Zastanawiając się nad idealnym kosmetykiem, który jednocześnie będzie oczyszczał, peelingował, nawilżał i regenerował skórę warto postawić na czarne mydło. Ten drogeryjny cud pochodzi z Maroka i wyróżnia się długą listą zasług dla cery. Czarne mydło marokańskie m.in. leczy trądzik i inne problemy skórne, a przy tym nadaje się do każdego typu cery.
Czarne mydło – czym jest?
Czarne mydło stanowi remedium dla osób borykających się z problemem trądziku, skórą atopową, łuszczycą, przebarwieniami skórnymi, itp.
Jest to kosmetyk, który nadaje się nie tylko do cery problematycznej, czyli głównie trądzikowej, ale też świetnie sprawdza się w przypadku skóry dojrzałej, naczynkowej oraz tłustej, suchej i mieszanej. Słowem – czarne mydło zaopiekuje się każdym rodzajem skóry.
Ten specyfik pochodzi z Maroka, dlatego mówi się o nim czarne mydło marokańskie.
Znane są jego zasługi oczyszczające, peelingujące, przeciwtrądzikowe oraz przeciwstarzeniowe.
Pomimo, że określa się ten środek jako „mydło”, ma konsystencję pasty i najczęściej sprzedawany jest w słoiczkach lub plastikowych pojemniczkach.
Czytaj też: Naturalne mydła - rodzaje i właściwości
Czarne mydło – skład
Czarne mydło z Maroka posiada bardzo prosty skład: czarne oliwki (to im zawdzięcza ciemny kolor) oraz oliwę.
Oczywiście barwa mydła – tylko umownie czarna – jest uzależniona od koloru, ilości i gatunku oliwek, zatem może być ciemnozielona, brązowa, czy bursztynowa.
Naturalne czarne mydło bazuje na dwóch wymienionych komponentach, jednak spotyka się mazie, do których dodaje się inne elementy, takie jak sól potasowa, witamina E (zresztą naturalnie występująca w oliwie), olejki eteryczne, olej arganowy, glinki, itp.
Perfumowane dodatki mogą być pożądane zwłaszcza przez osoby, którym nie odpowiada prawdziwy zapach czarnej pasty.
Naturalny skład czarnego mydła sprawia, że może być ono używane przez niemal każdego, poza osobami uczulonymi na oliwki, bądź oliwę, co zdarza się bardzo rzadko.
Czarne mydło – właściwości
Warto poszerzyć skład swoich kosmetyków o czarne mydło, właściwości tego specjału są bowiem nieocenione.
Jak już wspomniano wspomaga ono walkę z problemami skórnymi, takimi jak przebarwienia, trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i inne. Przy jego stosowaniu szybciej goją się rany szybciej, a blizny łatwiej zabliźniają.
Czarne mydło doskonale oczyszcza twarz oraz całe ciało, zatem wspiera też pozbywanie się się wyprysków czy zaskórników, itp.
Oliwkowa pasta działa też peelingująco złuszczając martwy naskórek.
Czarne mydło posiada ponadto właściwości nawilżające, zmiękczające oraz regenerujące skórę.
Jak by tego było mało, czarne mydło wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, dzięki zawartości witaminy E (przeciwutleniacza), która odżywia i wygładza naskórek oraz pozostawia na nim film ochronny.
Zobacz też: Dziegieć - brzozowy i sosnowy, szampon, mydło, leczenie
Czarne mydło – jak stosować?
Zważywszy na ogrom dobroczynnych zalet, warto zainwestować w czarne mydło. Jak stosować ten cudowny specyfik?
Najczęściej używane jest czarne mydło do twarzy jako substancja myjąca i skutecznie oczyszczająca pory skóry. Wystarczy nałożyć odrobinę pasty na dłonie, połączyć ją z niewielką ilością wody i rozmasować sobie taką miksturę na twarzy. Po kilku minutach można zmyć mydło z buzi.
Mydłem marokańskim można myć także całe ciało, wcześniej jednak należy rozgzrzać ciało ciepłą wodą, po nałożeniu kosmetyku odczekać kilka minut i spłukać go obficie. Do kąpieli poleca się także stosowanie specjalnej rękawicy, dzięki której można rozmasować skórę i usunąć martwy naskórek z ciała.
Jeśli mydło z oliwek ma zadziałać peelingująco, warto je potrzymać na ciele nieco dłużej (do kilkunastu minut). Czarnym mydłem można także traktować stopy.
Maseczka z czarnego mydła to również oferta dla miłośników gładkiej, czystej cery. Aby ją zrobić, wystarczy pozostawić pastę z czarnego mydła i wody na twarzy na kilkanaście minut, po czym trzeba ją delikatnie usunąć przy pomocy wody.
Niektóre osoby stosują czarne mydło do włosów, postępując z nim zupełnie tak samo jak z szamponem do włosów.
Panom z kolei zaleca się korzystanie z czarnego mydła zamiast pianki do golenia, by zmiękczyć zarost i przygotować skórę do golenia.
Dla zadowalającego efektu wystarczy, że marokańskie czarne mydło będzie stosowane 2-3 razy w tygodniu.
Sprawdź też: Pianka do mycia twarzy – pianka do mycia twarzy trądzikowej
Czarne mydło a trądzik
Osobom z problematyczną skórą poleca się czarne mydło na trądzik. Jego stosowanie ma wesprzeć leczenie trądziku ale również kurację zapalenia atopowego skóry, łuszczycy oraz przebarwień skórnych.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym czarne mydło afrykańskie jest wskazane do zaleczania np. zmian skórnych i blizn.
Poza tym rozprawia się bez litości z wągrami, zaskórnikami, pryszczami oraz wszelkimi zabrudzeniami i toksynami.
Zobacz też: Żel z aloesu - żel aloesowy na trądzik