Woda różana posiada właściwości kojące, nawilżające i antyseptyczne. Jest stosowana nie tylko w kosmetyce, ale również w kuchni.
Woda różana
Woda różana otrzymywana jest z kwiatów, więc zalicza się ją do grupy naturalnych hydrolatów. Jej cenne właściwości kosmetyczne kobiety doceniały już w starożytności. Mówi się, że z dobrodziejstw wody różanej korzystała na przykład Kleopatra. Dziś woda różana ma wiele zwolenniczek i znajduje się w niejednej damskiej kosmetyczce – nie tylko jako samodzielny kosmetyk, ale również jako składnik kremów, perfum czy balsamów.
Woda różana – właściwości
Aby zrozumieć działanie wody różanej, warto bliżej przyjrzeć się jej właściwościom. Woda ta ma pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry. Jest ponadto bogata w bioflawonoidy, którym zawdzięcza właściwości antyoksydacyjne. Zawartość beta-karotenu wzbogaca ją o działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz kojące, a dodatkowo witaminy z grupy B minimalizują napięcie i rogowacenie skóry. Witamina C oraz E zawarte w wodzie odpowiadają za nawilżenie i spowolnienie procesu powstawania zmarszczek. Dodatek olejków eterycznych to miły akcent, który poprawia nasze samopoczucie.
Woda różana – jak stosować?
Woda różana jest powszechnie wykorzystywana w kosmetyce. Najczęściej znajduje się w tonikach i preparatach do demakijażu, jest odpowiednia do wszystkich typów cery. Wodę różaną znajdziemy ponadto w kremach przeciwzmarszczkowych i innych kosmetykach do cery dojrzałej, ale może być ona z powodzeniem wykorzystywana jako samodzielny kosmetyk. Dobrym pomysłem jest zakup wody różanej w sprayu. Spryskanie nią twarzy nawet kilka razy dziennie spowoduje, że cera będzie bardziej rozświetlona.
Sprawdź: Woda na zdrowie - którą wybrać?
Woda różana do twarzy
Woda różana to popularny kosmetyk stosowany w pielęgnacji skóry twarzy. Ma działanie:
- tonizujące – często stosowana jest woda różana jako tonik, warto rozpylić ją na twarzy kilka minut przed nałożeniem kremu nawilżającego, aby kosmetyk lepiej się wchłonął;
- odświeżające - woda różana to dobry sposób, aby usunąć ze skóry twarzy wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które gromadzą się w ciągu dnia, nie tylko odświeży skórę, ale również nada jej przyjemny, różany zapach;
- poprawiające przepływ krwi – woda różana przynosi ukojenie w przypadku gdy nasza skóra narażona jest na wahania temperatury, dzięki jej użyciu możemy chronić naszą cerę przed zaczerwienieniem a nawet pękaniem naczynek;
- redukujące nadmiar sebum i zwężające pory – właśnie dlatego wodę różaną doceniają posiadaczki skóry tłustej i trądzikowej. Jej działanie sprawia, że cera mniej się błyszczy, a pory są mniej widoczne.
Woda różana - zastosowanie
Warto wiedzieć, że woda różana jest produktem, którym możemy wzbogacić działanie innych kosmetyków. Z powodzeniem można ją dodać do mleczek, toników, kremów i balsamów, dzięki czemu uzyskamy nie tylko piękny zapach, ale również kojące działanie na skórę. Woda różana może również stanowić bazę do maseczek do twarzy, które samodzielnie wykonujemy w domu.
Czytaj również: Serum do twarzy - serum do twarzy z witaminą C
Woda różana na włosy
Woda różana znajduje zastosowanie również jako kosmetyk do włosów. Używana woda różana do włosów sprawi, że nasze pasma będą wygładzone i odzyskają blask. Woda różana do włosów może być stosowana jako płukanka bądź mgiełka.
- Woda różana na włosy w formie płukanki – przygotowujemy ją z 3 łyżek wody różanej, wymieszanych w szklance zimnej wody. Nanosimy ją na włosy po umyciu i nie spłukujemy.
- Woda różana jako mgiełka do włosów (woda różana w sprayu) – wodę różaną wystarczy przelać do pojemnika z atomizerem i spryskać nią wilgotne lub suche włosy na całej długości.
Sprawdź też: Szampon na porost włosów - dla mężczyzn, dla kobiet
Woda różana spożywcza
Woda różana znajduje zastosowanie również w kuchni. Jest smacznym dodatkiem do napojów – na przykład słodkiego lassi, przygotowanego na bazie owoców, a także herbaty. Zdarza się, że woda różana to także składnik deserów – musów, kremów i ciasteczek.
Woda różana – jak zrobić?
Wodę różaną można kupić w aptece lub drogerii. Można również pokusić się o samodzielne jej przygotowanie, zgodnie z poniższym przepisem.
Woda różana - domowej roboty
Aby przygotować naturalną wodę różaną potrzebne nam będą:
- 2-3 garści świeżych płatków róży,
- gaza lub bawełniana ściereczka,
- sznurek lub tasiemka,
- szklany słoik,
- woda destylowana.
Płatki róży należy dokładnie opłukać pod strumieniem bieżącej, zimnej wody, aby usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. Następnie należy umieścić je w gazie lub bawełnianej ściereczce, zwinąć na kształt sakiewki i zabezpieczyć sznurkiem lub tasiemką. Tak przygotowany pakunek umieszczamy w szklanym słoiku i zalewamy gorącą wodą destylowaną, mniej więcej do połowy płatków. Słoik szczelnie zakręcamy i odstawiamy na 12 godzin. Po tym czasie odcedzamy wodę i dokładnie odciskamy płyn z płatków. Na koniec przelewamy uzyskany płyn do czystego naczynia i przechowujemy w lodówce - nie dłużej niż 2 tygodnie.
Czytaj też: Woda morska do nosa – kiedy i jak ją stosować?