Ból żołądka jest typowym objawem niestrawności. Jeśli jednak dokucza często, może świadczyć o przewlekłej chorobie. Sprawdź, jakie są przyczyny dolegliwości żołądkowych, a także co na ból żołądka warto stosować.

 co-na-bol-zoladka

Ostry ból żołądka – przyczyny

Ból żołądka najczęściej wiążemy z niestrawnością. Jeśli pojawia się sporadycznie, po przejedzeniu lub po zjedzeniu nieświeżego posiłku, prawdopodobnie jest symptomem dyspepsji.

Natomiast stale powracający i dokuczliwy ból żołądka może być związany z następującymi jednostkami chorobowymi:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • wrzód żołądka,
  • perforacja owrzodzenia żołądka.

W przypadku perforacji wrzodu żołądka występuje bardzo silny i ostry ból żołądka. Stan ten wymaga pilnej hospitalizacji. Pozostałe choroby można leczyć u lekarza rodzinnego lub gastroenterologa.

Ból żołądka po jedzeniu

Ból żołądka po jedzeniu jest typowym objawem choroby wrzodowej żołądka. Jeśli natomiast występuje na czczo sugeruje wrzody dwunastnicy. Należy jednak pamiętać, że nawet głębokie wrzody żołądka mogą nie dawać żadnych objawów, a niewielkie owrzodzenia mogą manifestować się ostrym bólem żołądka. Jest to kwestia indywidualna, ale w większości przypadków dolegliwości występują po zjedzeniu posiłku. U niektórych pacjentów w przebiegu choroby wrzodowej może dojść do perforacji owrzodzenia.

Wówczas objawy są bardzo burzliwe. Pojawia się nagły, ostry, silny, kłujący i przeszywający ból żołądka. Przyrównywany do pchnięcia nożem. Pacjent z perforacją wrzodu wymaga pilnej hospitalizacji. Etiologia choroby wrzodowej nie jest do końca znana, ale coraz częściej jej występowanie wiąże się z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori lub zażywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Ból żołądka po alkoholu

Alkohol drażni i uszkadza błonę śluzową żołądka oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego. W połączeniu z obfitym i tłustym posiłkiem może doprowadzić do niestrawności. Wypity w nadmiernej ilości zaowocuje kacem, czyli szeregiem objawów, takich jak ból głowy, żołądka, wymioty, biegunka etc. U osób nadużywających alkoholu może rozwinąć się zapalenie błony śluzowej żołądka. Typowymi objawami nieżytu żołądka są:

  • nudności,
  • wymioty,
  • wzdęcia,
  • uczucie pełności po posiłku,
  • brak apetytu.

Częstym powikłaniem zapalenia błony śluzowej żołądka jest choroba wrzodowa lub nowotworowa.

Co na ból żołądka?

Co stosować na ból żołądka? Wszystko zależy od przyczyny dolegliwości. Ból żołądka, będący objawem choroby wrzodowej, leczy się inhibitorami pompy protonowej, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Pacjentom przepisuje się także antagonistów receptora histaminowego H2. Jeśli chorobie wrzodowej towarzyszy zakażenie bakterią Helicobater Pylori, koniecznie jest włączenie antybiotykoterapii.

Podobnie przebiega leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka. Zastosowanie mają środki farmaceutyczne, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Częstą przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka jest zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wówczas zaleca się ich odstawienie. Jeśli natomiast są nam niezbędne do wyleczenia stanu zapalnego, warto zażywać dodatkowo leki osłonowe na żołądek.

Domowe sposoby na ból żołądka

Z bólem żołądka można sobie radzić domowymi sposobami. Warto sięgnąć po zioła, takie jak:

  • siemię lniane,
  • rumianek,
  • mięta,
  • melisa,
  • szałwia lekarska.

W dolegliwościach żołądkowych, zwłaszcza przy zapaleniu błony śluzowej żołądka, zaleca się pić napary z siemienia lnianego, czyli nasion lnu zwyczajnego. Siemię lniane działa osłaniająco na żołądek – pokrywa żołądek śluzem i uszczelnia jego ściany. Przygotowując napar z siemienia lnianego, należy pamiętać, że nasiona powinny napęcznieć. Najlepiej zalać nasiona lnu gorącą wodą i pozostawić na noc. Rano napar będzie gotowy do wypicia. Zalecana dzienna dawka siemienia lnianego to 50 gramów.

Inną zalecaną rośliną jest rumianek, który zmniejsza uszkodzenie błony śluzowej żołądka. Wykazuje on także działanie przeciwwrzodowe. Z badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców na szczurach wynika, że ekstrakt z rumianku przyspiesza gojenie się wrzodów.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj:

 

Bibliografia:

  • Ross A., LeLeiko N. S., Ostry ból brzucha, Pediatria po Dyplomie vol. 15, nr 3, czerwiec 2011.
  • Grzebieniak Z., Marek G., Agrawal A.K., Grzebieniak T., Ostre choroby jamy brzusznej – podstawy diagnostyki w aspekcie praktyki lekarza rodzinnego, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 2: 242–248.
  • Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., Brukwicka I., Lishchynskyy Y., Mazurek M., Objawy i skutki nadużywania alkoholu, Journal of Clinical Healthcare 1(2015).
  • Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych
  • właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii 2/2014.
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down