Szukasz sposobu na meszki w domu? Chcesz skorzystać z domowego sposobu na ukąszenia meszek? Meszki są aktywne od świtu do zmroku, mogą zaatakować w domu oraz w ogrodzie. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na meszki. Poznaj sposoby na meszki w domu oraz na ukąszenia tych owadów.

Sposób na meszki

Domowe sposoby na ukąszenia meszek

Ukąszenie przez meszkę jest dużo bardziej bolesne niż ugryzienie komara. Komar wkłuwa się w skórę, natomiast meszka za pomocą aparatu gębowego rozcina skórę i wysysa krew, wprowadzając jednocześnie do organizmu swojej ofiary toksyczne substancje zawarte w ślinie. Po ukąszeniu meszki pozostaje na skórze mała, krwawiąca ranka, a wokół niej tworzy się rumień i obrzęk.

Meszki rzadko atakują same, gdyż latają stadami. Jeśli zdecydują się na atak, to prawdopodobnie nie skończy się na jednym ukąszeniu. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na ukąszenia meszek. Jednym z nich jest okład z cebuli. W miejscu ugryzienia wystarczy położyć plaster cebuli. Ten sposób na meszki wykorzystywany był przez nasze babcie i dziadków. Cebula wykazuje bowiem działanie antybakteryjne. Inny domowy sposób na meszki, a konkretnie na ukąszenie przez te owady, to okład z ziół. W złagodzeniu objawów ugryzienia pomogą takie zioła jak:

By wykonać taki okład, wystarczy przyrządzić napar z ziół, a następnie namoczyć w nim gazę i przyłożyć do miejsca ugryzienia. Okład można także namoczyć w olejku lawendowym, który wykazuje podobne działanie do wymienionych ziół. Skutecznym domowym sposobem na ukąszenia meszek jest zażycie wapna. Wapno można wypić lub namoczyć w nim okład i przyłożyć do miejsca ugryzienia.

Inny sposób na meszki to okład z octu lub sody oczyszczonej. Zastosowanie takiego okładu zmniejsza opuchliznę. Ma on także działanie przeciwzapalnie. Opuchliznę po ukąszeniu meszki złagodzi także okład z ananasa. Natomiast zsiadłe mleko pomoże na swędzenie i pieczenie po ugryzieniu owada.

Warto zaznaczyć, że w przypadku uczulenia na toksyczne substancje zawarte w ślinie meszek, objawy ukąszenia będą bardziej dotkliwe. U osoby uczulonej mogą wystąpić wymioty, biegunka, zawroty głowy, gorączka, a nawet wstrząs anafilaktyczny. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do szpitala lub wezwać pogotowie. Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrożenia życia.

Sprawdź: Ugryzienie meszki - objawy, ślady, co na ugryzienie?

Sposób na meszki w domu

Meszki są niekiedy mylone z muszkami owocówkami. W istocie, na pierwszy rzut oka, są do nich podobne, ale po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec wiele różnić w ich wyglądzie. Meszki są przede wszystkim większe od muszek owocówek. W domach zdecydowanie częściej spotkamy muszki owocówki, przyciągają je owoce, zwłaszcza psujące się. Meszki natomiast przyciągają ludzie, podobnie jak komary - wyczuwają one wydychany przez ludzi dwutlenek węgla. Meszki potrzebują krwi, by móc złożyć jaja. Zatem krew ludzka lub zwierzęca jest im konieczna do przedłużenia gatunku.

Jak się przed nimi zabezpieczyć? Jaki jest sposób na meszki w domu? Po pierwsze - moskitiery. Dzięki siatkom zamontowanym w oknach i drzwiach balkonowych zabezpieczymy dom lub mieszkanie przed dostaniem się meszek do środka. Inny sposób na meszki w domu to urządzenia podłączane do prądu, które odstraszają lub zabijają meszki. Na rynku można znaleźć ultradźwiękowy odstraszacz meszek. Urządzenie jest niesłyszalne dla domowników, a potrafi odstraszyć meszki w promieniu 100-200 metrów. Do kupienia są także urządzenia rażące owady prądem.

 Czytaj też: Ukąszenia owadów - co zrobić po ukąszeniu przez owada?

Sposoby na meszki w ogrodzie

Meszki zdecydowanie bardziej wolą otwarte przestrzenie. Można je spotkać w parkach, na łąkach, w lasach oraz przy zbiornikach wodnych. Jeśli mamy ogród, w dodatku z oczkiem wodnym, to z pewnością jesteśmy bardziej narażeni na ich ukąszenia. Jakie są sposoby na meszki w ogrodzie? Meszki można spróbować odstraszyć za pomocą roślin. Ponieważ meszki nie znoszą olejów eterycznych, warto posadzić w przydomowych ogródku miętę pieprzową lub lawendę.

Z liści mięty pieprzowej można bowiem pozyskać dużą ilość olejku eterycznego. Mięta bujnie się rozrasta, a jej intensywny zapach powinien odstraszać meszki. Również zapach wydzielany przez lawendę działa odstraszająco na meszki i inne owady. Jeśli meszki są szczególnie aktywne można skorzystać z usług firm wykonujących opryski lub zamgławianie. Jeśli lato nie jest bardzo deszczowe, to wymienione metody odstraszą meszki na cały okres wakacyjny. 

Czytaj także: Preparat na komary - jaki środek wybrać?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down