Paracetamol i ibuprofen to najpopularniejsze środki o działaniu przeciwbólowym. Są łatwo dostępne i skutecznie łagodzą ból o różnym pochodzeniu, jednak nieprawidłowo stosowane mogą nieść za sobą ryzyko powikłań dla zdrowia. W naszym artykule wyjaśniamy, jak działa paracetamol i ibuprofen, kto powinien uważać na te substancje oraz czy ich połączenie jest bezpieczne.

Paracetamol a ibuprofen – porównanie działania

Paracetamol i ibuprofen to dwie substancje znane ze swojego działania przeciwbólowego. Są częstym składnikiem aktywnym preparatów przeznaczonych do łagodzenia dolegliwości bólowych o różnym podłożu. Mimo że wykazują podobne właściwości, występują między nimi pewne różnice, o których warto wiedzieć, aby dokonać dobrego wyboru i uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

  • Obie substancje wykazują właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i Ibuprofen dodatkowo działa przeciwzapalnie, co odróżnia go od paracetamolu.
  • Wskazaniem do stosowania paracetamolu i ibuprofenu są umiarkowane dolegliwości bólowe, m.in. bóle głowy, kości i mięśni, nerwobóle, bóle miesiączkowe, a także gorączka w przebiegu infekcji. Ze względu na działanie przeciwzapalne ibuprofen znajduje zastosowanie również w łagodzeniu bólu w przebiegu chorób o podłożu zapalnym, np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, czy endometriozie.
  • Efekt przeciwbólowy po podaniu paracetamolu lub ibuprofenu utrzymuje się przez ok. 4-6 godzin w zależności od natężenia dolegliwości, dawki oraz formy podania leku.
  • Obie substancje mogą powodować skutki uboczne, jeśli będą stosowane zbyt długo lub w zbyt dużych dawkach. Ibuprofen uszkadza przewód pokarmowy, czego nie obserwuje się przy stosowaniu paracetamolu.

Właściwości paracetamolu i ibuprofenu sprawiają, że substancje mają podobną skuteczność w łagodzeniu bólu oraz obniżaniu gorączki. Zaletą ibuprofenu jest dodatkowe działanie przeciwzapalne, dlatego w przypadku stanu zapalnego będzie miał przewagę. Wadą jest natomiast potencjalny niekorzystny wpływ na przewód pokarmowy. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która substancja jest lepsza, ponieważ zależy to od konkretnego przypadku. Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen mogą powodować skutki uboczne oraz być niewskazane w niektórych problemach zdrowotnych, co trzeba uwzględnić, dokonując wyboru.

Paracetamol – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do przyjmowania paracetamolu to m.in.:

  • Nadwrażliwość na tę substancję,
  • Choroby wątroby,
  • Choroby nerek,
  • Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobiniowej,
  • Nadużywanie alkoholu.

Z czym nie łączyć paracetamolu? Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych lub przeciwdepresyjnych. Zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Ibuprofen – przeciwwskazania

Ibuprofen nie powinien być stosowany w następujących sytuacjach:

  • Objawy reakcji alergicznej po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne),
  • Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
  • Silne stany zapalne w przewodzie pokarmowym (choroba Leśniowskiego i Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
  • Niewydolność wątroby lub nerek,
  • Skaza krwotoczna,
  • Nadużywanie alkoholu.

Z czym nie można łączyć ibuprofenu? Przede wszystkim są to leki przeciwzakrzepowe oraz antybiotyki. Jeśli je przyjmujesz, przed wzięciem ibuprofenu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ibuprofen z paracetamolem. Czy można łączyć?

Czy paracetamol można łączyć z ibuprofenem? Tak, nie ma ku temu przeciwwskazań. Substancje nawzajem się wzmacniają i uzupełniają swoje działanie, a tym samym zapewniają lepsze efekty w postaci obniżenia gorączki, czy złagodzenia bólu. Jak podawać paracetamol z ibuprofenem? Można stosować je zamiennie lub wybrać lek, który łączy paracetamol i ibuprofen w jednej tabletce. Takie działanie nie powinno być jednak podejmowane rutynowo, a jedynie w przypadku nasilonych dolegliwości i trudnej do opanowania gorączki, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

  • A czy można łączyć ibuprofen z paracetamolem u dzieci? Tak, paracetamol na zmianę z ibuprofenem jest polecanym schematem w walce z gorączką u dzieci.
  • Po jakim czasie od podania paracetamolu można podać ibuprofen? Przyjmuje się, że przerwa powinna wynosić ok. 5-6 godzin jednak jest to zależne od dawki i wieku dziecka, dlatego przed zastosowaniem zawsze przeczytaj ulotkę, gdzie znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące dawkowania. Warto też pamiętać, że gorączka u dzieci nigdy nie powinna być bagatelizowana, dlatego jeśli utrzymuje się przez długi czas, jest bardzo wysoka lub niepodatna na leczenie, niezbędna jest konsultacja lekarska.

 

Paracetamol z ibuprofenem – skutki uboczne

Paracetamol i ibuprofen to leki przeciwbólowe dostępne bez recepty i stosowane zgodnie z zaleceniami farmaceuty i lekarza nie stanowią ryzyka dla zdrowia. Ich przewlekłe przyjmowanie lub przekraczanie zalecanych dawek może jednak doprowadzić do skutków ubocznych takich jak:

  • Nudności,
  • Wymioty,
  • Nadmierna potliwość,
  • Osłabienie,
  • Bóle brzucha,
  • Zmiany skórne,
  • W skrajnych sytuacjach uszkodzenie wątroby.

Dodatkowo przewlekłe przyjmowanie ibuprofenu (samodzielnie lub w połączeniu z paracetamolem) może powodować uszkodzenia w obrębie przewodu pokarmowego oraz zapalenie błony śluzowej żołądka.

 

Podsumowanie

Paracetamol i ibuprofen to najpopularniejsze substancje przeciwbólowe. Mimo że są dostępne bez recepty, powodując skutki uboczne, dlatego należy je stosować zgodnie z zaleceniami farmaceuty i lekarza oraz wyłącznie wtedy, kiedy jest to niezbędne. Połączenie paracetamolu i ibuprofenu w jednym leku lub ich stosowanie zamiennie jest dozwolone i wskazane zwłaszcza w przypadku gorączki. Każda z tych substancji ma jednak inne przeciwwskazania, dlatego przed zastosowaniem należy upewnić się, czy możesz z nich bezpiecznie korzystać.

 

 

Źródła:

  1. Leki w medycynie paliatywnej. Paracetamol https://journals.viamedica.pl/advances_in_palliative_medicine/article/viewFile/29647/24397 [dostęp 1.07.24]
  2. Neumann-Podczaska A., Nowak T., Wieczorowska-Tobis K. Miejsce paracetamolu wśród leków przeciwbólowych, https://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/07/2013-4_Gerontologia_4.pdf [dostęp 1.07.24]
  3. Zarembska M., Staniszewska A., Niewada M. Niesteroidowe leki przeciwzapalne – fakty, mity i kontrowersje dotyczące ryzyka sercowo-naczyniowego oraz ryzyka powikłań ze strony przewodu pokarmowego, https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/19074/15102 [dostęp 1.07.24]
  4. Woroń J. Jak bezpiecznie stosować paracetamol?  https://podyplomie.pl/pediatria/14788,jak-bezpiecznie-i-skutecznie-stosowac-paracetamol [dostęp 1.07.24]
  5. Ibuprofen, https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=382 [dostęp 1.07.24]

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down