Ciemieniucha u niemowlaka jest bardzo częstym zjawiskiem, które nie powinno niepokoić, jednak należy się z nią rozprawić, by nie wdało się zakażenie do skóry. Co na ciemieniuchę działa najskuteczniej? Przede wszystkim oliwka dla niemowląt ale też inne preparaty, takie jak np. szampon na ciemieniuchę, czy krem na ciemieniuchę.

ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha u niemowlaka – co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to zmieniony obraz skóry, najczęściej pojawiający się na główce dziecka, ale też na czole, brwiach, w fałdach skórnych, za uszkami, na nosie, w pachwinach, itp.

Ciemieniucha u niemowlaka może pojawić się dość wcześnie, nawet po kilku tygodniach od urodzenia. Nie jest niebezpieczna dla maluszka, nie boli go, nie swędzi ale wygląda mało estetycznie. Ponadto nieleczona, może przeobrazić się w zakażenie.

Co to jest ciemieniucha? To rodzaj łojotokowego zapalenia skóry. Dochodzi do niego kiedy skóra niemowlaka wydziela zbyt duże ilości łoju. Dzieje się tak ponieważ gospodarka hormonalna u małego dziecka nie jest jeszcze sprawnie działającym „urządzeniem”.

Ciemieniucha wygląda jak tłuste, grube, białawo-żółte łuski, które mogą przypominać z wyglądu skorupę. Ta niegroźna dolegliwość dotyka blisko 2/3 małych dzieci.

Zobacz też: Gorączka u dziecka i niemowlaka - jak zbić temperaturę?

Ciemieniucha – przyczyny

Głównym powodem, przez który mamy muszą się borykać ze zjawiskiem ciemieniuchy u swoich pociech są hormony matczyne, dostarczane dziecku przez cały okres ciąży ale także po urodzeniu –  przekazywane maluchowi wraz z pokarmem. Jeśli mały ustrój doda do tego własną produkcję łoju, ciemieniucha gotowa.

U niektórych dzieci za ciemieniuchę będzie odpowiedzialne przegrzanie ciałka, zwłaszcza główki dziecka. Trzeba pamiętać aby każdorazowo kiedy przechodzi się z maluszkiem z dworu do pomieszczenia ściągać mu czapeczkę oraz nie zakładać jej na stałe „po domu”. Skóra maluszka lubi dostęp powietrza.

Poza tym ciemieniucha u noworodka oraz u starszego dziecka może być spowodowana stosowaniem kosmetyków, które podrażniają jego wrażliwą skórę. U małych alergików ciemieniucha może mieć nasiloną postać.

Co na ciemieniuchę?

Rodzice niemowlaka, u którego pojawiły się brzydko wyglądające zmiany skórne, zastanawiają się co na ciemieniuchę może zadziałać najlepiej.

Wyborem pierwszego rzutu jest w tej sytuacji oliwka dla dzieci na ciemieniuchę, którą wsmarowuje się w zmienione części ciała, okrywa i po jakimś czasie wyczesuje, a następnie zmywa ze skóry.

Na rynku aptecznym i drogeryjnym dostępne są także specjalistyczne preparaty na ciemieniuchę, jak np. szampon na ciemieniuchę, krem na ciemieniuchę, maść na ciemieniuchę, olejek na ciemieniuchę, czy środki w postaci żelu, zasypki, itp. Jednak warto je stosować dopiero po konsultacji z pediatrą.

Poza nakładaniem na pokrytą ciemieniuchą skórę dziecka odpowiednich mikstur, należy pamiętać o właściwej pielęgnacji niemowlaka. Dobrze jest myć główkę dziecka dwa razy w tygodniu ale jedynie wodą, bez dodatku szamponów oraz mydeł. Codziennie natomiast powinno się delikatnie czesać główkę dziecka szczotką o miękkim włosiu.

Trzeba także pamiętać o tym, by nie przegrzewać dziecka. Nie powinno się ubierać malucha za ciepło, aby się nie spocił. Szczególną uwagę należy poświęcić skórze głowy zakładając czapeczkę z naturalnych włókien przed wyjściem na powietrze i zdejmując ją zaraz po wejściu do jakiegoś pomieszczenia.

Sposoby na ciemieniuchę

Wcześniej wymienione sposoby na ciemieniuchę są skuteczne, jeśli zachowa się systematyczność w ich stosowaniu. Jak się pozbyć ciemieniuchy, kiedy pojawiła się pomimo zachowania ostrożności i podstawowych zasad higieny?

Przede wszystkim trzeba być cierpliwym. Walka z ciemieniuchą może trwać kilka tygodni, może też zakończyć się po kilku „zabiegach”. Niestety, ta dolegliwość lubi nawracać, dlatego należy każdego dnia obserwować skórę dziecka.

Najbardziej popularną i najskuteczniejszą domową metodą na pozbycie się ciemieniuchy jest natłuszczanie zmienionej chorobowo skóry malca oliwką przeznaczoną dla niemowląt i pozostawienie jej na około 15 minut (niektórzy zalecają dłuższą aplikację tej substancji – nawet do kilku godzin) pod przykryciem (np. pod czapeczką – warto wykorzystać te rzadziej używaną gdyż plamy z oliwki są trudne do usunięcia). Po tym czasie należy starannie i delikatnie wyczesać łuski łojowe miękką szczotką do włosów. A następnie zmyć oliwkę z główki podczas wieczornej kąpieli malucha.

Jak usunąć ciemieniuchę w inny sposób? Można także użyć do tego namoczonego w oliwce dla niemowląt gazika, który przykłada się do skóry dziecka i trzyma pod czapką lub kapturkiem kilka godzin. Po tym czasie należy wyczesać włoski oraz spłukać oliwę.

Sprawdź też: Płyn do kąpieli - jaki płyn do kąpieli wybrać dla dziecka?

Ciemieniucha u niemowlaka – kiedy do pediatry?

Kiedy oliwka dla niemowląt oraz inne środki na ciemieniuchę zawiodły albo kiedy zmiany skórne nasiliły się pomimo stosowania różnych preparatów (pojawiając się oprócz skóry głowy na buzi, tułowiu, w okolicy krocza), lub też doszły inne objawy, takie jak np. ból brzucha, czy biegunka, należy udać się z wizytą do pediatry lub dermatologa.

Być może niemowlę cierpi na zakażenie, alergię lub męczy go atopowe zapalenie skóry, bądź łuszczyca.

Czytaj też: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?

 

 

Polecane produkty

 

 

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down