Meszki pojawiają się głównie na terenach podmokłych. Gryzą i podobnie jak komary żywią się ludzką krwią. Ich ugryzienie jest zazwyczaj niegroźne. Pozostaje zaczerwienienie, świąd skóry i niewielki obrzęk. Po ukąszeniu najlepiej stosować chłodne okłady i żele łagodzące swędzenie. Nie wolno drapać miejsca ugryzienia. Silne objawy reakcji alergicznej wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.
Meszka – co to za owad, gdzie występuje i kiedy gryzie?
Meszka, znana również jako komar pszczeli lub Simuliidae, to rodzaj muchówki. Dorosłe owady są małe, zwykle mają czarne lub ciemnobrązowe zabarwienie, a ich charakterystyczną cechą są duże, wydatne oczy.
Meszki są powszechnie spotykane wokół zbiorników wodnych, takich jak: strumienie, rzeki, jeziora, a także na terenach podmokłych.
Aktywne są głównie wiosną i latem, zwłaszcza w ciepłe, słoneczne dni. Gryzące meszki są znane ze swojej aktywności w godzinach porannych i wieczornych, zwłaszcza gdy temperatura wzrasta, a powietrze jest wilgotne. Pojawiają się zarówno w miastach jak i na terenach wiejskich.
Czy ugryzienie meszki jest groźne?
Ugryzienie meszki zazwyczaj nie jest groźne dla zdrowia, ale może być uciążliwe ze względu na pojawiające się swędzenie, zaczerwienienie oraz obrzęk w miejscu ugryzienia. Meszki gryzą, aby odżywiać się krwią. Składniki ich śliny mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób. Odczyn alergiczny obejmuje obrzęk skóry i silny świąd.
U osoby uczulonej mogą wystąpić nudności, wymioty, zawroty głowy, biegunka. W przypadku silnej reakcji alergicznej może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, będącego stanem zagrożenia życia. Przypadki takie należą do rzadkości.
Ugryzienie meszki – objawy, jak wyglądają ślady?
Jak wygląda ugryzienie meszki? Objawy pokąsania są dotkliwsze niż ukąszenia komara. Pogryzienie przez sprawia większy ból. Meszka ma aparat gębowy za pomocą którego najpierw rozcina skórę, potem chwyta się jej haczykowatymi szczękami i rozrywa znajdujące się w środku tkanki. Wysysa krew i wprowadza do organizmu toksyczne substancje zawarte w ślinie. Ślad po ugryzieniu meszki to krwawiąca mała ranka na skórze, z obrzękiem i rumienieniem wokół.
Opuchlizna po pokąsaniu utrzymuje się kilka dni. Warto zaznaczyć, że owady te zwykle nie latają pojedynczo. Jeśli zaatakują, to z pewnością na ciele zaobserwujemy kilka śladów po ugryzieniu. Inaczej na ugryzienie meszki zareagują osoby uczulone.
Rumień po ugryzieniu meszki
Rumień to typowa reakcja skórna na ślinę tego owada. Po ugryzieniu meszki może pojawić się zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia, które może być bolesne i swędzące. Ten rumień zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku godzin lub dni.
Jednakże u niektórych osób może wystąpić silniejsza reakcja alergiczna, co objawia się nasilonym zaczerwienieniem, obrzękiem, bólem oraz silnym swędzeniem. W takich przypadkach zaleca się stosowanie chłodzących kompresów, maści łagodzących swędzenie oraz unikanie drapania, co może pogłębić podrażnienie skóry. To szczególne zalecenie dla rodziców małych dzieci, które drapią miejsca pokąsania i tworzą sobie przeczosy i rany, które mogą być wrotami zakażenia.
Jeśli rumień po ugryzieniu meszki utrzymuje się przez dłuższy czas, towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, zawroty głowy czy trudności w oddychaniu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Może to być oznaka silnej reakcji alergicznej, która wymaga podjęcia pilnego leczenia.
Co na ugryzienie meszki?
Ślad po ugryzieniu meszki powinno się przede wszystkim zdezynfekować. Warto najpierw miejsce ugryzienia umyć ciepłą wodą z mydłem, a następnie użyć środka do dezynfekcji – wody utlenionej, spirytusu salicylowego lub innego preparatu antyseptycznego. Na ugryzienia meszek można stosować witaminę E oraz leki przeciwhistaminowe.
