Borowina lecznicza znana jest przede wszystkim z zabiegów wykonywanych od wielu lat w uzdrowiskach. Stosuje się borowinę na twarz, stawy i kręgosłup. Robi się z borowiny okłady, dodaje się borowinę do kąpieli, przykleja się do ciała borowinę w plastrach. Jakie ma borowina właściwości, że jest tak powszechnie wykorzystywana w sanatoriach? Czy jest odpowiednia dla każdego? Jakie są przeciwwskazania do stosowania borowiny leczniczej?

borowina

Co to jest borowina?

Borowina to odmiana torfu tworząca się pod powierzchnią wody na skutek długotrwałego, beztlenowego rozkładu roślin. Borowinę wydobywa się podobnie jak węgiel brunatny. Gleba torfowa pozyskiwana w naszym kraju jest bardzo dobrej jakości, dlatego bywa nazywana czarnym złotem Polski. Polska borowina lecznicza uchodzi za jedną z najczystszych w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie pozyskuje się tę odmianę torfu.

Borowina jest wykorzystywana do zabiegów leczniczych niemal we wszystkich uzdrowiskach w kraju. Kuracjusze w sanatoriach korzystają z borowinowych kapieli oraz okładów z borowiny. Z leczniczych właściwości borowiny można także korzystać samodzielnie w domu. Wystarczy kupić borowinę w plastrach, borowinę leczniczą w paście czy poduszkę z borowiną.

Czytaj też: Kwas borowy - zastosowanie, właściwości. Na grzybicę

Borowina - właściwości

Borowina jest źródłem wielu cennych substancji organicznych. Zawiera:

  • kwasy humusowe,
  • węglowodany,
  • białka,
  • garbniki,
  • pektyny
  • i bituminy.

Jest także bogata w składniki nieorganiczne:

  • magnez,
  • potas,
  • żelazo,
  • krzem,
  • sód
  • i wapń.

Ponadto w borowinie leczniczej obecne są hormony - m.in. progesteron, testosteron i kortyzol. To wszystko sprawia, że borowina wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyoksydacyjne, regenerujące, rozluźniające mięśnie i bakteriostatyczne. Poza tym działa regenerująco na skórę, dlatego jest wykorzystywana nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Borowina sprawia, że skóra jest lepiej ukrwiona i bardziej elastyczna.

Co ważne, lecznicza moc borowiny uwalnia się pod wpływem ciepła. Borowinę podgrzewa się do temperatury około 40 stopni Celsjusza, a następnie nakłada na ciało lub zanurza się w borowinowej kąpieli. Borowina oddaje ciepło przez co temperatura ciała podnosi się, a wraz z potem z organizmu usuwane są toksyny. Pod wpływem ciepła poprawia się krążenie krwi, przez co do tkanek dociera więcej tlenu oraz składników odżywczych zawartych w borowinie. Dzięki kąpielom borowinowym lub okładom obniża się napięcie mięśniowe oraz zwiększa się przemiana materii.

Sprawdź: Olej lniany - właściwości, zastosowanie na włosy i twarz

Borowina - zastosowanie

Borowina na twarz, borowina na stawy, borowina na kręgosłup, a może borowina na niepłodność?  Jakie właściwie ma borowina zastosowanie? Chyba nie sposób wymienić wszystkich zastosowań tego cennego torfu. Borowina jest najczęściej stosowana na różnego rodzaju schorzenia kości, mięśni i stawów.

Szczególnie poleca się ją osobom starszym cierpiącym na reumatyzm. Zabiegi borowinowe są zalecane osobom cierpiącym na choroby układu nerwowego - porażenia i niedowłady. Zawartość hormonów w borowinie sprawia, że jest polecana na dolegliwości kobiece - nadżerki, zapalenie jajników, menopauzę.

Ponadto znalazła też borowina zastosowanie w kosmetyce. Gabinety kosmetyczne oferują regenerujące zabiegi z borowiny na twarz, ciało i włosy.

Czytaj także: Sok z karczocha - wyciąg na cholesterol i odchudzanie

Borowina na twarz

Borowinowa maseczka na twarz zregeneruje i dogłębnie oczyści cerę. Bakteriostatyczne właściwości borowiny sprawiają, że maseczka jest szczególnie polecana do cery tłustej i trądzikowej, gdyż pomaga złagodzić wykwity skórne i podrażnienia. Borowina na twarz jest też zalecana do cery dojrzałej ze względu na właściwości antyoksydacyjne torfu. Maseczka z borowiny wygładza zmarszczki, dotlenia skórę, wzmacnia naczynka oraz likwiduje przebarwienia.

Borowina do kąpieli

Borowina do kąpieli różni się od tej stosowanej na twarz. Do borowinowych kąpieli czy nasiadówek zalecanych kuracjuszom w sanatoriach często wykorzystuje się borowinę naturalną, czyli nierozdrobnioną. Naturalna borowina jest podgrzewana do temperatury około 40 stopni Celsjusza. Borowinowe kąpiele są zalecane w chorobach zwyrodnieniowych stawów, po urazach oraz na problemy kobiece.

Zobacz: Kozieradka - jak stosować na włosy

Borowina - okłady

Borowinowe okłady wykonuje się z torfu rozdrobnionego, podgrzanego do temperatury 42-45 stopni Celsjusza. Z borowinowej pasty robi się też tzw. zawijania całościowe lub częściowe. Okłady oraz zawijania wykonuje się m.in. u osób z porażeniami, niedowładami, rwą kulszową oraz cierpiących na nerwobóle czy reumatyzm.

Borowina - przeciwwskazania

Zabiegi borowinowe nie są odpowiednie dla każdego. U niektórych osób mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Borowina nie jest wskazana dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, nadczynność tarczycy, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążeniową i oddechową oraz chorych na nowotwory. Przeciwwskazaniem do zabiegów z borowiny są także  żylaki, ciąża, miesiączka oraz stany gorączkowe.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też: Szałwia lekarska - właściwości. Czy można ją pić?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down