O oryginalnych i łatwych do przyrządzenia daniach ze szpinaku pisaliśmy już kilkakrotnie. Ale moda na to warzywo trwa nieprzerwanie od lat, a ilość potraw, jakie możemy przygotować z jego udziałem jest naprawdę spora. Oto kilka kolejnych przepisów na zdrowy i dający wielkie możliwości kulinarne szpinak.
Warto krótko przypomnieć o właściwościach zdrowotnych szpinaku. Pełen żelaza, magnezu, beta-karotenu oraz witamin z grupy B, C, K, E, PP, działa przeciwnowotworowo, chroni przed miażdżycą, wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Zawiera kwas foliowy, szczególnie niezbędny dzieciom i kobietom w ciąży.
Sałatka za szpinakiem i parmezanem
Składniki:
- opakowanie małych liści szpinaku,
- 20 dag sera parmezan w kawałku,
- 30 dag pomidorków cherry,
- łyżka octu balsamicznego,
- 100 ml oliwy z oliwek,
- sól, pieprz.
Przygotowanie: Oliwę z oliwek i ocet balsamiczny mieszamy razem, doprawiamy solą i pieprzem. Szpinak myjemy, suszymy. Układamy na talerzu szpinak, pomidorki cherry kroimy w ćwiarteczki. Polewamy wszystko sosem z octu i z oliwy, ścieramy wiórki parmezanu.
Babeczki szpinakowe
Składniki:
- 300 g liści szpinaku,
- 200 g ryżu,
- 2 łyżki masła,
- przepiórcze jaja,
- pomidorki koktajlowe do dekoracji.
Przygotowanie: Szpinak umyć, gotować w osolonym wrzątku około 3 minuty, osączyć i posiekać. Rozgrzać masło na patelni, wrzucić szpinak i odparować resztę wody. W osolonym wrzątku ugotować ryż, połączyć ze szpinakiem i od razu napełniać wysmarowane masłem foremki (filiżanki, kubeczki). Jeszcze ciepłe wyłożyć na półmisek, udekorować ugotowanymi na twardo połówkami jaj przepiórczych, pomidorkami i listkami szpinaku.
Makaron zapiekany ze szpinakiem
Składniki:
- 15 dag makaronu typu wstążki,
- 10 g masła,
- cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 15 dag szpinaku,
- pół łyżeczki mąki,
- 3 łyżki śmietany, sól,
- gałka muszkatołowa,
- 10 dag sera ementaler.
Przygotowanie: Makaron ugotować w dużej ilości osolonej wody, odcedzić, przelać zimną wodą. Posmarować tłuszczem żaroodporne naczynie i włożyć makaron. Cebulę oraz czosnek drobno posiekać, podsmażyć na tłuszczu – nie rumienić. Dodać sparzony szpinak. Wymieszać mąkę z kwaśną śmietaną i zagęścić szpinak. Gotować 5 minut na małym ogniu. Przyprawić solą i tartą gałką muszkatołową. Masę szpinakową ułożyć na makaronie. Na szpinaku położyć plasterki sera i zapiekać 10 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni C.
Autor: Edyta Jóźwiak