Szampon koloryzujący to produkt do delikatnego koloryzowania włosów, odświeżania koloru oraz nadawania im pięknego połysku. Na rynku kosmetycznym jest wiele szamponów koloryzujących bez amoniaku, co działa na plus dla tego produktu. W szerokiej ofercie preparatów barwiących znajduje się także szampon koloryzujący dla mężczyzn. Jak go używać i jak zmywać?

 Szampon koloryzujący

Szampon koloryzujący

Szampon koloryzujący stał się jednym z najczęściej wybieranych kosmetyków, służących zmianie barwy włosów. Już nastolatki sięgają po ten produkt chcąc delikatnie zmienić kolor swoich pukli.

Z reguły jest on pierwszym preparatem koloryzującym, po jaki się sięga. Farba do włosów jest już działaniem dosadnym, inwazyjnym, dłużej utrzymującym się na włosach. Natomiast szampon do koloryzacji nieznacznie tylko przekształca barwę włosa pogłębiając ją, nadając blask lub zmieniając kolor o ton lub dwa.

Skład szamponu do barwienia włosów jest też znacznie łagodniejszy od farby do włosów, przez co nie niszczy tak włosów. Mniej jest w nim amoniaku, lub jest go zupełnie pozbawiony. Ponadto zmniejszona ilość wody utlenionej sprawia, że włosy dłużej pozostają w dobrej kondycji.

Szampon koloryzujący – zależnie od marki  – zmywa się po kilku, czasem kilkunastu, a nawet po kilkudziesięciu myciach.

Zobacz: Siwe włosy - jaki szampon do siwych włosów

Szampon koloryzujący – zalety i wady

Zaletą szamponu do koloryzacji włosów jest jego w miarę bezpieczny skład (czyli przede wszystkim niska lub zerowa zawartość amoniaku). Włosy są poddawane delikatnemu procesowi koloryzacji nie uszkadzając ich struktury, ani nie podrażniając skóry przy cebulkach włosowych (zatem jest to dobra metoda koloryzacji dla alergików).

To doskonały wybór dla osób, które nie mogą zdecydować się na dany kolor włosów. Użycie szamponu koloryzującego ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

Szampon koloryzujący do włosów świetnie sprawdzi się do nadania włosom połysku oraz intensywniejszego tonu na jakąś imprezę, typu zabawa sylwestrowa.

Niestety, szampon koloryzujący nie pokryje siwych włosów, zwłaszcza jeśli zajmują więcej niż 30 procent całości owłosienia na głowie. Poza tym koloryzacja może wyjść nierówno i niejednolicie się spłukiwać, co będzie zaburzało pożądany efekt. Zatem szampon koloryzujący siwe włosy może zostawić w pierwotnym kolorze i nie być pomocnym w skutecznym i estetycznym zatuszowaniu objawów starzenia się.

Podobnie sprawa wygląda u blondynek – tutaj stosowanie szamponu do koloryzacji jest jak gra w ruletkę. Jaki wyjdzie kolor? Trudno przewidzieć.

Trzeba też wiedzieć, że szampony tego typu spłukują się w różnym tempie, niektóre już po kilku myciach, inne – po kilkudziesięciu (około 28), co też może być frustrujące, jeśli kolor wyszedł inaczej, niż się spodziewano.

Czytaj też: Szampon przeciwłupieżowy - dla dzieci, na receptę, męski

Szampon koloryzujący dla mężczyzn

Coraz częściej również panowie sięgają po środki przeznaczone nie tylko do pielęgnacji ale także do koloryzacji włosów. Dlatego specjalnie dla nich wiele firm swoją ofertę powiększyło o szampon koloryzujący dla mężczyzn, który oprócz nadania włosom połysku, delikatnie je przyciemnia.

W celu uzyskania ciemniejszej barwy włosa oraz zamaskowania siwych włosów, sięga po niego spora grupa fanów płci męskiej oczekując, iż trafi na skuteczny szampon koloryzujący na siwe włosy dla mężczyzn. Jednak, jak już wcześniej wspomniano, nie ma stuprocentowej pewności, że szampon do kolorowania włosów pokryje wszystkie siwe włosy oraz że zrobi to równo na całej ich długości. W tym przypadku lepiej sprawdzi się farba do włosów.

Oprócz nabłyszczania i łagodnego barwienia włosów taki szampon charakteryzuje się często także innymi walorami, np. zawiera składniki, które odżywiają włos, chronią przed działaniem promieni słonecznych, nadają mu większej objętości, itp.

Szampon koloryzujący – jak stosować?

Kiedy po raz pierwszy stosuje się szampon koloryzujący, „jak używać i jak nakładać tę pastę?” – to najczęściej stawiane pytanie. Na szczęście większość tego typu produktów zawiera instrukcję, z którą krok po kroku można wykonać koloryzację.

Najpierw należy dokładnie umyć włosy, następnie na jeszcze wilgotne pasemka należy nałożyć szampon i wmasować go skrupulatnie we włosy. Potem, w zależności od pożądanego efektu, trzeba przytrzymać mieszankę na głowie od 15-20 minut (wówczas kolor będzie słabszy i szybciej się spłucze) do ok 40-50 (w ten sposób zapewniamy sobie dłużej występującą na włosach koloryzację). Po tym czasie szampon należy obficie spłukać.

Sprawdź: Olej kokosowy na włosy - jak i po co nakładać go na włosy?

Jak zmyć szampon koloryzujący?

Jak nakładać preparat już wiadomo, a jak zmyć szampon koloryzujący? Po wyznaczonym przez instrukcję producenta preparatu czasie szampon do koloryzacji spłukuje się tak, jak zwykły szampon. Należy zatem tak długo polewać włosy wodą, aż koloryzator całkiem spłucze się z pasemek.

Po dokładnym zmyciu szamponu koloryzującego, warto użyć odżywki do włosów, która poprawi kondycję włosa.

Jeśli natomiast kolor zdecydowanie nie wyszedł i rezultat uzyskany na głowie nam się nie podoba, to trudniejsza sprawa. Pocieszające jest to, że po kilku-kilkunastu myciach niechciany kolor odejdzie w zapomnienie. Jednak częste mycie włosów może je przesuszyć. Dlatego poleca się długie ale nie za częste płukanie włosów w ciepłej, nie za gorącej wodzie oraz zmywanie koloru szamponem rumiankowym.

Czytaj także: Odżywka do włosów - jaką odżywkę do włosów wybrać?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down