Ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zgaga – to najczęstsze objawy niestrawności. Mogą występować po ciężkostrawnym posiłku lub jedzeniu w szybkim tempie i stresie. W takim przypadku ulgę przyniosą tabletki na trawienie. Które tabletki na niestrawność wybrać? Czy leki na trawienie bez recepty są skuteczne?
Niestrawność to uczucie pełności i dyskomfortu w okolicy splotu słonecznego. Często towarzyszą mu również wzdęcia, mdłości, odbijanie czy zgaga. Niestrawność może występować tuż po posiłku lub w trakcie jedzenia. Przyczynami są choroby układu pokarmowego, niektóre leki, nieodpowiednia dieta i stres. Doraźnie można sobie radzić z problemem zażywając tabletki na trawienie.
Na rynku dostępne są leki na trawienie o różnym działaniu:
- leki zobojętniające – neutralizują działanie kwasu żołądkowego, przez co łagodzą objawy niestrawności;
- leki blokujące receptor histaminowy – hamują produkcję kwasu żołądkowego, co łagodzi objawy, ważne, by nie stosować ich zbyt długo, nadają się jedynie jako doraźny środek;
- leki rozkurczowe – przynoszą ulgę w przypadku skurczu jelit, który wywołuje ból brzucha.
Należy pamiętać, że wyżej wymienione leki na niestrawność mogą być stosowane jedynie doraźnie. W przypadku często pojawiających się objawów niestrawności lub takich, które utrzymują się kilka dni trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Niecharakterystyczne symptomy mogą świadczyć o chorobach układu pokarmowego.
Leki na trawienie – jak stosować?
Leki na poprawę trawienia można stosować maksymalnie przez dwa tygodnie. Przed zażyciem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a także zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.
Najczęściej leki stosuje się przed lub po posiłku. Jednak niektóre leki zobojętniające stosuje się na czczo, pół godziny przed posiłkiem.
W przypadku leków na receptę trzeba trzymać się ściśle zaleceń lekarza.
Zobacz: Domowe sposoby na zgagę - co pomaga na zgagę?
Tabletki na trawienie i wzdęcia
Niestrawności bardzo często towarzyszą uciążliwe wzdęcia. Tworzą się podczas naturalnego trawienia pokarmów, lecz w przypadku ciężkostrawnych, wzdymających posiłków produktów dochodzi do fermentacji bakteryjnej. Na jej skutek gazy zwiększają swą objętość, a do tego mają nieprzyjemny zapach.
Jeśli taki stan utrzymuje się dłuższy czas lub często nawraca należy udać się do lekarza w celu diagnostyki. Natomiast w przypadku sporadycznych problemów z nadmiernymi gazami można sięgnąć po tabletki na trawienie i wzdęcia.
Dostępne są ziołowe tabletki na trawienie i gazy, w których skład wchodzą:
- owoce kopru włoskiego – zmniejszają uczucie pełności i wzdęcia;
- owoce kminku – zapobiegają skurczom jelit i wzdęciom;
- owoce kolendry – działają rozkurczowo i wspomagają eliminację gazów.
Oprócz ziołowych preparatów można zastosować również tabletki na trawienie i wzdęcia
z simetikonem lub dimetikonem. Ich działanie powoduje pękanie pęcherzyków gazów jelitowych i wchłanianie ich z przewodu pokarmowego. Jest to możliwe dzięki zmniejszeniu napięcia powierzchniowego pomiędzy treścią jelita, a pęcherzykami gazów jelitowych.
Tabletki na wątrobę i trawienie
Trawienie ciężkich potraw osłabia również wątrobę, która zmuszona jest do intensywnej pracy. Warto wspomagać jej działanie oraz ułatwić oczyszczanie z toksyn. Po posiłku obfitującym w tłuszcze, produkty wzdymające, któremu dodatkowo towarzyszy alkohol można sięgnąć po tabletki na wątrobę i trawienie. Najczęściej mają one w swoim składzie:
- fosfolipidy – składniki wszystkich błon w komórkach organizmu, wpływają na szybką i skuteczną odbudowę uszkodzonych komórek wątroby;
- sylimarynę – wyciąg z ostropestu plamistego, który działa przeciwzapalnie, detoksykacyjnie, rozkurczowo i żółciotwórczo;
- wyciąg z karczocha – ma działanie detoksykacyjne, żółciotwórcze i żółciopędne.
Tabletki na trawienie laktozy
Nietolerancja laktozy, czyli niewłaściwa reakcja organizmu na cukier mleczny jest powszechną nietolerancja pokarmową. Jej przyczyną jest brak lub niedobór laktazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy na glukozę i galaktozę. Skutkiem tego jest rozkładanie jej przez bakterie w jelicie grubym, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego m.in. gazy, biegunki, ból brzucha, czy uczucie przelewania w żołądku.
Z nietolerancją laktozy można sobie radzić poprzez odpowiednia dietę z wyłączeniem lub ograniczeniem cukru mlecznego. Dostępne są również tabletki na trawienie laktozy, które dostarczają do organizmu laktazę. Należy stosować je do posiłku, aby umożliwić prawidłowe trawienie.
Sprawdź: Testy na nietolerancje pokarmowe - jak zrobić test?
Leki na trawienie bez recepty
Leki na trawienie bez recepty dostępne są w aptekach i drogeriach. Jednak należy pamiętać, że powinny być stosowane tylko doraźnie, a ciągłe zażywanie nie może przekroczyć 2 tygodni.
Przed przyjęciem leków wspomagających trawienie należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania i stosować lek zgodnie z zaleceniami producenta lub farmaceuty.
Jeśli dolegliwości utrzymują się dłuższy czas lub często nawracają konieczna jest konsultacja lekarska.
Czytaj także:
- Zioła na odchudzanie - jakie zioła są skuteczne przy odchudzaniu?
- Siemię lniane – właściwości i przygotowanie
- Zioła moczopędne - jakie leki moczopędne wybrać?
Autor: Dominika Rusek