Leki przeciwhistaminowe można kupić w aptece bez recepty. Pomogą one zmniejszyć rumień i opuchliznę po ugryzieniu. Witaminę E również można kupić w aptece bez recepty, najlepsza będzie w formie kapsułek. Wystarczy wycisnąć zawartość żelatynowej kapsułki na ślad po ugryzieniu, a to powinno przyspieszyć proces gojenia. Witamina E sprawi także, że nie powstanie blizna po ugryzieniu. Jeżeli rumień i opuchlizna nie ustępują, należy zasięgnąć porady lekarza. Niewykluczone, że przepisze nam antybiotyk.
Kiedy do lekarza? Co to jest harara?
Ugryzienie meszki może wywołać zatrucie organizmu nazywane hararą. Na hararę narażone są przede wszystkim niemowlęta oraz osoby w stanie upojenia alkoholowego. Zatrucie powodują toksyny zawarte w ślinie owada. Ugryzienia meszek w przypadku małych dzieci i osób w tzw. śpiączce alkoholowej mogą doprowadzić do obrzęku płuc, a nawet śmierci.
W przypadku uczulenia na ugryzienie meszki, a konkretnie na substancje zawarte w jej ślinie, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Należy wtedy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia lub zawieźć osobę ugryzioną przez meszkę do szpitala.
Domowe sposoby na ugryzienia meszek
Jednym z domowych sposobów na ugryzienie meszki jest okład z cebuli, który ma działanie antybakteryjnie. Podobne działanie wykazuje olejek lawendowy lub zioła – werbena, szałwia, tymianek. Na ślad po ugryzieniu można położyć okład namoczony w olejku lawendowym lub naparze z ziół. Na ugryzienie przez meszki warto też zastosować wapno, można je wypić albo zrobić z niego okład. Innym domowym sposobem na pokąsanie jest okład z octu lub sody oczyszczonej. Opuchliznę po ugryzieniu meszki pomoże złagodzić też okład z ananasa. Natomiast na rumień i swędzenie można zastosować okład ze zsiadłego mleka.
Zobacz: zioła i herbaty wspomagające leczenie różnych dolegliwości zdrowotnych
Ugryzienie meszki – jak można zapobiegać?
Najlepiej jest nie dopuścić do ugryzienia. Meszki są najbardziej aktywne w maju i czerwcu; atakują od rana do zmroku. W tym okresie zwłaszcza osoby uczulone powinny przestrzegać kilku zasad. Samice składają jaja w strumykach i rzekach. W czasie ich największej aktywności należy unikać miejsc wylęgu oraz miejsc, gdzie zwykle przebywają, czyli w okolicach zbiorników wodnych, na terenach podmokłych, łąkach. Jeśli już musimy przebywać w miejscu, gdzie zaobserwowaliśmy meszki, należy koniecznie założyć ubranie z długim rękawem oraz długie spodnie.
Dodatkowo w okresie letnim powinno się zabierać ze sobą preparaty zabezpieczające przed ugryzieniem meszek. W aptekach można znaleźć środki na owady w sprayu, aerozolu czy kremie. Naturalnym preparatem odstraszającym meszki jest olejek waniliowy. Co bardzo ważne,
Wózek w którym znajduje się dziecko powinien być zabezpieczony moskitierą, bez takiego zabezpieczenia, nie powinno się zostawiać dziecka śpiącego na świeżym powietrzu. Również osoby dorosłe, a zwłaszcza uczulone na ugryzienie meszki, nie powinny spać na łonie natury w miejscu, gdzie mogą zostać pokąsane.
Sposoby na meszki w ogrodzie
Jeżeli mamy ogród, w dodatku z oczkiem wodnym lub w otoczeniu naturalnych zbiorników wodnych, to z pewnością jesteśmy bardziej narażeni na ich ukąszenia. Meszki można spróbować odstraszyć za pomocą roślin, szczególnie tych będących źródłem olejków eterycznych. Dlatego warto posadzić w przydomowych ogródku miętę pieprzową lub lawendę.
Mięta bujnie się rozrasta, a jej intensywny zapach powinien odstraszać meszki. Również zapach wydzielany przez lawendę działa odstraszająco na owady. Jeśli meszki są szczególnie aktywne można skorzystać z usług firm wykonujących opryski lub zamgławianie. Jeśli lato nie jest bardzo deszczowe, to wymienione metody odstraszą meszki na cały okres wakacyjny.
Bibliografia:
- Nittner-Marszalska Marita, Alergie na owady, Mediton, 2016, 1, ISBN 978-83-923866-5-0.
- Piekarska A.,
- Meszki w Polsce: biologia, występowanie i metody ich zwalczania ABRYS Sp. z o.o. Przegląd Komunalny 2010 vol 5 str 89-90
- Tips to prevent and treat bug bites, [online] https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/bites/prevent-treat-bug-bites [dostęp:] 09.02.2024.
Czytaj: