Czy wiesz, że zakażenie układu moczowego wystąpi chociaż jeden raz w życiu 20% kobiet? U wielu z nich infekcja ta (zwykle dotycząca pęcherza) występuje wielokrotnie, nawet kilka razy w ciągu roku. Stanowi to duże utrudnienie w codziennym życiu, ponieważ parcie na mocz skutkuje częstymi wizytami w toalecie. Poznaj nową metodę radzenia sobie z tą przypadłością. To wsparcie, a czasem także alternatywa dla antybiotyków.
Czym się charakteryzuje zakażenie układu moczowego?
Zakażenie układu moczowego, czyli konkretnie jakiego organu? Zakażenia te mogą obejmować pęcherz moczowy, nerki oraz przewody moczowe (łączniki między pęcherzem moczowym a nerkami).
Zakażenie układu moczowego znacznie częściej dotyka kobiety w porównaniu do mężczyzn. Dlaczego? Wynika to po pierwsze z krótkiej cewki moczowej i z niewielkiej odległości między odbytem a końcówką cewki moczowej. Skutkiem tego jest łatwe przenikanie bakterii do organizmu. Po drugie aktywność seksualna w połączeniu ze środkami plemnikobójczymi to przepis na zakażenie układu moczowego.
Symptomy są zróżnicowane - od braku objawów po sepsę, czyli ciężkie zakażenie. Najczęściej jednak zakażenie układu moczowego przejawia się następująco:
- ból albo pieczenie w trakcie oddawania moczu;
- przymus częstego oddawania moczu;
- ból w dole brzucha albo w krzyżu;
- rzadziej gorączka, dreszcze, bóle głowy, nudności i wymioty. Wskazuje to na zajęcie nerek.
Stare metody leczenia zakażeń układu moczowego
Zakażenia układu moczowego najczęściej wywołują bakterie. Stąd w pierwszym odruchu sięga się po antybiotyki. Choć skuteczne, nieraz wywołują działania uboczne. Do częstych należą wysypka, nudności, biegunka oraz zakażenia grzybicze pochwy. W ostatnich latach obserwuje się oporność bakterii na antybiotyki - jeden nie skutkuje i trzeba sięgać po kolejny.
Oczywiście w ciężkich zakażeniach można i trzeba zażywać antybiotyki. W lżejszych nieraz nie ma takiej konieczności. Co w takim razie można stosować zamiast antybiotyków?
Jeszcze do niedawna dobrą sławą cieszyła się żurawina w formie np. soku. Naukowcy wzięli ją pod lupę. Wyniki badań na jej skuteczność okazały się niezbyt przekonujące. Jeśli jednak czujesz, że żurawina chroni Cię przed zakażeniem układu moczowego, możesz po nią sięgać. Poza tym stosując żurawinę, pilnuj kalorii. Nie pij też soku, jeśli przyjmujesz warfarynę (popularny lek przeciwkrzepliwy).
Jeśli nie antybiotyki ani żurawina, to co innego proponuje medycyna?
Nowa metoda leczenia zakażeń układu moczowego
Kluczem do leczenia zarówno ostrego zakażenia, jak i zakażeń nawracających są 4 składniki.
To: D-mannoza, męcznica lekarska, brzoza brodawkowata oraz berberyna.
D-mannoza jest naturalnym cukrem. Dlaczego jest pomocna w leczeniu zakażeń układu moczowego? Dzieje się tak dlatego, że łatwo przylega do bakterii i nie pozwala na ich zagnieżdżenie się i namnażanie. Mało tego, sprawia, że takie skupisko nabiera masy i zostaje łatwo wydalone w trakcie oddawania moczu. W odróżnieniu do antybiotyków
D-mannoza nie jest przetwarzana w przewodzie pokarmowym. Nie daje zatem działań ubocznych typu biegunka, nudności i wymioty.
Męcznica lekarska (arbutyna) wspiera D-mannozę w hamowaniu przylegania bakterii do dróg moczowych. Jednak nie tylko. Męcznica lekarska nie dopuszcza do wnikania bakterii do wnętrza komórek, ma też właściwości moczopędne.
Kolejnym dobroczynnym składnikiem jest brzoza brodawkowata. Działa ona diuretycznie (zatem poprawia wydalanie moczu) oraz odkażająco (zabija bakterie). Wspomaga też D-mannozę oraz męczennicę lekarską.
Berberyna to składnik pochodzenia roślinnego. Hamuje pokrywanie bakteriami wnętrza pęcherza moczowego. Poza tym ma działanie przeciwzapalne. To wszystko sprawia, że doskonale nadaje się jako składnik kuracji antybakteryjnej.
Suplement na zakażenie dróg moczowych
Femistina to preparat składający się z 4 powyższych elementów: 420 miligramów D-mannozy, 385 miligramów męczennicy lekarskiej, 55 miligramów brzozy brodawkowatej oraz 45 miligramów berberyny. Ta unikalna kompozycja chroni drogi moczowe przed bakteriami przez 24 godziny na dobę. Została zatwierdzona europejskim patentem
EP 2895180 oraz potwierdzona badaniem klinicznym.
Suplement na zakażenie dróg moczowych ma 2 główne zastosowania. W ostrej fazie zapalenia pęcherza zwiększa skuteczność terapii antybiotykiem. Jeśli pacjent zmaga się z nawrotami zakażenia dróg moczowych, Femistina pomaga w profilaktyce kolejnych.
Zarówno kuracja antybiotykiem jak i suplementami powinna być wsparta ogólnymi poradami. Należą do nich: odpoczynek, nawadnianie, a w przypadku bólu bądź gorączki - paracetamol. Stosowane razem są kluczem do poradzenia sobie z zakażeniem układu moczowego.