Jeżeli chodzi o samą procedurę wystawienia recepty oraz zakupu leku, poza wspomnianymi udogodnieniami i digitalizacją danych, e-recepta nie zmienia aż tak wiele. W dalszym ciągu finalnym celem pacjenta jest wizyta w aptece, gdzie fizycznie należy odebrać lek, nawet jeśli zostanie on wcześniej zamówiony przez Internet (E commerce). Pamiętać należy, że elektroniczne recepty wykupimy jedynie w aptekach oznaczonych specjalną niebieską naklejką („tu zrealizujesz e- RECEPTĘ”). Po wprowadzeniu systemu w życie, całość procesu zamykać się będzie w następujących 5 krokach.
- Lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e receptę.
- Pacjent otrzymuje tradycyjny papierowy wydruk albo informację w postaci cyfrowej za pośrednictwem poczty elektronicznej lub SMS-a.
- Pacjent udaje się do apteki oznaczonej niebieską naklejką.
- Farmaceuta skanuje e-receptę z papierowego wydruku lub z ekranu urządzenia mobilnego (smartfonu, tabletu).
- Pacjent otrzymuje przepisane leki.
Jakie dane zawierają elektroniczne recepty?
Informacje dotyczące recepty widoczne są na Internetowym Koncie Pacjenta, które można aktywować korzystając z bezpiecznej, rządowej strony www.pacjent.gov.pl. W tym celu należy założyć tzw. profil zaufany, a następnie podać swoje dane osobowe, a także adres e mail oraz numer telefonu. Dzięki temu informacje o receptach dla pacjentów będą dostępne także na urządzeniach mobilnych.
Każda elektroniczna recepta zawiera następujące dane:
- Imię, nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia, identyfikator pacjenta.
- Nazwa, adres, numer telefonu i identyfikator placówki medycznej.
- Imię i nazwisko lekarza wystawiającego e-receptę, jego uprawnienia zawodowe, identyfikator, nr telefonu oraz kwalifikowany podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufany ePUAP.
- Nazwa leku, postać w jakiej ma być przyjmowany, dawka oraz ilość.
- Sposób dawkowania leku przez pacjenta.
- Data wystawienia oraz realizacji e recepty.
- Numer identyfikujący e-receptę.
Czytaj także: Recepty online - jak zamówić receptę przez Internet
Elektroniczna recepta w innych krajach
Przedstawiając korzyści płynące z wprowadzanie recept elektronicznych, Ministerstwo Zdrowia często powołuje się na dane ze Szwecji, gdzie informatyzacja przyniosła przeciętną oszczędność czasu dla lekarza rzędu 30 minut dziennie. Szwecja jest jednym z tych krajów, które wprowadzenie e-recepty mają już za sobą – nie jedynym. Inne kraje, w których wdrożone zostały recepty elektroniczne, to: Belgia, Dania, Holandia, Norwegia, Finlandia, Islandia, Wielka Brytania, Włochy, Grecja oraz Estonia. Warto podkreślić, że korzystanie z elektronicznych recept jest jednym ze strategicznych celów Unii Europejskiej. Docelowo rozwiązanie to ma pozwolić obywatelom UE realizację recept w wybranym miejscu w dowolnym kraju członkowskim.
Autor: Piotr Brzózka
Źródła:
- Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty (Dz.U. z 2018 r. poz. 697)
- Czym jest E-recepta – www.pacjent.gov.pl
- Przepisy dotyczące wystawiania i realizacji E recepty – www.nfz-lodz.pl