Recepty online stanowią duże udogodnienie dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, wymagające ciągłej i niezmiennej farmakoterapii. Recepty wystawiane przez Internet stanowią dużą oszczędność czasu dla lekarzy i pacjentów, będąc de facto protoplastą testowanego właśnie rozwiązania, jakim jest e-recepta.
Recepta online jest praktykowanym od kilku lat w Polsce mechanizmem umożliwiającym pacjentom uzyskanie i odbiór recepty bez konieczności umawiania i odbywania wizyty kontrolnej u lekarza. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu, zarówno po stronie pacjenta, jak i danej placówki, finalnie poprawiając wydolność systemu opieki zdrowotnej. Gdzie i w jakich sytuacjach można uzyskać receptę przez internet? Na czym polega wypisywanie recept przez internet? Czym recepta online różni się od e-recepty?
Recepty online a e-recepta
Od 1 stycznia 2020 roku w Polsce powszechnie będzie obowiązywać rozwiązanie zwane e-receptą. Wypisywanie recept w formie elektronicznej ma na celu m.in. eliminację pomyłek przy wydawaniu leków, związanych z odręcznym wypisywaniem dokumentów. Inną szeroko propagowaną korzyścią ma być możliwość wypisania recepty bez konieczności fizycznego badania pacjenta w gabinecie lekarskim, a jedynie na podstawie wywiadu za pośrednictwem internetu lub telefonu. E-recepta prezentowana jest przez resort zdrowia jako całkowite novum rewolucjonizujące służbę zdrowia, de facto jednak od 2015 roku pacjenci mogą już korzystać z rozwiązania podobnego w charakterze, choć nie tak daleko idącego. Mowa o recepcie online. Co to takiego?
Czytaj więcej: E-recepta - czym są i jak działają recepty elektroniczne
Czym jest recepta online?
Recepta online jest dokumentem, który lekarz wydaje zaocznie - stąd też inna stosowana nazwa: recepta zaoczna. Jest to rozwiązanie wprowadzone na podstawie uchwalonych latem 2014 roku przepisów zmieniających prawo medyczne i stanowiących część szerszej całości nazywanej pakietem kolejkowym. Do ustawy o zawodzie lekarza, w artykule 41 wprowadzono wówczas zapis stanowiący, iż „lekarz może, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej”. Co to oznacza w praktyce?
Czytaj też: Jak odbierać leki zamówione przez Internet
Kiedy lekarz wypisuje receptę przez Internet?
Rozwijając słowa ustawy, w praktyce lekarz może przepisać receptę przez Internet, nie kontaktując się w „cztery oczy” z chorym w sytuacji, gdy:
- pacjent jest zapisany do danej poradni;
- był przynajmniej w czasie pierwszej wizyty zbadany osobiście przez lekarza, a świadectwem wizyty jest zapisane w dokumentacji medycznej rozpoznanie oraz zaordynowany sposób leczenia;
- jest przewlekle chory, co wymaga kontynuacji danym lekiem przez dłuższy czas, bez zmiany dawki ani sposobu przyjmowania leku.
W uzasadnionych przypadkach przychodnia może odmówić wydania recepty online. Dotyczy to nie tylko pacjentów, którzy chcieliby w ten sposób uzyskać pierwszą receptę, ale też takich, co do których istnieją medyczne przesłanki nakazujące ponowne przeprowadzenie badania (np. po określonym czasie w przypadku schorzeń takich, jak depresja czy schizofrenia).
Zobacz też: Leki na receptę - od A do Z
Z jakimi chorobami można iść po receptę online?
Recepta online jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku wielu dolegliwości, które mają charakter długotrwały, albo wręcz dożywotni, i w przypadku których pacjent musi przyjmować określone leki w sposób stały i niezmienny. Dobrym przykładem tego typu schorzenia jest nadciśnienie. Wielu pacjentów przyjmuje leki od momentu usłyszenia diagnozy do końca życia. W związku z ograniczoną ważnością recept (30 dni od momentu wypisania, lub dnia wskazanego przez lekarza) oraz ograniczoną możliwością wydawania ich na zapas, pacjenci cierpiący na to schorzenie muszą regularnie co pewien czas prosić swojego lekarza o ponowne przepisanie tego samego leku. Recepta online pozwala w takiej sytuacji uniknąć umawiania wizyty, oszczędzając czas i pacjenta, i lekarza. Innymi przykładami chorób przewlekłych, które mogą być leczone zaocznie, są astma, czy depresja. Z tego typu usługi coraz częściej korzystają też kobiety stosujące w sposób stały antykoncepcję hormonalną.
Zobacz też: Leki na receptę przez Internet - jak kupować leki online
Kto może odebrać receptę online?
NFZ określa, że recepta online może zostać przekazana:
- pacjentowi, który osobiście zgłosi się po nią do rejestracji w danej przychodni, bez konieczności umawiania wizyty u lekarza, oczekiwania w kolejce, przeprowadzania badania etc;
- osobie upoważnionej pisemnie przez pacjenta do odbioru recepty wystawionej przez Internet;
- osobie trzeciej, bez upoważnienia, jeśli pacjent złoży w poradni oświadczenie, iż recepty mogą być odbierane przez dowolne, nie określone z imienia i nazwiska osoby;
- ustawowemu przedstawicielowi pacjenta – na przykład rodzicowi osoby nieletniej czy prawnemu opiekunowi osoby ubezwłasnowolnionej, niepełnosprawnej itd.
Autor: Piotr Brzózka
Źródła:
- Recepta „zaoczna” - nowe przepisy dotyczące wystawiania recept lub zleceń bez osobistego badania pacjenta - www.nfz-szczecin.pl
- Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza. Dz.U. 1997 nr 28 poz. 152
- Ustawa z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw Dz.U. 2014 poz. 1138