Rywanol (Rivanol) to popularny środek antyseptyczny (odkażający), który stosuje się na powierzchowne uszkodzenia skóry. Może być aplikowany w postaci okładów lub używany jako środek do przemywania. Występuje w różnych formach: rywanol - tabletki lub rywanol - maść.
Wraz z upływem czasu wiele substancji, które kiedyś uznawano za skuteczne w antyseptyce (na przykład kwas borowy), zniknęło z listy powszechnie używanych środków. Obecnie do popularnych preparatów zabezpieczających przed namnażaniem się w ranie drobnoustrojów chorobotwórczych należą:
- woda utleniona,
- spirytus salicylowy,
- jodyna,
- chlorheksydyna,
- rywanol.
Rywanol – co to jest?
Rywanol to jeden z preparatów odkażających, które przeznaczone są do stosowania miejscowego. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, szczególnie na paciorkowce, gronkowce i inne bakterie Gram-dodatnie. Jest stosowany do odkażania zarówno świeżych, jak i starych ran oraz oparzeń, pomaga w leczeniu czyraków, owrzodzeń zapalenia łojotokowego skóry i liszajów.
Rywanol działa nie tylko na powierzchni skóry, ale przenika również do sąsiednich tkanek. Nie powoduje podrażnień skóry i błon śluzowych, jest łagodniejszy dla ran niż woda utleniona.
Czytaj też: Grzybica skóry - jakie leki bez recepty na grzybicę skóry?
Rywanol - zastosowanie
Wskazaniami do stosowania rywanolu są:
- trudno gojące się rany,
- zakażenia ropne skóry,
- zakażenia błon śluzowych,
- otarcia naskórka,
- owrzodzenia, stany zapalne zewnętrznych narządów moczowo-płciowych,
- zakażenia jamy ustnej.
Sprawdź również: Płyn do dezynfekcji rąk i ran - czym odkazić? Środki
Rywanol - tabletki
Przygotowanie roztworu do przemycia lub opatrzenia rany jest bardzo proste. Tabletkę należy rozpuścić w 100 ml przegotowanej wody. Taki płyn można stosować w postaci okładów, przymoczek (z użyciem kilkakrotnie złożonej gazy), bądź płukań. Uszkodzony naskórek powinno się przemywać kilka razy dziennie. Należy pamiętać, by unikać kontaktu leku z oczami i nie stosować rywanolu na duże powierzchnie uszkodzonej skóry.
Rywanol - maść (żel)
Rywanol w aptekach jest dostępny także w postaci żelu, który zawiera w składzie mleczan etakrydyny, o działaniu bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym. Podobnie jak jego płynny odpowiednik działa odkażająco na skórę i błony śluzowe, wspomaga także leczenie czyraków, ropni, bakteryjnych i grzybiczych zapaleń skóry.
Rywanol - stosowanie
Preparat ma postać żelu do stosowania zewnętrznego. Cienką warstwę żelu należy nanieść na zmienioną chorobowo skórę lub błonę śluzową 2–3 raz na dobę, w razie potrzeby częściej. Maść można także stosować pod opatrunkiem.
Sprawdź: Żel antybakteryjny – do rąk, twarzy, bez wody
Plamy z rywanolu
Plamy po rywanolu mają charakterystyczny, żółtawy kolor. Gdy dojdzie do kontaktu leku z odzieżą lub innymi tkaninami, powstałą plamę bardzo trudno usunąć. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, w jaki sposób pozbyć się plam z rywanolu, zarówno z tkanin, jak i ze skóry.
- Plama z rywanolu na białym materiale – taką plamę można wywabić za pomocą soku z cytryny bądź kwasku cytrynowego zmieszanego z letnią wodą. Alternatywą może być również soda kuchenna. Zabrudzony materiał moczymy następnie w letniej wodzie z mydłem. Kolejny sposób to zwilżenie plamy 3% roztworem amoniaku lub wody amoniakalnej. Trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdza się on przy niektórych sztucznych włóknach. Amoniak należy pozostawić na tkaninie na około 2-3 godziny. Następnie trzeba plamę spłukać wodą, nanieść kilka kropli roztworu pirosiarczynu potasu (6%), ponownie spłukać i osuszyć. Na kolorowym materiale należy najpierw przeprowadzić próbę koloru.
- Zaschnięta plama po rywanolu – takie plamy należą do najtrudniejszych. Częściowo można ją wywabić 5% wodnym roztworem hydrosulfitu (ditionin sodu, podsiarczyn sodu). Pozostały ślad należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.
- Plamy po rywanolu na skórze i włosach– w takich sytuacjach pomoże sok z cytryny lub mieszanka niewielkiej ilości letniej wody i kwasku cytrynowego.
Czytaj też: Sucha skóra - głowy, na nogach, u niemowlaka