Dość często pojawiają się informacje o wycofaniu ze sprzedaży danego produktu leczniczego. Kontrole przeprowadzane w tym zakresie przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) mają na celu ustalenie czy dany produkt odpowiada przewidzianym dla niego wymaganiom. W ostatnich latach systematycznym kontrolom poddawane są leki na nadciśnienie. Gdzie szukać takich informacji i co warto wiedzieć o systemie kontroli?
Leki wycofane z obrotu nie powinny być stosowane przez pacjentów ani też dostać się w ich ręce po wprowadzonym zakazie. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podejmuje taką decyzje, gdy stosowanie danego leku wywołuje ciężkie niepożądane działanie lub istnieje możliwość wystąpienia zagrożenia dla zdrowia publicznego. W ostatnich dwóch latach GIF wstrzymał sprzedaż około 50 leków na nadciśnienie. W systemach komputerowych aptek wycofany lek jest blokowany przez specjalny program informatyczny, a to natychmiast wstrzymuje sprzedaż takiego produktu leczniczego.
Dlaczego wycofano niektóre leki na nadciśnienie?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny w 2018 r. i na początku 2019 r. podjął decyzję o wycofaniu kilkudziesięciu preparatów na nadciśnienie. Powód takiej decyzji był jeden – wszystkie one zawierały valsartanum czyli substancje czynną, stosowaną przy produkcji leków obniżających ciśnienie. W uzasadnieniu swojej decyzji (wydanej na podstawie art. 121 ust.2 ustawy z 2001 r. Prawo farmaceutyczne) GIF podał, iż uzyskał informacje w systemie RAPID ALERT o wykryciu zanieczyszczenia w substancji czynnej valsartanum. Dalej stwierdził, iż uzasadnione jest w tym przypadku wycofanie z obrotu tego produktu z uwagi na podejrzenie wady jakościowej. Tego rodzaju decyzje, których wydanie jest niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego, mają rygor natychmiastowej wykonalności.
Europejska Agencja Leków, współpracująca ze wszystkimi państwami Unii Europejskiej, ocenia jaki wpływ ma zanieczyszczona substancja valsartanum na zdrowie pacjentów.
Niekiedy GIF podejmuje decyzje jedynie o wstrzymaniu obrotu określonych serii produktu. Dopiero po uzyskaniu wyników badan laboratoryjnych wykluczających wadę jakościową, produkt powraca do sprzedaży w aptekach.
Skutki uboczne stosowania leków na nadciśnienie wycofanych z obrotu
Osoby, które przyjmują leki z zanieczyszczoną substancją mogą ulec poważnemu zatruciu.
Do głównych działań ubocznych lekarstw, zawierających valsartanum zaliczamy:
- dolegliwości żołądkowe,
- nudności,
- bóle stawów,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- zapalenie gardła,
- zapalenie zatok,
- bezsenność,
- obrzęki.
Jeśli takie dolegliwości nasilają się i mają charakter ciągły, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego, aby przepisał inny lek z tej samej grupy.
Gdzie szukać informacji o wycofanych lekach na nadciśnienie?
Pełna listów leków wycofanych ze sprzedaży znajduje się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Wystarczy otworzyć zakładkę „Decyzje i komunikaty”, a następnie wpisać nazwę poszukiwanego produktu leczniczego. Korzystanie z tej strony internetowej daje pełną gwarancję co do jakości leków.
Często pojawiają się też informacje w regionalnych gazetach lub na ich stronach internetowych. Warto też pytać w punktach aptecznych. Informacja o zakazie sprzedaży powinna już być sygnałem dla każdego pacjenta, aby sprawdzić czy wycofane leki znajdują się w domowej apteczce.
Co warto wiedzieć o szkodliwości wycofanych leków na nadciśnienie?
Specjalistyczne leki na nadciśnienie wydawane są w większości na receptę. Nadciśnienie tętnicze nieleczone, bądź źle leczone może doprowadzić nawet do zgonu. Kuracja tymi lekami powinna być przeprowadzana pod nadzorem lekarza. Środki medyczne, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że zawierają substancje szkodliwe mogą przynieść nieodwracalne zmiany w organizmie każdego człowieka. Dlatego zaraz po powzięciu takiej informacji, nie należy stosować już danego lekarstwa do czasu konsultacji z lekarzem.
Ważne: choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze, stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce, dlatego tak ważna jest skuteczność substancji leczniczych w tej chorobie.
Wycofane leki na nadciśnienie tętnicze - spis
Na początku lutego 2019 r. GIF zarządził natychmiastowe wycofanie leku na nadciśnienie tętnicze dla tzw. „sercowców’ o nazwie Apo-Lozart o dawce 50 mg i 100 mg, podając jednocześnie numery trzech serii tego szkodliwego produktu. Lek ten (w postaci tabletek powlekanych) jest stosowany w leczeniu zarówno dorosłych, jak i dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Dlatego też tej decyzji GIF nadał rygor natychmiastowej wykonalności.
Aby sprawdzić pozostałe leki, należy skorzystać ze strony GIF, gdzie znajduje się ich pełna lista. Wśród nich wyróżniono:
- Avasart (80 i 160 mg),
- Avasart plus,
- Ivisart (80 i 160 mg),
- Vanatex (80 i 160mg),
- Bespres (80 i 160 mg).
W razie wątpliwości (aby uniknąć niebezpiecznych powikłań) zawsze należy skonsultować z lekarzem, czy konkretny lek nie jest już wycofany ze sprzedaży.
Autor: Jolanta Woźniak
Czytaj też:
- Jakie są objawy nadciśnienia? Porady, leczenie choroby
- Jakie są domowe sposoby na obniżenie ciśnienia?
- Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Kiedy pójść do lekarza?
- Jak wykonać pomiar ciśnienia? Jak go odczytać?