Uporczywe pieczenie i palenie w przełyku oznacza, że doskwiera nam zgaga. Dolegliwość może być spowodowana spożyciem produktów, które zwiększają produkcję soku żołądkowego, ale bywa także objawem choroby. Sprawdź, skąd się bierze zgaga w nocy oraz jak sobie z nią poradzić. 

 zgaga-w-nocy

Zgaga w nocy

O zgadze mówimy wtedy, gdy treść żołądkowa dostanie się do przełyku. Zgaga jest nierozerwalnie związana z pojęciem refluksu żołądkowo-przełykowego, oznaczającego cofanie się soku żołądkowego do przełyku. Do refluksu doprowadza zwykle niewłaściwie działający dolny zwieracz przełyku, który powinien uniemożliwiać cofanie się pokarmu. Uściślając - zaburzenia w funkcjonowaniu zwieracza przełyku, powodują refluks przełykowo-żołądkowy, a objawem refluksu jest zgaga, opisywana przez pacjentów jako pieczenie i palenie w przełyku.

Skąd takie właśnie odczucie? Kiedy kwaśny sok żołądkowy trafi do przełyku, podrażnia go, powodując pieczenie, palenie czy szczypanie. Zgaga często występuje w nocy, gdyż leżąc na wznak, ułatwiamy treści pokarmowej powrót do przełyku.

Przyczyny zgagi w nocy

Zgaga w nocy może mieć wiele przyczyn. Najpowszechniejszą jest spożywanie produktów, które zwiększają produkcję kwasu żołądkowego, a co za tym idzie wywołują refluks. U pacjentów występuje też zgaga polekowa.

Kolejną przyczyną zgagi w nocy może być choroba refluksowa spowodowana niewydolnością lub uszkodzeniem dolnego zwieracza przełyku. Zwieracz, po przejściu jedzenia do żołądka, powinien się skurczyć, uniemożliwiając treści żołądkowej wpłynięcie do przełyku. Niewydolny lub uszkodzony rozkurcza się, przez co sok żołądkowy cofa się do przełyku. Warto zaznaczyć, że dolny zwieracz przełyku jest mięśniem, który z czasem traci swoją elastyczność, dlatego na zgagę w nocy narzekają osoby starsze.  

Inną przyczyną zgagi w nocy może być przepuklina rozworu przełykowego. Choroba polega na przemieszczaniu się żołądka do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy, który znajduje się w przeponie. Dolegliwość można rozpoznać po tym, że zgaga występuje przy pochylaniu się i leżeniu na wznak, czyli przede wszystkim w nocy. Ponadto zgaga jest częstą dolegliwością kobiet w ciąży.

Zgaga w nocy może być także objawem innych chorób, m.in.:

  • wrzodów żołądka i dwunastnicy,
  • cukrzycy,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • twardziny układowej.

Zgaga w nocy w ciąży

Zgaga w nocy w ciąży ma związek ze zmianami hormonalnymi, jakie dokonują się w ciele ciężarnych. Macica w ciąży stale się powiększa i z czasem zaczyna uciskać żołądek, powodując jego skurcze. W czasie skurczów żołądka treść pokarmowa cofa się do przełyku i wywołuje zgagę. Dodatkowo w czasie ciąży podnosi się poziom progesteronu, który wpływa na rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego, w tym także zwieracza przełyku, dlatego o zgagę w ciąży nietrudno. Zwykle dolegliwości zaczynają dokuczać w drugim trymestrze i mogą utrzymywać się do samego porodu.

Zgaga w nocy - co robić?

Walkę ze zgagą w nocy warto rozpocząć od ograniczenia pokarmów, które zwiększają ilość soku żołądkowego. Wśród produktów wywołujących nadkwasotę i zgagę wymienia się:

  • kawę,
  • herbatę,
  • napoje gazowane,
  • alkohol,
  • owoce i soki cytrusowe,
  • pomidory,
  • ostre przyprawy,
  • tłuste potrawy,
  • czekoladę,
  • orzeszki ziemne.

Jeśli wyeliminowanie z diety lub przynajmniej ograniczenie wymienionych produktów nie przyniesie poprawy, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku choroby refluksowej lub przepukliny rozworu przełykowego lekarz przepisze leki antyhistaminowe i zobojętniające kwas żołądkowy. Niekiedy przepuklinę rozworu przełykowego leczy się operacyjnie.

Pieczenie i palenie w przełyku, będące objawem innych chorób, leczy się przyczynowo. Przykładowo, jeśli badania diagnostyczne wykażą, że pacjent cierpi na chorobę wrzodową wywołaną bakterią Helicobater pylori, konieczna będzie antybiotykoterapia. Po zakończeniu leczenia, zgaga w nocy powinna ustąpić.

Domowe sposoby na zgagę w nocy

Oprócz diety eliminującej produkty, które zwiększają ilość soku żołądkowego, można wypróbować inne domowe sposoby na zgagę w nocy. Jednym z nich jest herbatka imbirowa. Aby ją przygotować, wystarczy łyżeczkę świeżo startego imbiru zalać wrzącą wodą i odstawić na 10 minut. Imbirowy napar powinien przynieść ukojenie. Podobne napary można przygotować z kopru włoskiego, kminku, kardamonu czy prawoślazu.

Kolejnym domowych sposobem na zgagę w nocy jest soda oczyszczona, która neutralizuje działanie kwasu żołądkowego. Łyżeczkę sody można rozpuścić w szklance wody i wypić. Mikstura dodatkowo usprawni proces trawienia i pomoże pozbyć się dokuczliwych gazów.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj:

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down