Basen dla kobiet w ciąży

Czekamy z utęsknieniem na dziecko, ale kiedy na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, nierzadko wpadamy w panikę. Zwłaszcza gdy chodzi o sport. Tymczasem badania dowodzą, że regularna aktywność fizyczna przynosi przyszłym mamom wiele korzyści. W ciąży szczególnie polecane jest pływanie.

Zdaniem naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów (American College of Obstetricians and Gynaecologists) kobiety, które ćwiczą w czasie ciąży, odczuwają mniejszy ból w trakcie porodu i trwa on trzy godziny krócej. Ale przede wszystkim rodzą dzieci w lepszej kondycji niż panie niećwiczące. Na czele listy najzdrowszych sportów jest pływanie.

Pływanie ma świetny wpływ na ciężarną i dziecko

Sport utrzymuje przyszłą mamę w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Ćwiczy napięcie i elastyczność mięśni, co przydaje się szczególnie w czasie porodu. Chroni kręgosłup i stawy, które u kobiet spodziewających się dziecka są szczególnie obciążone. W pierwszym trymestrze ciąży jest doskonałym antidotum na poranne mdłości. Optymalnie byłoby wtedy pływać przez około 20 minut co najmniej dwa razy w tygodniu. W kolejnych miesiącach staje się doskonałym sportem, gdy wraz z powiększającym się brzuchem inne ćwiczenia są coraz trudniejsze do wykonania.

Wiadomo, że kiedy dźwigamy kilka czy kilkanaście dodatkowych kilogramów, jedną z ostatnich rzeczy, na które mamy ochotę, jest gimnastyka. Ale w wodzie ważymy tylko jedną dziesiątą tego co na lądzie, co pozwala uniknąć uczucia ciężkości, zapomnieć o spuchniętych nogach, a tym samym głęboko się zrelaksować. Pływanie: łagodzi obrzęki, zapobiega zakrzepicy i żylakom. Zanurzenie nóg w wodzie pomaga wypchnąć płyn z tkanek z powrotem do żył, skąd trafia do nerek, a następnie jest wydalany.

Delikatne ćwiczenie mięśni zapewnia doskonałe samopoczucie po wysiłku. Wreszcie ten rodzaj aktywności fizycznej wzmacnia tkankę łączną i pomaga w utracie wagi po porodzie. Kolejna zaleta: prawie niemożliwe jest doznanie kontuzji.

Sport ten służy również dziecku. Przyspiesza krążenie krwi w jego organizmie, co oznacza, że maluch dostaje więcej składników odżywczych, wspomagających jego rozwój.

Czytaj też: Jakie witaminy dla kobiet w ciąży – A, D, E i C

O czym warto pamiętać pływając w ciąży

Dla spokoju ducha zawsze skonsultujmy gimnastykę wodną w ciąży z lekarzem. Mimo że żadne z dotychczasowych badań nie potwierdziło związku między zajęciami sportowymi w wodzi, a wcześniejszym porodem, specjaliści radzą przyzwyczajać do niej organizm stopniowo.

Niezależnie od tego, czy do tej pory pływaliśmy, czy też nie, zaczynajmy pobyty na basenie od 10–15-minutowych sesji przez pierwsze trzy-cztery dni, a później starajmy się przebywać w wodzie nie dłużej niż pół godziny, zachowując przy tym umiarkowane tempo pływania. Biorąc prysznic przed wejściem do basenu, stopniowo schładzamy ciało, a po wyjściu ogrzewamy je. Pół godziny przed wejściem do wody należy powstrzymać się od jedzenia. Starajmy się nie połykać wody, gdyż chlor nie zabija natychmiast wszystkich zarazków.

Sprawdź też: Dieta wegetariańska w ciąży - czy jest bezpieczna?

Uwaga na zarazki

Naukowcy z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zwracają uwagę, by po wyjściu z basenu dokładnie myć ręce. Dotykając nimi ust, łatwo przenieść bakterie. Wiele osób boi się, że wizyty na basenie w czasie ciąży mogą skutkować infekcjami intymnymi. Niepotrzebnie. Woda w tego typu miejscach jest kontrolowana, a ponadto podczas pływania nie dostaje się do pochwy. Ale w ciąży lepiej zrezygnować z jacuzzi, bo małe zbiorniki, w których przebywa wiele osób, są znacznie większym skupiskiem drobnoustrojów niż baseny.

Ponadto kąpiel w zbyt ciepłej wodzie (powyżej 35 stopni, jaka zwykle jest w jacuzzi) może spowodować gwałtowne przegrzanie ciała i w ten sposób zaszkodzić dziecku, zwłaszcza w pierwszych sześciu tygodniach ciąży. Spędzenie ponad 10 minut w jacuzzi z hydromasażem, gdzie cyrkulacja wody może utrzymywać temperaturę około 40 stopni Celsjusza, może podnieść temperaturę naszego ciała nawet o dwa stopnie powyżej normy. To oczywiście nie oznacza, że ciepła kąpiel w domu jest niebezpieczna – woda nienapowietrzana nie utrzymuje długo wysokiej temperatury.

Autor: Marzena Maciejczyk 

Sprawdź: Tabletki przeciwbólowe w ciąży - jakie leki można brać?

Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down