Tabletki przeciwbólowe w ciąży

Leki przeciwbólowe w ciąży przyjmujemy tyko w ostateczności – taka jest naczelna zasada postępowania. Druga zasada – nie wszystkie leki przeciwbólowe w ciąży można przyjmować. A właściwie dozwolone są tylko nieliczne i to też nie bez zastrzeżeń. Jakie tabletki przeciwbólowe można brać w ciąży, które środki przeciwbólowe w ciąży nie zagrażają zdrowiu matki i dziecka, jak dawkować tabletki przeciwbólowe w ciąży?

Jakie leki przeciwbólowe w ciąży

Leki przeciwbólowe w ciąży, co do zasady,są niewskazane. Lekarze czynią wyjątek głównie dla jednej substancji, którą zawierają popularne leki przeciwbólowe. W ciąży dopuszcza się przyjmowanie paracetamolu (aczkolwiek i w tym względzie opinie poszczególnych lekarzy będą się różnić, o czym więcej za chwilę). Czym jest paracetamol i dlaczego oparte na nim leki przez wielu medyków uważane są za dopuszczalne środki przeciwbólowe w ciąży?

Zobacz: Leki przeciwbólowe - jakie silne tabletki przeciwbólowe wybrać?

Leki przeciwbólowe w ciąży - paracetamol

Paracetamol jest organicznym związkiem chemicznym, hydroksylową pochodną acetanilidu. W światowej medycynie stosowany jest od 1955 roku, do Polski zawitał dopiero w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia, wypierając popularny niegdyś piramidon. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dostępny jest w postaci:

  • tabletek,
  • czopków,
  • syropów.

Znajduje się w składzie niektórych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dla dzieci. Ja wspomnieliśmy, jest też akceptowany jako lek przeciwbólowy w ciąży.

Jakie leki przeciwbólowe w ciąży są niewskazane

Czym paracetamol różni się od innych środków i dlaczego najczęściej polecany jest jako lek przeciwbólowy w ciąży? W odróżnieniu od tabletek i żeli, w których substancją czynną są: ibuprfoen, ketoprofen, naproksen czy diklofenak (zaliczane do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych - NLPZ), paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego.

Paracetamol hamuje syntezę tak zwanych prostaglandyn w centralnym układzie nerwowym, ale w odróżnieniu od pozostałych – nie hamuje jej w tkankach obwodowych. Dlatego nie wywołuje skutków ubocznych typowych dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dlatego też środki z grupy NLPZ, hamując obwodową syntezę prostaglandyn, nie powinny być używane jako leki przeciwbólowe w ciąży.

Tabletki przeciwbólowe w ciąży - skutki uboczne NLPZ

Zahamowanie wytwarzania prostaglandyn w tkankach obwodowych przez leki z grupy NLPZ znosi ochronę, którą roztaczają one nad błoną śluzową układu pokarmowego. Zwiększa to ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i krwawień z dwunastnicy. Tego typu leki mogą też zagrażać pracy serca, czy nerek, powodują zaburzenia krzepnięcia krwi, obniżają skuteczność leków na nadciśnienie, zaburzają czynności nerek oraz wątroby. Z tego powodu są zabronione dla dzieci w wieku poniżej 12 lat, a także dla kobiet karmiących i w ciąży – w szczególności w III trymestrze.

Czytaj też: Maść przeciwbólowa - przeciwzapalna, na stawy

Lek przeciwbólowy w ciąży - paracetamol: skutki uboczne

Ale i paracetamol nie jest ideałem. Tak jak wspomnieliśmy, choć paracetamol najczęściej bywa akceptowany jako lek przeciwbólowy w ciąży, nawet wśród lekarzy pojawiają się różne opinie na ten temat. Medycy i naukowcy spierają się co do tego, jak długo wolno przyjmować paracetamol i kiedy wolno – spotkać się można z całkowicie sprzecznymi sugestiami: że dopiero od czwartego miesiąca, że tylko do czwartego miesiąca... Pojawiają się też głosy, że paracetamolu nie należy stosować w ogóle, że choć dopuszczony jako lek przeciwbólowy w ciąży, wcale nie jest tak bezpieczny dla matki i dziecka. Przywołuje się argument, że paracetamol przenika do pokarmu matki, a dzieci w pierwszych dniach i tygodniach życia nie powinny przyjmować tego środka.

Od czasu do czasu pojawiają się też wyniki badań, które sugerują negatywny wpływ paracetamolu przyjmowanego jako lek przeciwbólowy w ciąży na prawidłowy rozwój płodu. Naukowcy na świecie dopatrzyli się na przykład związków między stosowaniem paracetamolu w ciąży, a astmą u dziecka. Wysnuto również podejrzenia, że to paracetamol odpowiada za pewne problemy motoryczne, a nawet wychowawcze, być może nawet – za występowanie ADHD. Skąd tak rozbieżne opinie? Diabeł zapewne tkwi w szczegółach, a konkretnie – dawkowaniu.

Tabletki przeciwbólowe w ciąży - dawkowanie

Przyjmując tabletki przeciwbólowe w ciąży bezwzględnie należy przestrzegać dawkowania zaleconego przez lekarza. Nawet w przypadku paracetamolu, uznanego za akceptowalny lek przeciwbólowy, w ciąży nie powinno się go przyjmować zbyt długo, a na pewno nie powyżej 4 tygodni. Przy dłuższym niż 1-2 dni przyjmowaniu paracetamolu, dzienna dawka nie powinna przekraczać 2,5 g dziennie.

Zobacz i kup: Środki przeciwbólowe

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down