Zakażenie bakteryjne pochwy przeważnie objawia się swędzeniem pochwy, upławami, nieprzyjemnym zapachem, a także pieczeniem i bólem w okolicy warg sromowych. Bardzo ważne jest odpowiednie leczenie stanu zapalnego pochwy, które zleca lekarz o specjalizacji ginekologicznej. Zapalenie bakteryjne w ciąży może być szczególnie niebezpieczne dla płodu, dlatego nie można go lekceważyć.

zakazenie-bakteryjne-pochwy

Zakażenie bakteryjne pochwy – czym jest?

Zakażenie bakteryjne pochwy oznacza zachwianie równowagi w mikroflorze bakteryjnej pochwy. Do intymnej infekcji bakteryjnej dochodzi zazwyczaj wówczas kiedy w środowisku pochwy brakuje odpowiedniej ilości pałeczek kwasu mlekowego, odpowiednio zakwaszających ten obszar. Ponadto często dochodzi do tego rozkwit mieszanej: tlenowej i beztlenowej flory.

Za infekcje intymne o podłożu bakteryjnym odpowiadają przede wszystkim takie bakterie jak:

  • bakterie Coli,
  • paciorkowce,
  • gardnerella vaginalis,
  • czy bakterie beztlenowe.

Jeśli pałeczek kwasu mlekowego jest mało lub zostały całkowicie wyeliminowane ze środowiska pochwy otwiera to drogę do ataku drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym bakterii.

Nie powinno się bagatelizować zakażenia bakteryjnego pochwy, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do powikłań, a nie tępione bakterie mogą się przenieść wyżej, do jajowodów, czy przydatków.

Przeczytaj także: Wkładki urologiczne dla kobiet

Zakażenie bakteryjne pochwy – objawy

Nie zawsze da się jednoznacznie stwierdzić, że wystąpiło zakażenie bakteryjne pochwy. Objawy najczęściej spotykane przy tym schorzeniu to m.in. swędzenie okolic pochwy, upławy o kolorze szaro-białym lub żółtawym oraz nieprzyjemny zapach (określany przez kobiety jako „rybi”). Może też pojawić się pieczenie, suchość pochwy, ból warg sromowych i dyskomfort podczas oddawania moczu.

Niekiedy jednak stan zapalny pochwy przechodzi bezobjawowo. To jednak rzadkie sytuacje. Przeważnie występuje choć jeden z powyżej opisanych syndromów.

Oznaki zakażenia bakteryjnego pochwy zwykle nasilają się przed miesiączką.

Podczas choroby nie należy współżyć. Poza tym powinno się zwrócić szczególną uwagę na higienę miejsc intymnych. Wskazane jest podmywanie się 1-2 razy dziennie (w czasie menstruacji oczywiście zwiększa się ilość podmyć) mydłem lub płynem przeznaczonym do higieny intymnej o kwaśnym ph i delikatne osuszanie stref intymnych osobnym ręcznikiem.

Zakażenie bakteryjne pochwy – przyczyny

Okazuje się, że różne czynniki mogą wpływać na zakażenie bakteryjne pochwy. Przyczyny, które są wymieniane najczęściej to m.in. wielokrotne stosunki z różnymi partnerami, nieodpowiednia higiena i pielęgnacja miejsc intymnych, przyjmowanie antybiotyków, infekcje bakteryjne przebiegające w innych narządach (np. w uchu, czy gardle), czy stres (szczególnie przewlekły).

Bakteryjne zapalenie pochwy częściej zdarza się kobietom w ciąży oraz paniom w czasie menopauzy i w okresie pomenopauzalnym ze względu na zaburzoną gospodarkę hormonalną. W tych stadiach życiowych może niejednokrotnie dochodzić do suchości pochwy, który to stan sprzyja namnażaniu się bakterii.

Czytaj również: Probiotyk dopochwowy, ginekologiczny - jaki? Dla kobiet w ciąży

Zakażenie bakteryjne pochwy – leczenie

Na zakażenie bakteryjne pochwy leki, które wykazują największą skuteczność to zazwyczaj antybiotyki. Przepisuje je na receptę lekarz, najlepiej aby był to ginekolog. Inne preparaty lecznicze, działające na zapalenie pochwy o charakterze bakteryjnym to m.in. sulfonamidy.

Środki lecznicze mogą mieć postać tabletek, a także żeli, kremów, maści lub globulek dopochwowych. Ważne jest aby to lekarz zdecydował o sposobie leczenia zakażenia bakteryjnego pochwy, ponieważ jest on w stanie ocenić jakie bakterie zaatakowały kobiecą sferę intymną i zlecić przyjmowanie konkretnych preparatów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz oprócz badania ginekologicznego zleci przeprowadzenie szczegółowych badań, oceniających śluz z pochwy i wydzielinę upławową, a na podstawie wyników zaordynuje dalsze postępowanie.

Zakażenie bakteryjne pochwy w ciąży

Zakażenie bakteryjne pochwy w ciąży nie stanowi, niestety, wyjątkowej okoliczności. W czasie ciężarnych dziewięciu miesięcy kobieta boryka się z burzą hormonalną, która m.in. może doprowadzić do suchości w pochwie i częstych, nawracających infekcji intymnych.

Szczególnie w trakcie ciąży nie powinno się bagatelizować tego problemu zdrowotnego. Ciężarna powinna udać się na wizytę do lekarza prowadzącego ciążę żeby wiedzieć jak ma postępować. Można dopytać lekarza o stosowanie kąpieli okolic intymnych w kalii, czy naparze z rumianku.

Ginekolog może zalecić przyjmowanie preparatów odbudowujących florę bakteryjną pochwy, a jeśli zajdzie taka konieczność – antybiotyku.

Czytaj też: Płyn do higieny intymnej - jak dbać o higienę intymną?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down